reklama

Poletí čeští politici do Číny? Fialova vláda řeší případný bojkot olympiády v Pekingu

Měli by se představitelé Česka účastnit únorových zimních olympijských her v čínském Pekingu? Odpověď na tuto otázku si musí ujasnit nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Ve světě se totiž čím dál více řeší bojkot nadcházejících her pod pěti kruhy kvůli porušování lidských práv, ke kterému v komunistické Číně stále dochází. Olympiádu proto určitě vynechají například američtí, britští či australští politici.

reklama

Nová vláda Petra Fialy musí hned zkraje řešit pandemickou a energetickou krizi i neustále rostoucí inflaci. Na růžích tak rozhodně nemá ustláno. Jedním z témat, které musí v brzké době vyřešit, je také cesta českých představitelů na únorové zimní olympijské hry v čínském Pekingu.

Problémem je dlouhodobé porušování lidských práv v zemi. Čína si násilně počíná v autonomním Hongkongu, kde s pomocí policistů rozhání prodemokratické demonstrace a vězní hlavní organizátory protestů. Kromě toho potírá lidská práva Ujgurů a dlouhodobě je kritizována také čínská politika k Tchaj-wanu. Ten totiž nejlidnatější země považuje za svoje území.

Opomenout nelze ani nedávný případ čínské tenistky Pcheng Šuaj. Ta na sociálních sítích obvinila vysoce postaveného komunistického funkcionáře země ze sexuálního napadení. Její příspěvek byl však záhy smazán a tenistka na několik dní zmizela.

Až po několika dnech se objevila ve stranických médiích. Ženská tenisová asociace (WTA) nicméně oznámila, že kvůli případu Pcheng Šuaj ruší konání svých turnajů v Číně.

Nejezděme do Pekingu, vyzývá Vystrčil

Minimálně část politiků současné vládní koalice bojuje za to, aby čeští představitelé státu olympijské hry vynechali na důkaz nesouhlasu s čínskou politikou.

„Pro sportovce jsou olympijské hry vrcholem a nemohou za to, která země je pořádá. Diplomatický bojkot her však považuji za správný. V Číně jsou masivně porušována lidská práva a agresivně se chová k Hongkongu i Tchaj-wanu. Tomu bych nemohla z tribuny přihlížet,“ řekla již před časem pro CNN Prima NEWS předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Podobně hovořil i šéf Senátu a druhý nejvyšší ústavní činitel Miloš Vystrčil. „Není za nás vhodné, aby vládní představitelé jezdili do Pekingu, a tím pádem propagovali olympijské hry v Číně,“ řekl pro CNN Prima NEWS šéf horní komory parlamentu.

Janda: Politický bojkot je správný

Další členové koalice tyto názory spíše krotí. Jakub Janda, poslanec ODS a bývalý skokan na lyžích, který se zúčastnil čtyř olympiád, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že rozhodnutí není na něm a musí se na něm dohodnout nový kabinet. „Já můžu pouze říct svůj názor, a ten je, že postup USA je správný,“ doplnil Janda.

Pokud by však ještě byl aktivním sportovcem, tak by se her i přes nesouhlas s čínskou politikou zúčastnil. „Já jako sportovec přece nemůžu za to, že před šesti lety určili, že olympiáda bude v Číně. Je to smutné, vzhledem k tomu, co se tam děje, že se olympiáda pořádá právě v této zemi, ale ti sportovci za to nemůžou. Jedou reprezentovat svoji zemi na největší sportovní svátek, který je jednou za čtyři roky,“ dodal Janda v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

O nutnosti napřed si vše ujasnit v koalici hovoří čerstvý první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Rozhodnutí o možném diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu bude samozřejmě rozhodnutím celé vlády. Podle mého názoru by měla Česká republika tuto věc navíc koordinovat i s ostatními státy Evropské unie, tak jak k tomu vyzývá například Francie,“ sdělil redakci Rakušan.

Okamura: Mít tu příležitost, jel bych sportovcům fandit

Opačný názor než Pekarová Adamová či Vystrčil má ovšem předseda opoziční SPD Tomio Okamura. „Myslím si, že sport by měl lidi spojovat a nikoliv rozdělovat. Takže doufám, že nikoho z politiků nenapadne, aby zakazoval účast našim sportovcům. My bychom měli, jako Češi, Moraváci a popřípadě Slezané Čechům na olympiádě fandit, naši sportovci by se měli účastnit, a kdybych mohl a měl tu příležitost, tak bych jim jel určitě fandit také, ať je ta olympiáda kdekoliv,“ řekl CNN Prima NEWS Okamura.

Na to, jaký je názor nyní již opozičního hnutí ANO, které bylo osm let ve vládě, si musíme počkat. Předsedkyně poslaneckého klubu a exministryně financí Alena Schillerová CNN Prima NEWS sdělila, že si názor na případný bojkot musí napřed ujasnit samotní poslanci v hnutí expremiéra Andreje Babiše.

K politickému bojkotu se již odhodlaly USA. Mluvčí amerického prezidenta Joea Bidena, Jen Psakiová, na tiskové konferenci 6. prosince informovala, že se pekingské olympiády ani následné paralympiády neúčastní žádný představitel americké vlády.

Den nato se k politickému bojkotu přidala Austrálie. Hned další den se k USA a Austrálii přidala i Velká Británie s Kanadou. Do Pekingu nakonec nepřiletí ani představitelé Japonska. V zemích Evropské unie je názor nejednotný. Francie zprvu sice vyzvala, aby unijní státy postupovaly společně, později však ohlásila, že se její představitelé slavnostního ceremoniálu zúčastní. K bojkotu se nepřidá ani Itálie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama