Více opakovaně nakažených
S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.
Sotva se svět seznámil s dynamikou omikronu, na obzoru se objevila nová varianta BA.2. Vědci se zatím neshodnou na tom, jak se vyvinula. Podle některých se jedná o subvariantu omikronu, jelikož s ním sdílí řadu mutací, podle dalších s ním nemá BA.2 nic společného.
Pfizer začal testovat vakcínu proti omikronu. Firma už ji začala vyrábět
Farmaceutická společnost Pfizer s tradičním biotechnologickým partnerem BioNTech pracují na nové koronavirové vakcíně, která se zaměřuje výhradně na variantu omikron. Vývoj očkování nyní vstoupil do fáze prvních klinických studií. Mluvčí Pfizeru už ale potvrdil, že společnost vakcíny začíná vyrábět.
Podle slovenského matematika Richarda Kollára je částečná podobnost a částečná odlišnost této varianty důvodem, proč se lidé mohou omikronem nakazit dvakrát. „Omikron verze 2 se šíří ještě rychleji než ten původní,“ varoval navíc.
Podle matematika si v příštích týdnech omikronem pravděpodobně projdou desítky procent populace. „Francie se těšila na rychlý pokles. Nicméně právě tehdy tam zřejmě přišla nová odnož omikronu a stoupá to dále. Od té doby se počet jejich pozitivních testů zvýšil o dalších relativních 20 až 25 procent. Takový růst by byl samozřejmě bez reinfekcí téměř nemožný. Pokud nedojde k dalšímu obratu, skutečný vrchol vlny je pro ni velmi blízko,“ vysvětlil Kollár.
„Omikron 2“ už dominuje ve Skandinávii
Meery Chandová z Britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) připomněla, že vznik nových mutací je u každého viru přirozený. „Zatím nemáme dostatek důkazů, abychom mohli určit, zda virus BA.2 způsobuje závažnější onemocnění než omikron BA.1. Údajů není mnoho a UKHSA pokračuje ve zkoumání,“ přiznala.
Její slova potvrdil i epidemiolog Roman Prymula. „Občas objevíme variantu, která má potenciál být nebezpečnou. Jen některé (z nich) se ale uplatní,“ poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula. Nákaza původním omikronem však podle něj nemusí znamenat ochranu před variantou BA.2. „Ten, kdo chytil omikron, může omikron chytit znovu. Imunita je poměrně krátkodobá,“ doplnil bývalý ministr zdravotnictví.
Výskyt BA.2 už ohlásily laboratoře desítek států světa včetně Česka. Mutace má dominovat v Dánsku i Švédsku, potýkají se s ní také ve Velké Británii. Spekuluje se, že BA.2 obchází očkování ještě snáze než omikron a přebíjí také imunitu po prodělání nemoci. Tyto obavy ale zatím vědci nepotvrdili.