Kdyby se se mnou chtěl prezident Miloš Zeman sejít, šel bych s tím, že jde o oficiální pozvání a že je vše projednané i s lékaři, řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tím na zprávy, že o návštěvě ze strany sněmovního předsedy Radka Vondráčka vedení Ústřední vojenské nemocnice nevědělo. Okamura by dle svých slov očekával, že podobné události bude mít Kancelář prezidenta republiky řádně domluvené.
Právě neohlášená návštěva Vondráčka v nemocničním pokoji hospitalizovaného prezidenta Zemana vyvolala nejen obrovskou vlnu kritiky, ale také pochybnosti o jejím průběhu. Od aktivit šéfa dolní sněmovny i hradního kancléře Vratislava Mynáře se distancovala jak ÚVN, tak Policie ČR. Ve světle nedostatečného informování o zdravotním stavu prezidenta kvůli tomu zesílily spekulace, zda není jeho úřad zneužíván a zda je schopen vykonávat svou funkci.
Forejt: V historii úřadu prezidenta se nikdy nezkoumala pravost podpisu. Je to smutné
V historii prezidentské kanceláře se vůbec poprvé řeší pravost podpisu. Je to smutné, řekl bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Forma komunikace, kterou zvolil tiskový odbor, není podle něj příliš šťastná, proto každý detail týkající se hospitalizace Miloše Zemana vzbuzuje pozornost, vysvětlil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Okamura uvedl, že by ošetřující lékař rozhodně měl o podobných návštěvách vědět dopředu. „Pokud se vrátím k Vondráčkovi – kdybych dostal informaci, že by se se mnou pan prezident rád setkal, tak bych asi šel. Ale očekával bych, že když vás zve oficiální státní instituce, že mají pozvání projednané, zajištěné a že je všechno v pořádku,“ podivil se nad přístupem Pražského hradu.
„Nechci nikoho omlouvat, ale těžko si budu na úřad volat a zjišťovat, zda mají všechno sjednané. Spíš bych očekával, že ten, kdo zve, bude mít vše v souladu s pravidly,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.
Sám volá po větší informovanosti o tom, zda je Zeman schopný vykonávat svou funkci. V případě, že by nebyl, ocenil by například plán, jak dlouho by měla trvat hospitalizace. „Ten informační deficit tu vidím. Komunikace ze strany kanceláře Hradu by mohla být lepší. Nikdo se určitě nepídí po zveřejnění úplné diagnózy, ale očekával bych, že informace budou zřetelnější,“ rozvedl svou kritiku v pořadu 360°.
Na druhou stranu doplnil, že diskuze o aktivaci článku 66, který by po souhlasu dolní komory označil prezidenta za neschopného vykonávat svou funkci, jsou v tuto chvíli ještě předčasné.
„Ze strany některých lidí to zní jako vyhrožování. Chtěl bych to opravdu mírnit a apelovat na lidskost. Panu prezidentovi je 77 let a každý v tomto věku má právo na to být nemocný,“ uvedl s tím, že počká, co zazní z úst kancléře Mynáře, který na příští týden přislíbil vyjádření ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana.
Komunikace jako za Havla se nedočkáme, říká Jurečka
Chování Vondráčka i Zemanových spolupracovníků kritizovali politici formující se vládní koalice. Podle lidovců by Vondráček měl symbolicky vyvodit odpovědnost a odstoupit z čela dosluhující Sněmovny, nechtějí ho ani ve vedení nově zvolené komory.
Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka v pořadu 360° nicméně řekl, že aktivaci článku 66 by považoval až za krajní možnost a věří, že na ni nebude nutné přistupovat. Vše ale bude záležet na tom, jaké informace o Zemanově zdravotním stavu se dostanou na veřejnost.
„Myslím, že má nejlepší péči zdravotníků v celé zemi. Byl bych rád, kdyby u případných Zemanových jednání z lůžka byli zástupci obou komor,“ nadhodil jako příklad s tím, že by v takovém případě nebyly pochyby o ústavnosti prezidentových úkonů.
„Víc jak sedm let vidíme, jaká je komunikace okolo prezidenta. Přál bych si, aby byla stejná jako za doby exprezidenta Václava Hlava a byli jsme poctivě a férově informováni. Toho se ale nejspíše nedočkáme,“ konstatoval Jurečka.