Premiér Petr Fiala ve čtvrtek zakončil bilanční schůzky u členů svého kabinetu u ministryně pro vědu a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09). Zatímco ji předseda vlády chválí, kritikou nešetří opozice. Podle mnohých je nepříliš viditelnou a bývalý vicepremiér Karel Havlíček (ANO) považuje její misi za odsouzenou k neúspěchu. Zda jste s prací ministryně spokojeni, můžete ohodnotit na konci článku.
„Že jsem nechal vědu a výzkum nakonec, neznamená, že by tyto oblasti nepatřily k prioritám naší vlády. Paní ministryně se své role ujala s velkou motivací,“ uvedl Fiala po bilanční schůzce a ocenil například, že Langšádlová vytvořila poradní orgán z mladých vědců a vědkyň majících zkušenosti i ze zahraničí a „jejich hlas se promítá do politiky vlády“.
ČTĚTE TAKÉ: Babiš: Fiala žije ve vlastním světě. Vláda je nejhorší od revoluce, ničí životní úroveň
Sama ministryně se svými ambicemi na rezortu netají. „Mými prioritami jsou lidé ve vědě, podpora talentů a zhodnocování výsledků našich vědců skrze spolupráci s firmami, prodávání licencí, zakládání spin-off firem i další kroky. Ačkoliv nejsme na úrovni třeba Rakouska, věřím, že je ještě mnoho potenciálu pro to, aby věda více přispívala k fungování naší ekonomiky a tvorbě veřejných politik,“ řekla Langšádlová.
Havlíček: Neprosadí nic
Přesto však podle některých kritiků patří spíše mezi méně viditelné ministry současné vlády. „Podstatné není to, jak je, či není ministr vidět, ale co prosadí, jaké má výsledky a jak ho bere odborná komunita. Paní ministryně se snaží, ale její angažmá je v podstatě odsouzeno k neúspěchu. Pětikoalice úplně rozbila systém řízení výzkumu a inovací,“ sdělil pro CNN Prima NEWS exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO), který měl vědu a inovace na starosti ve vládě Andreje Babiše (ANO).
Prezident Pavel se opřel do vlády: Jejich špatná komunikace se starosty přináší problémy
Prezident Petr Pavel při návštěvě Libereckého kraje kritizoval komunikaci vlády s kraji a obcemi o rušení poboček České pošty a finančních úřadů. Na středeční tiskové konferenci poznamenal, že záměr nebyl nijak konzultován s hejtmany a starosty. Apeloval také na decentralizaci státních i dalších institucí.
„Za nás to bylo pode mnou jakožto vicepremiérem a inovace jsme řídili podle strategie Czech Republic: The Country for the Future. Všechny rezorty musely plnit úkoly, měli jsme akční plán, skvělý tým, dílčí cíle a co měsíc skládala ministerstva osobně účty. Měli jsme vizi a výsledky. I díky tomu jsme se posunuli v mezinárodních žebříčcích,“ popsal předseda stínové vlády ANO.
Handicapem Langšádlové je podle něj také to, že nemá za sebou plnohodnotné ministerstvo. „Dnes je to rozdrobeno, něco je na MPO, něco na MŠMT a MMR a něco na RVVI. O řízení nemůže být ani řeč, strategii nemají žádnou a paní ministryně při nejlepší snaze na vládě neprosadí téměř nic. Bez silného ministerstva v zádech a přímé podpory premiéra to má velmi složité,“ doplnil.
Podívejte se na nedávné vystoupení Karla Havlíčka v Partii Terezie Tománkové:
Je dobré mít svého ministra, zní od vědců
Přestože pozici ministra pro vědu považuje opozice za zbytečnou, agentury zaměřené na vědu si jeho existenci pochvalují.
Fiala stojí na scestí a hrozí mu výprask, shodli se experti. Pro vládu našli i slova chvály
Na to, že je vláda složená z pěti politických stran, nedošlo zatím k žádným velkým otřesům. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli komentátor Radko Kubičko a politolog Jan Kubáček.
„Možná budeme mít silnější pozici tím, že budeme mít ministra ve vládě, prostřednictvím kterého budeme moci komunikovat. Takového člověka jsme neměli poslední čtyři roky od doby, co skončil pan místopředseda vlády Bělobrádek. Budeme mít tedy ministra, který se za nás bude moci ve vládě postavit. Nejen za nás, ale také za Grantovou agenturu ČR, protože jsme s GA ČR jako bratr a sestra. Doufáme, že se paní ministryně bude prát za rozpočet na vědu,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda Technologické agentrury ČR v prosinci 2021 po nástupu současné vlády.
Co se týče peněz, tak vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhla koncem března pro příští rok rozpočet na vědu 47,8 miliardy korun, což je o 7,6 miliardy více, než je schváleno pro letošek. Langšádlová ve svém čtvrteční vyjádření nebyla konkrétní v tom, zda se chystaný vládní konsolidační balíček dotkne i vědy a výzkumu, ačkoliv uvedla, že si je vědomá, že každý vládní rezort musí jednat velmi zodpovědně a velmi vyvažovat, co je nezbytné zachovat, a kde je naopak prostor pro diskusi o redukcích.
Oznámkujte ministryni
Podobně, jako jste mohli hodnotit ostatní ministry vlády Petra Fialy, můžete oznámkovat jako ve škole také přímo ministryni pro vědu Helenu Langšádlovou.