Navzdory nevoli japonské veřejnosti se letní olympijské hry v Tokiu uskuteční a začnou už za 16 dní. Tamní vláda momentálně prosazuje, aby byl po celé metropoli vyhlášen další nouzový stav, což znamená, že na sportoviště se pravděpodobně nepodívají ani domácí diváci.
Japonský premiér Jošihide Suga uvedl, že ve čtvrtek vláda rozhodne o opatřeních, která by měla „zkrotit“ šíření koronaviru. Pokud schválí nový nouzový stav, bude to znamenat, že se olympijské hry, které začínají 23. července, uskuteční kompletně za zavřenými dveřmi.
Už na jaře bylo jasné, že do Tokia budou mít cestu odepřenou zahraniční fanoušci, sportovci pak mohou v japonské metropoli pobývat jen za dodržování velmi přísných pravidel. Domácí příznivci sportu se podle původních zpráv měli na tribuny dostat, ovšem s tím, že ochozy mohou zaplnit maximálně z 50 procent. Pokud má stadion kapacitu přes 20 tisíc míst, mohlo by přijít nanejvýš 10 tisíc lidí.
Nyní se ale zdá, že se na sportovní svátek nepodívají ani Japonci. Respektive ho budou moct sledovat pouze v televizi.
V Tokiu měla útočit na medaili. Sprinterská hvězda ale přijde o hry kvůli marihuaně
Letos v dubnu zaběhla 100 metrů v čase 10,72 a stala se šestou nejrychlejší ženou všech dob. Americká sprinterka Sha'Carri Richardsonová patřila mezi nejvážnější adeptky na zlatou medaili z olympijských her v Tokiu, ovšem na akci pod pěti kruhy musí zapomenout. Před domácím šampionátem užívala marihuanu, za což nyní dostala měsíční trest, a očekávaná sportovní událost v Japonsku se jí tak týkat nebude.
Experti už týdny tvrdí, že nemít na olympijských hrách fanoušky by byla nejméně riskantní alternativa vzhledem k dominantnímu veřejnému názoru, že hry zapříčiní nový nárůst nakažených koronavirem. „Z politického hlediska je nyní nevyhnutelné uspořádat hry úplně bez diváků,“ řekl agentuře Reuters zdroj z japonské vlády.
Mezi Japonci totiž panuje přesvědčení, že pořádat hry v covidové době je obrovské riziko. A tím, že vláda tlačí na jejich uskutečnění, přichází o sympatizanty, kteří budou důležití ve volbách naplánovaných později na tento rok. Kompletní zavření bran stadionů by tak mohlo aspoň částečně mírnit rozčarování voličů.
Ve čtvrtek přibylo jen v Tokiu 920 nakažených, což je nejvíce od 13. května. Za takovéhoto trendu to vypadá, že her se v hledišti zúčastní přinejlepším pouze VIP hosté, sponzoři, pořadatelé a novináři. Vše ještě premiér Suga ve čtvrtek nebo pátek probere s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem.
Pokud bude nový nouzový stav odsouhlasen, potrvá až do 22. srpna, tedy ještě dva týdny po skončení olympiády. Situaci nijak neulehčuje ani fakt, že první dávku očkování proti covidu má za sebou jen čtvrtina japonské populace.