reklama

Olympiáda v Číně je šílenství. Měli bychom ji úplně bojkotovat, vyzývá německý poslanec

Poslanec německé vládní strany FDP Peter Heidt vyzývá k úplnému bojkotu zimních olympijských her v čínském Pekingu, které by měly začít za měsíc. Přidává se k němu také šéf německé pobočky Human Rights Watch Wenzel Michalski, který kritizuje Mezinárodní olympijský výbor a Mezinárodní fotbalovou federaci za přidělení nejvýznamnějších sportovních akcí autoritářským režimům.

reklama

Olympijské hry v Číně by mohly být „silou dobra“. Tento názor vyjádřil tehdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge před letními hrami v Pekingu v roce 2008. „Zní to jako výsměch, protože to bylo přesně naopak,“ hodnotí po 14 letech Wenzel Michalski.

Podle něj se situace v oblasti lidských práv v zemi od olympiády výrazně zhoršila. Jako příklad uvádí útlak lidí v Hongkongu a systém táborů pro muslimské menšiny. „Hlavně Čína je příkladem toho, že sport nepřinesl nic dobrého,“ poznamenává Michalski v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk.

Stejně to vidí i odborník na lidská práva německé vládní strany FDP Peter Heidt. „Je naprostým omylem si myslet, že velké události zlepší dodržování lidských práv v těchto zemích,“ tvrdí poslanec Spolkového sněmu, člen výborů pro lidská práva a vzdělávání a výzkum.

Zároveň dodává, že současné porušování lidských práv v Číně má takovou sílu, která tam v této podobě neexistovala posledních 30 let. „Pořádání zimních her v Číně mi připadá jako šílenství. Vím, že se na to sportovci připravují. Ve skutečnosti bychom ale měli tyto zimní hry úplně bojkotovat,“ říká jasně Heidt.

Šance na úplný bojkot zimních olympijských her 2022 byla největší před dvěma roky, kdy se o útlaku Ujgurů čínským politickým aparátem začalo mluvit. Objevila se kritika, ale nenásledovaly ji žádné činy. „Všichni se musíme podívat sami na sebe. Doufám, že se nám podaří zvládnout alespoň politický bojkot,“ doplňuje Heidt, který připravuje návrh, jak se má německá vláda postavit k účasti svých představitelů na hrách v Pekingu.

Již dříve oznámily Austrálie, Japonsko, Kanada, USA a Velká Británie, že kromě sportovců a realizačních týmů do Číny nevyšlou své oficiální představitele. Nová česká vláda premiéra Petra Fialy (ODS) své stanovisko zatím nevyjádřila.

Nejde jen o olympiádu, ale také o MS ve fotbale

Podle Michalského by organizace Human Rights Watch nebyla proti úplnému bojkotu těchto her, výzva k jeho přijetí však nespadá do jejího mandátu. „Ale nevolat po tom také trochu bolí,“ popisuje Michalski a dodává: „Může se stát, že světové organizace pro lidská práva změní názor, pokud Mezinárodní olympijský výbor a Mezinárodní fotbalová federace budou i nadále udělovat sportovní ceny autokratickým režimům.“

Nejde však jen o letošní olympiádu, ale také o mistrovství světa ve fotbale, které se má konat na přelomu listopadu a prosince v Kataru. „Bod, kdy tyto federace ztratily svou důvěryhodnost, je pryč. To mohu říci zcela jasně. Myslím, že rok 2022 je zlomový a ukáže, zda tyto velké světové federace mají ještě smysl, nebo už jsou zastaralé,“ předpovídá Michalski.

Uvedl také, že úředníci nerozpoznali znamení doby. „Pokud nyní i podnikatelská komunita požaduje, aby porušování lidských práv v Sin-ťiangu odsoudil samotný podnikatelský sektor, pak musí být panu Bachovi (Thomas Bach, prezident MOV, pozn. red.) a ostatním jasné, že nastal jejich čas. A musí odstoupit a přenechat tuto oblast nové generaci úředníků, kteří si budou vědomi lidských práv,“ říká Michalski s tím, že „moc a vliv sportovních svazů musí skončit, protože ukázaly, že jednají pouze nezodpovědně a chtivě po penězích“.

Zlomový rok 2022

Také Heidt považuje sportovní rok 2022 s olympijskými hrami v Číně a mistrovstvím světa ve fotbale v Kataru za možný zlomový bod. Doufá, že se vytvoří aliance sportovců, politiků, lidskoprávních organizací a podnikatelských sdružení, která bude vyvíjet tlak na mezinárodní sportovní federace.

„Není dáno od Boha, že olympiády musí organizovat pouze MOV. Není od Boha dáno, že FIFA je jediná, kdo je blahoslavený, pokud jde o fotbal,“ varuje Heidt, podle kterého musí být federacím jasně řečeno, že pokud se nezmění, mohou být sportovní akce organizovány jinak.

Tagy:
Německo politika změna FIFA fotbal Katar Human Rights Watch Mezinárodní olympijský výbor sport Čína bojkot Mistrovství světa v Kataru 2022 Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 ZOH 2022 Wenzel Michalski Peter Heidt

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama