Poletí čeští politici do Číny? Fialova vláda řeší případný bojkot olympiády v Pekingu

Měli by se představitelé Česka účastnit únorových zimních olympijských her v čínském Pekingu? Odpověď na tuto otázku si musí ujasnit nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Ve světě se totiž čím dál více řeší bojkot nadcházejících her pod pěti kruhy kvůli porušování lidských práv, ke kterému v komunistické Číně stále dochází. Olympiádu proto určitě vynechají například američtí, britští či australští politici.

Nová vláda Petra Fialy musí hned zkraje řešit pandemickou a energetickou krizi i neustále rostoucí inflaci. Na růžích tak rozhodně nemá ustláno. Jedním z témat, které musí v brzké době vyřešit, je také cesta českých představitelů na únorové zimní olympijské hry v čínském Pekingu.

Problémem je dlouhodobé porušování lidských práv v zemi. Čína si násilně počíná v autonomním Hongkongu, kde s pomocí policistů rozhání prodemokratické demonstrace a vězní hlavní organizátory protestů. Kromě toho potírá lidská práva Ujgurů a dlouhodobě je kritizována také čínská politika k Tchaj-wanu. Ten totiž nejlidnatější země považuje za svoje území.

Opomenout nelze ani nedávný případ čínské tenistky Pcheng Šuaj. Ta na sociálních sítích obvinila vysoce postaveného komunistického funkcionáře země ze sexuálního napadení. Její příspěvek byl však záhy smazán a tenistka na několik dní zmizela.

Až po několika dnech se objevila ve stranických médiích. Ženská tenisová asociace (WTA) nicméně oznámila, že kvůli případu Pcheng Šuaj ruší konání svých turnajů v Číně.

Nejezděme do Pekingu, vyzývá Vystrčil

Minimálně část politiků současné vládní koalice bojuje za to, aby čeští představitelé státu olympijské hry vynechali na důkaz nesouhlasu s čínskou politikou.

„Pro sportovce jsou olympijské hry vrcholem a nemohou za to, která země je pořádá. Diplomatický bojkot her však považuji za správný. V Číně jsou masivně porušována lidská práva a agresivně se chová k Hongkongu i Tchaj-wanu. Tomu bych nemohla z tribuny přihlížet,“ řekla již před časem pro CNN Prima NEWS předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Podobně hovořil i šéf Senátu a druhý nejvyšší ústavní činitel Miloš Vystrčil. „Není za nás vhodné, aby vládní představitelé jezdili do Pekingu, a tím pádem propagovali olympijské hry v Číně,“ řekl pro CNN Prima NEWS šéf horní komory parlamentu.

Janda: Politický bojkot je správný

Další členové koalice tyto názory spíše krotí. Jakub Janda, poslanec ODS a bývalý skokan na lyžích, který se zúčastnil čtyř olympiád, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že rozhodnutí není na něm a musí se na něm dohodnout nový kabinet. „Já můžu pouze říct svůj názor, a ten je, že postup USA je správný,“ doplnil Janda.

Pokud by však ještě byl aktivním sportovcem, tak by se her i přes nesouhlas s čínskou politikou zúčastnil. „Já jako sportovec přece nemůžu za to, že před šesti lety určili, že olympiáda bude v Číně. Je to smutné, vzhledem k tomu, co se tam děje, že se olympiáda pořádá právě v této zemi, ale ti sportovci za to nemůžou. Jedou reprezentovat svoji zemi na největší sportovní svátek, který je jednou za čtyři roky,“ dodal Janda v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

O nutnosti napřed si vše ujasnit v koalici hovoří čerstvý první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Rozhodnutí o možném diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu bude samozřejmě rozhodnutím celé vlády. Podle mého názoru by měla Česká republika tuto věc navíc koordinovat i s ostatními státy Evropské unie, tak jak k tomu vyzývá například Francie,“ sdělil redakci Rakušan.

Okamura: Mít tu příležitost, jel bych sportovcům fandit

Opačný názor než Pekarová Adamová či Vystrčil má ovšem předseda opoziční SPD Tomio Okamura. „Myslím si, že sport by měl lidi spojovat a nikoliv rozdělovat. Takže doufám, že nikoho z politiků nenapadne, aby zakazoval účast našim sportovcům. My bychom měli, jako Češi, Moraváci a popřípadě Slezané Čechům na olympiádě fandit, naši sportovci by se měli účastnit, a kdybych mohl a měl tu příležitost, tak bych jim jel určitě fandit také, ať je ta olympiáda kdekoliv,“ řekl CNN Prima NEWS Okamura.

Na to, jaký je názor nyní již opozičního hnutí ANO, které bylo osm let ve vládě, si musíme počkat. Předsedkyně poslaneckého klubu a exministryně financí Alena Schillerová CNN Prima NEWS sdělila, že si názor na případný bojkot musí napřed ujasnit samotní poslanci v hnutí expremiéra Andreje Babiše.

K politickému bojkotu se již odhodlaly USA. Mluvčí amerického prezidenta Joea Bidena, Jen Psakiová, na tiskové konferenci 6. prosince informovala, že se pekingské olympiády ani následné paralympiády neúčastní žádný představitel americké vlády.

Den nato se k politickému bojkotu přidala Austrálie. Hned další den se k USA a Austrálii přidala i Velká Británie s Kanadou. Do Pekingu nakonec nepřiletí ani představitelé Japonska. V zemích Evropské unie je názor nejednotný. Francie zprvu sice vyzvala, aby unijní státy postupovaly společně, později však ohlásila, že se její představitelé slavnostního ceremoniálu zúčastní. K bojkotu se nepřidá ani Itálie.

Tagy: