Poslanec německé vládní strany FDP Peter Heidt vyzývá k úplnému bojkotu zimních olympijských her v čínském Pekingu, které by měly začít za měsíc. Přidává se k němu také šéf německé pobočky Human Rights Watch Wenzel Michalski, který kritizuje Mezinárodní olympijský výbor a Mezinárodní fotbalovou federaci za přidělení nejvýznamnějších sportovních akcí autoritářským režimům.
Olympijské hry v Číně by mohly být „silou dobra“. Tento názor vyjádřil tehdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge před letními hrami v Pekingu v roce 2008. „Zní to jako výsměch, protože to bylo přesně naopak,“ hodnotí po 14 letech Wenzel Michalski.
Poletí čeští politici do Číny? Fialova vláda řeší případný bojkot olympiády v Pekingu
Měli by se představitelé Česka účastnit únorových zimních olympijských her v čínském Pekingu? Odpověď na tuto otázku si musí ujasnit nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Ve světě se totiž čím dál více řeší bojkot nadcházejících her pod pěti kruhy kvůli porušování lidských práv, ke kterému v komunistické Číně stále dochází. Olympiádu proto určitě vynechají například američtí, britští či australští politici.
Podle něj se situace v oblasti lidských práv v zemi od olympiády výrazně zhoršila. Jako příklad uvádí útlak lidí v Hongkongu a systém táborů pro muslimské menšiny. „Hlavně Čína je příkladem toho, že sport nepřinesl nic dobrého,“ poznamenává Michalski v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk.
Stejně to vidí i odborník na lidská práva německé vládní strany FDP Peter Heidt. „Je naprostým omylem si myslet, že velké události zlepší dodržování lidských práv v těchto zemích,“ tvrdí poslanec Spolkového sněmu, člen výborů pro lidská práva a vzdělávání a výzkum.
Zároveň dodává, že současné porušování lidských práv v Číně má takovou sílu, která tam v této podobě neexistovala posledních 30 let. „Pořádání zimních her v Číně mi připadá jako šílenství. Vím, že se na to sportovci připravují. Ve skutečnosti bychom ale měli tyto zimní hry úplně bojkotovat,“ říká jasně Heidt.
Šance na úplný bojkot zimních olympijských her 2022 byla největší před dvěma roky, kdy se o útlaku Ujgurů čínským politickým aparátem začalo mluvit. Objevila se kritika, ale nenásledovaly ji žádné činy. „Všichni se musíme podívat sami na sebe. Doufám, že se nám podaří zvládnout alespoň politický bojkot,“ doplňuje Heidt, který připravuje návrh, jak se má německá vláda postavit k účasti svých představitelů na hrách v Pekingu.
Wenzel Michalski, šéf německé pobočky Human Rights Watch Zdroj: Profimedia.cz
Již dříve oznámily Austrálie, Japonsko, Kanada, USA a Velká Británie, že kromě sportovců a realizačních týmů do Číny nevyšlou své oficiální představitele. Nová česká vláda premiéra Petra Fialy (ODS) své stanovisko zatím nevyjádřila.
Nejde jen o olympiádu, ale také o MS ve fotbale
Podle Michalského by organizace Human Rights Watch nebyla proti úplnému bojkotu těchto her, výzva k jeho přijetí však nespadá do jejího mandátu. „Ale nevolat po tom také trochu bolí,“ popisuje Michalski a dodává: „Může se stát, že světové organizace pro lidská práva změní názor, pokud Mezinárodní olympijský výbor a Mezinárodní fotbalová federace budou i nadále udělovat sportovní ceny autokratickým režimům.“
Peter Heidt, poslanec německé vládní strany FDP Zdroj: Profimedia.cz
Zimní olympiáda 2022
Nejde však jen o letošní olympiádu, ale také o mistrovství světa ve fotbale, které se má konat na přelomu listopadu a prosince v Kataru. „Bod, kdy tyto federace ztratily svou důvěryhodnost, je pryč. To mohu říci zcela jasně. Myslím, že rok 2022 je zlomový a ukáže, zda tyto velké světové federace mají ještě smysl, nebo už jsou zastaralé,“ předpovídá Michalski.
Uvedl také, že úředníci nerozpoznali znamení doby. „Pokud nyní i podnikatelská komunita požaduje, aby porušování lidských práv v Sin-ťiangu odsoudil samotný podnikatelský sektor, pak musí být panu Bachovi (Thomas Bach, prezident MOV, pozn. red.) a ostatním jasné, že nastal jejich čas. A musí odstoupit a přenechat tuto oblast nové generaci úředníků, kteří si budou vědomi lidských práv,“ říká Michalski s tím, že „moc a vliv sportovních svazů musí skončit, protože ukázaly, že jednají pouze nezodpovědně a chtivě po penězích“.
Zlomový rok 2022
Také Heidt považuje sportovní rok 2022 s olympijskými hrami v Číně a mistrovstvím světa ve fotbale v Kataru za možný zlomový bod. Doufá, že se vytvoří aliance sportovců, politiků, lidskoprávních organizací a podnikatelských sdružení, která bude vyvíjet tlak na mezinárodní sportovní federace.
„Není dáno od Boha, že olympiády musí organizovat pouze MOV. Není od Boha dáno, že FIFA je jediná, kdo je blahoslavený, pokud jde o fotbal,“ varuje Heidt, podle kterého musí být federacím jasně řečeno, že pokud se nezmění, mohou být sportovní akce organizovány jinak.