Předvolební přestřelky (zdroj: CNN Prima NEWS)
Předvolební kampaně politických stran jsou v plném proudu. Zatímco ČSSD sází na červené svetry, premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nešetří ostrými výroky a útoky na konkurenci. Omluvu po něm chtějí například Piráti. „Je to přecitlivělé. Strany musí před volbami unést mnohem víc,“ řekl ve vysílání na CNN Prima NEWS komentátor Miroslav Korecký.
„Premiér je znám tím, že si rád pouští pusu na špacír. Pochybuji, že by teď měl chuť se někomu v rámci předvolební kampaně omlouvat,“ uvedl ve vysílání na CNN Prima NEWS Korecký. Premiérovi podle něj za normálních okolností nedělá problém chybu uznat a omluvit se. „Ve volební kampani to ale nepůsobí dobře,“ dodal komentátor.
S tím souhlasí i politolog Josef Mlejnek. „Omluva znamená slabost. Pokud volební kampaň spěje do finiše, volby jsou za čtyři měsíce, myslím, že i verbální agresivita bude od všech stran přibývat,“ zdůraznil Mlejnek.
Babiš: Omluva Pirátům? Tak to ani náhodou
Okresní soud Praha-západ v pátek rozhodl, že premiér se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty). Toho Babiš označil za psychopata a udavače, který Česko připravil o 800 milionů korun. Premiér uvedl, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Omluvu po něm však vyžadují i Piráti.
Ti ho k tomu vybídli minulý týden v předžalobní výzvě kvůli výroku, že chtějí lidem zdaňovat přebytečné metry v bytech a nastěhovat k nim do domácností migranty. „Tak to ani náhodou,“ reagoval na výzvu k omluvě Babiš.
Jak určitě víte, @PiratskaStrana mě vyzvala k omluvě. Tak to ani náhodou. A chci dodat tohle. Jsou to jejich zdrojované citace. Nemám se zač omlouvat a myslím, že to dobře ví. @PiratIvanBartos @Mikiferjencik @olgarichterova pic.twitter.com/VFSV2NrsIj
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 12, 2021
„Na politické poměry mi připadá přecitlivělé hnát omluvy k soudům. V předvolební kampani vždycky padají silná slova. Strany musí teď před volbami unést mnohem víc,“ prohlásil Korecký. Mlejnek zase výzvu Pirátů vnímá jako cílenou. „Mají Andreje Babiše a hnutí ANO za hlavního nepřítele. Chtějí kampaň postavit na tom, že nejsou alternativou Andreje Babiše,“ vysvětlil politolog.
Piráti teď podle něj vyrazili do voleb s heslem: „Dejte nám hlas a dosáhnete změny.“ „Předseda Pirátů je kandidátem na premiéra. Když opozice zvítězí, měl by to být on, kdo přímo nahradí Babiše na premiérském postu. Verbální přestřelky mezi Piráty a hnutím ANO jsou naprosto logické. Je to součást předvolebního zápasu,“ uvedl Mlejnek.
Z úhlavního nepřítele hlavním přítelem
Před volbami jsou všichni na trhu soupeři. Podle politologa však i strany, které jsou v kampani přímou konkurencí, například ANO a ODS, myslí na to, co bude po volbách. Je totiž možné, že budou muset fungovat jako spoluhráči. „Mají to v hlavě. Každý úhlavní nepřítel se může po volbách stát hlavním přítelem,“ mínil Mlejnek.
„Stát se může úplně všechno. Začne se jednat až po volbách. Útok premiéra a vládní soupeření mezi hnutím ANO a Piráty jsou z jistého pohledu logické. Je to čelní střet preferencí,“ doplnil komentátor Korecký. Připomněl ovšem, že Piráti měli v minulosti k Babišovi mnohem menší averzi než například ODS. „Je to trochu kontraproduktivní,“ řekl komentátor.
Do hry vstoupí osobní útoky, míní expert
Experti si podle svých slov netroufají předpovídat, na co se strany v nadcházejících měsících v předvolební kampani dál zaměří. „Může to záviset i na vývoji pandemie. Téma může být náprava škod po covidu. Teď bych předpokládal tříšť témat, do hry vstoupí i osobní útoky,“ mínil Mlejnek.
„Ze strany opozice tu nejdřív byla snaha udělat hlavním volebním tématem 30 tisíc mrtvých. Hlavním tématem se ale nyní stává rozvrat veřejných financí. Babiš také varuje před rozkladem společnosti, před Piráty, před migranty,“ dodal Korecký.