Okamura: Babiš nemá šanci. Děláme vlastní průzkumy, naši lidé chodí do restaurací, je nás víc

Andrej Babiš (ANO) nemá ve druhém kole šanci. Říkají to i naše interní průzkumy, uvedl šéf hnutí SPD Tomio Okamura v nedělní Partii Terezie Tománkové. Podle něj se členové a podporovatelé SPD chodí ptát do restaurací a mezi přáteli, přičemž má jít o vzorky tisíců lidí. Podotkl, že by v hypotetickém duelu mezi generálem Petrem Pavlem a poslancem Jaroslavem Baštou většina voličů pětikoalice nedala hlas bývalému náčelníkovi generálního štábu.

Podle volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS by expremiér Andrej Babiš sice postoupil do druhého kola voleb, prohrál by tam ale jak s Pavlem, tak ekonomkou Danuší Nerudovou.

Okamura si proto myslí, že by měl Babiš odstoupit z voleb ve prospěch nominanta SPD Jaroslava Bašty. Podotkl, že by byl ideálním opozičním politikem vůči vládě pětikoalice.

„My si děláme interní průzkumy v SPD. Není to u agentur, ale jsou poměrně široké. Máme 9 700 členů, máme spoustu rodin, děláme to všude možně. Proto tím neargumentuju nijak oficiálně,“ řekl ve vysílání Okamura.

S takovým nápadem však nesouhlasí poslankyně Klára Dostálová (ANO). „Ráda bych varovala kolegu Okamuru před neuváženými výroky. Srovnávat kandidáta se zhruba pěti procenty, a to s kandidátem se zhruba 30 procenty, je velmi neuvážené.“

Souhlasila však s názorem, že by měl funkci prezidenta zastávat někdo z opozičních lavic. „Protože aby koalice měla vládu, Parlament ČR, Senát a teď prezidenta, jenž by jmenoval ústavní soudce, tak to by se tady mohlo řádit jako na Klondike,“ dodala exministryně Dostálová na CNN Prima NEWS.

Okamura poté rozvedl, jak by vypadal hypotetický duel mezi Pavlem a Baštou ve druhém kole voleb. „Asi osm voličů pětikoalice z deseti by raději nešlo k volbám. Protože nechtějí dávat komunistickému rozvědčíkovi hlas. Dva z deseti by to dali Baštovi díky tomu, že byl politickým vězněm a statečně bojoval,“ pokračoval Okamura.

Následně popsal, jak vypadají průzkumy uvnitř jeho vlastního hnutí. „Třeba naši členové a příznivci chodí do restaurací, ve svých místech bydliště, ptají se v okolí, v zaměstnání a mezi přáteli. Není to vzorek tisíc respondentů, jako jsou vaše průzkumy a průzkumy mainstreamu. Jsou to vzorky mnoha tisíců lidí z vesnic a obcí, takhle to děláme celoročně. Vidíte, nás je víc,“ dodal sebevědomě Okamura. Víc už ale postupy v interních průzkumech nerozvedl.

Názor v bublině není směrodatný, vzkázala Richterová

Poněkud svérázný způsob sbírání dat pobavil ministra dopravy Martina Kupku (ODS). „Já vás ubezpečuji, že když se setkáváme v hospodách a kulturních akcích s našimi voliči, tak podle takových průzkumů – pokud jim tak můžeme říkat – má vláda více než 70 procent podpory. V některých případech i úplnou. Prosím, zacházejte s průzkumy, jak se sluší a patří,“ sdělil Okamurovi.

„Jde o to, že v okamžiku, kdy potřebujete názor celé společnosti, není směrodatné, jaký je názor ve vaší bublině. Je potřeba je vybrat ze všech segmentů společnosti,“ doplnila místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Celou debatu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: