
Aktuální předpověď. Meteorolog řekl, kdy a kde hrozí extrémní srážky
Pásmo extrémních srážek dorazilo do Česka. Přesune se především nad východní polovinu našeho území, kde bude postupně nabírat na intenzitě, varují experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před prudkými lijáky a rizikem povodní je v platnosti od čtvrteční půlnoci, zkomplikovat vývoj může i silný vítr. Nejhorší situace má nastat v Jeseníkách, kde se hasiči připravují na vylití řek z břehů. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je nutné doufat v co nejlepší průběh. Potvrdil také, že v pátek zasedne Ústřední krizový štáb. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na brífinku po jednání Ústřední povodňové komise uvedl, že se je potřeba připravit na nejhorší. Experti ze spolku Meteo Včasné varování zveřejnily mapu s předpovědí na páteční ráno.
Silné srážky již dorazily do Česka. „Pásmo mračen se s největší pravděpodobností přesune dále na východ našeho území, kde bude nabírat na síle. Srážky budou trvalejší a intenzivnější,“ objasnil ve vysílání CNN Prima NEWS meteorolog ČHMÚ Filip Smola.
K TÉMATU: Naprostý extrém se blíží, varují experti. Nynější déšť je jen ochutnávka, kde sílí riziko?
Do noci z neděle na pondělí může podle Smoly spadnout v rozmezí 150 a 250 milimetrů. „V Jeseníkách může hranice přesáhnout dokonce i 300 milimetrů. Extrémní odhady zmiňují až 500 milimetrů,“ dodal expert.
Situaci ve svém kraji můžete sledovat prostřednictvím radaru:
Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v pravém horním rohu příslušnou kategorii. V případě bouřek místo Radar, blesky rozklikněte kategorii Déšť, bouře a následně Bouře. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.
ČHMÚ vydal výstrahu před extrémními dešti a rizikem vzniku povodní. Nejvyšší stupeň nebezpečí platí zvláště pro východní polovinu našeho území. Meteorologické modely potvrzují vysoké srážkové úhrny pro nejbližší tři dny, uvedli odborníci na síti X. Během čtvrtka zasedne také Ústřední povodňová komise.
ČR nabídla pomoc s odstraněním mostu v Drážďanech, Sasko odmítlo
Česko nabídlo německé spolkové zemi Sasko pomoc s odstraňováním zříceného mostu přes Labe v Drážďanech. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání Ústřední povodňové komise to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Německá strana ale večer nabídku odmítla, sdělil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Část betonového mostu Carolabrücke v Drážďanech spadla do řeky ve středu v noci. Zřícenou konstrukci bude podle německých hasičů potřeba kontrolovaně strhnout.
Horší výstraha už být nemůže. Meteoroložka popsala, co Česko čeká a jak se může situace měnit
Na většině území platí výstraha s extrémním stupněm nebezpečí. Horší výstraha už být nemůže. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ Jana Hujslová. Podle ní již není žádná šance, že by se Česku extrémní srážky vyhnuly.
V Troubkách opět panuje strach, nestihly se postavit nové hráze
Lidé se na mnoha místech v České republice chystají na extrémní deště a velkou vodu. Jinak tomu není ani v Troubkách na Přerovsku, které se staly jedním ze symbolů katastrofálních povodní v roce 1997. Po oznámení, že by situace mohla být srovnatelná s tragickými povodněmi v roce 1997 a 2002, obyvatelé bombardují úřady a záchranáře dotazy, co dělat, pokud by museli opustit svůj domov.
V Českých Budějovicích se v sobotu čeká až stoletá voda, začínají stavět bariéry
V Českých Budějovicích by mohly hladiny řek v sobotu vystoupat na úroveň padesátileté až stoleté vody. Úhrn srážek bude vyšší, než ukazoval původní předpoklad hydrometeorologů, vyplývá z aktuální předpovědi. Novinářům to ve čtvrtek večer řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) po jednání krajské povodňové komise. České Budějovice zahajují stavbu protipovodňové bariéry, Kuba doporučil i ostatním městům zahájit protipovodňová opatření.
Srážek bude opravdu mnoho, varují experti. Mapa ukazuje, co se stane v pátek ráno
Extrémní srážky podle expertů ze spolku Meteo Včasné varování v Česku vydrží až do neděle. Na facebookových stránkách ukázali mapu s předpovědí na páteční ráno.
Obchodní řetězce se kvůli hrozícím povodním připravují na větší nápor zákazníků
Obchodní řetězce v Česku se kvůli hrozícím povodním připravují na zvýšenou poptávku po balených nápojích, trvanlivých potravinách nebo bateriích a powerbankách. Očekávají také, že si lidé budou doplňovat své lékárničky. Informoval o tom v tiskové zprávě Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR). Prodejci podle něj posilují i počet zaměstnanců ve skladech a v logistice.
Na riziko povodně se připravuje i pražská zoo, ke stěhování zvířat zatím nesáhla
Na případné riziko povodně se připravuje i pražská zoo. K preventivnímu přemisťování zvířat do vyšších částí areálu ale zatím nepřistoupila, neboť stěhování představuje pro zvířata velkou zátěž. Pro případnou evakuaci má však připravený podrobný postup. Ve čtvrtek večer to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Zahrada je podle něj na případnou povodeň mnohem lépe připravená než v letech 2002 a 2013.
Hasiči prosí občany, aby se od nich nedožadovali protipovodňových pytlů
!Důležitá informace!
— HZS Jihomoravského kraje (@hzsjhm) September 12, 2024
HZS JHM disponuje zásobou protipovodňových pytlů. Tyto pytle NEPOSKYTUJEME občanům ani firmám k preventivním opatřením. PROSÍME, nezvoňte na naše stanice a nedožadujte se jich. V této věci se obracejte na vedení obcí a městských částí. Děkujeme za pochopení. pic.twitter.com/QslLGsry7t
V Olomouckém kraji jsou zatím dva první povodňové stupně, stoupla hladina Desné
V Olomouckém kraji jsou zatím dosaženy dva první povodňové stupně, platí na řece Desné v Koutech nad Desnou na Šumpersku a na Hloučele pod vodní nádrži Plumlov na Prostějovsku. Vodní nádrže vodohospodáři upouštějí z preventivních důvodů. Nárůst hladiny toků očekávají meteorologové v Olomouckém kraji především o víkendu.
Hasiči v Praze připravují pytle s pískem
Pytlujeme.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) September 12, 2024
Speciální pytlovačkou připravíme 600 dvoukomorových pytlů za hodinu. Pytlovačka má i sešívačky. Pomáhají nám dobrovolní hasiči. @rezervy_SSHR pic.twitter.com/s2UW1WNkWy
Na Labi, Vltavě a Moravě bude zákaz plavby, varuje Státní plavební správa
Na některých úsecích Labe, Moravy a Vltavy bude kvůli očekávaným extrémním srážkám v nadcházejících dnech pravděpodobně zakázaná plavba. Týká se to například i Baťova kanálu. Na svém webu to dnes odpoledne uvedla Státní plavební správa (SPS). Lidé mají včas dát lodě do ochranných přístavů, malá plavidla by měli vytáhnout mimo vodní cesty.
PŘEHLEDNĚ: Jak se připravit na blížící se povodeň a co dělat v případě vyhlášení evakuace?
Armáda může v případě potřeby nasadit dva vrtulníky i vyprošťovací techniku
Resort ministerstva obrany je v případě potřeby připravený podpořit integrovaný záchranný systém při řešení následků vydatných dešťů. Armáda může nasadit dva vrtulníky i vyprošťovací techniku, sdělili dnes večer ČTK mluvčí armády Magdalena Dvořáková a mluvčí ministerstva Karel Čapek. Širší zapojení armády by podle nich musela schválit vláda.
Výborný: Dochází k vypouštění dolní nádrže Dlouhých Strání
„Jsem v kontaktu se zástupci ČEZ a náměstkem Slavotínkem z Olomouckého kraje kolem situace na Dlouhých Stráních. Aktuálně už dochází k vypouštění dolní nádrže tak, aby byla připravena zachytit co nejvíce srážek v nadcházejících hodinách,“ napsal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální sítí X.
Jsem v kontaktu se zástupci ČEZ a náměstkem Slavotínkem z @OlomouckyKraj kolem situace na Dlouhých Stráních. Aktuálně už dochází k vypouštění dolní nádrže tak, aby byla připravena zachytit co nejvíce srážek v nadcházejících hodinách. Díky @SkupinaCEZ za rychlou a pružnou reakci👏 pic.twitter.com/32SKZEcPTA
— Marek Výborný (@MarekVyborny) September 12, 2024
Situace bude velice vážná, srážek bude ještě více, varují experti
Experti ze spolku Meteo Včasné varování uvedli, že situace ohledně extrémních srážek bude velice vážná. „I v nížinách hrozí srážkové úhrny okolo 180 mm srážek. Bohužel se děje to, co se očekávalo. Srážek bude více,“ napsali na Facebooku.
Podle nich se očekává, že od pátečního rána do pondělního rána spadne obrovské množství vody. „Většinou to bude od 140 do 220 mm srážek i v nížinách,“ uvedli s tím, že nejhorší situace by měla nastat na jihu Čech, částečně ve středních Čechách, dále na severu a východě Čech a také na Vysočině. „Stejná situace bude pak panovat na celé Moravě,“ podotkli.
Hradecký kraj se chystá na povodně, na severu kraje hrozí až padesátiletá voda
O víkendu hrozí na severu Královéhradeckého kraje místy dvacetiletá až padesátiletá voda. Upřesní to páteční model hydrometeorologů, řekl po zasedání krajské povodňové komise hejtman Martin Červíček (ODS). Samosprávy i složky integrovaného záchranného systému se podle něj na případnou velkou vodu s dostatečným časovým předstihem připravují. Lidé by se měli vyvarovat rizikovému pohybu v lesích a cestám do horských oblastí.
Během čtvrtečního dopoledne experti aktualizovali výstrahu. Extrémní srážky se nově mohou vyskytnout i v dalších částech Vysočiny či na jihu Šumavy. „Dále se výstraha na srážky rozšiřuje nepatrně na západ, a to do Ústeckého a Plzeňského kraje,“ informovali v příspěvku na síti X. Nejvyšší vzestupy vodních hladin s četným překročením třetího povodňového stupně předpokládají během soboty a neděle.
Odborníci rovněž varují, že od pátečních 18:00 do nedělního poledne na většině našeho území – s výjimkou Plzeňského kraje – nastane silný vítr.
⚠️Aktualizace výstrahy ČHMÚ ℹ️ Tato výstraha rozšiřuje včerejší (11. 9.) výstrahu o silný vítr a to s výjimkou Plzeňského kraje pro celé území Česka. Výstraha na dešťové srážky se upravuje a to tak, že se do extrémních srážek přidávají i další oblasti na Vysočině a některé… pic.twitter.com/nc7oyfoIg7
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) September 12, 2024
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) během středeční tiskové konference uvedl, že předpověď se „velmi podobá velkým povodním z roku 1997 nebo 2002“. „Od dnešní půlnoci (čtvrtek 0:00, pozn. red.) bude pršet a déšť bude rozšířen na celé území,“ uvedl.
Kde hrozí povodně, se lidé mohou dozvědět z map záplavových území. Na výběr jsou vrstvy pro pětiletou, dvacetiletou, stoletou, případně pětisetletou velkou vodu.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na brífinku po jednání Ústřední povodňové komise uvedl, že se je potřeba připravit na nejhorší. „Intenzita srážek může být velká. Je potřeba se připravit na nejhorší. S ohledem na možný souběh povodňových vln chceme dát důraz v soutokových oblastech. Doporučujeme městům a obcím, aby zvážily zrušení akcí, a to od pátku od 12 hodin do odvolání. Občanům doporučujeme individuální přípravu a aby od pátku od 18 hodin do odvolání nejlépe vůbec nevstupovali do lesů a parků, protože hrozí pád stromů,“ řekl Hladík.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Extrémní srážky způsobí povodně, varují odborníci. Kde je riziko největší?