Hamás propustil dvě zajatkyně. Izraelské seniorky ihned zamířily do nemocnice

Hamás v tunelech pod Gazou

Záběry izraelského úderu v Pásmu Gazy

Izrael podniká rozsáhlé nálety na Gazu, útočí také na cíle Hizballáhu. Palestinské islamistické hnutí Hamás tvrdí, že propustilo ze zajetí dvě ženy, které zadržovalo jako rukojmí od útoku ze 7. října, informaci potvrdila i kancelář izraelského premiéra. Důvody k propuštění rukojmí byly podle něj humanitární a zdravotní.

Kancelář izraelského premiéra potvrdila propuštění dvou izraelských seniorek a uvedla, že byly předány izraelské armádě a jsou na cestě do izraelské nemocnice, kde se setkají se svými rodinami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hamás lže. Ovládá všechny úřady v Gaze a s fakty zachází jako Kreml, varuje analytik Svárovský

„Rozhodli jsme se je propustit z humanitárních a zdravotních důvodů... Přestože je nepřítel minulý pátek odmítl přijmout,“ uvedl mluvčí Hamásu s tím, že zajatkyně byly propuštěny za zprostředkování Kataru a Egypta.

Informaci o dvou propuštěných ženách potvrdil i mezinárodní výbor Červeného kříže. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua následně v prohlášení uvedla, že propuštěnými ženami jsou 79letá Nurit Cooperová a 85letá Jocheved Lifšicová a poděkovala Egyptu a Červenému kříži. Obě ženy byly podle prohlášení uneseny z kibucu Nir Oz a jejich manželé jsou stále v Pásmu Gazy.

Hamás dříve sdělil, že sám v Pásmu Gazy drží 200 rukojmí a 50 dalších je v rukách jiných ozbrojených skupin. Přes 20 rukojmí podle Hamásu zabily izraelské nálety.

Izrael v noci na pondělí podnikl další vlnu náletů na desítky cílů radikálního palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Zpravodaj televize CNN uvedl, že jde o nejsilnější bombardování severu Gazy, které za poslední dva týdny viděl. Izrael také znovu zaútočil na pozice ozbrojenců Hizballáhu v Libanonu. Izraelský ministr obrany Joav Galant podle webu BBC News řekl, že vojenská operace v Gaze může trvat i tři měsíce.

Spojené státy posílily své vojenské síly na Blízkém východě, protože se připravují na zvýšený počet íránských zástupných útoků proti americkým cílům, informuje The Jerusalem Post. „Jsme znepokojeni možností, že íránští zmocněnci vyeskalují své útoky proti našemu vlastnímu personálu, našim vlastním lidem. Podnikáme veškerá opatření, abychom se ujistili, že se jim budeme moci bránit a v případě potřeby rozhodně odpovědět,“ řekl americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli oznámil, že počátkem týdne navštíví Izrael francouzský prezident Emmanuel Macron a předseda nizozemské vlády Mark Rutte. Macronova i Rutteho kancelář následně návštěvu potvrdily. Rutte se do Izraele vydá v pondělí, Macron v úterý. Návštěva francouzské hlavy státu přichází více než dva týdny po smrtících útocích palestinského radikálního hnutí Hamás na izraelské území, které si vyžádaly více přes 1 400 mrtvých, včetně životů 30 francouzských občanů. Kromě toho se stále sedm Francouzů pohřešuje, píše agentura AFP.

Rutteho úřad podle Reuters sdělil, že předseda nizozemské vlády se vydá do Izraele v pondělí a také on se sejde s Netanjahuem. Odděleně bude jednat i s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Nizozemské ministerstvo zahraničí pak v neděli rovněž oznámilo úmrtí 33leté nizozemské ženy, která krátce před vypuknutím nynějšího konfliktu Izraele s Hamásem odcestovala do Pásma Gazy na návštěvu rodiny. Rutte v prohlášení sdělil, že požádal Netanjahua o objasnění její smrti.

Izraelská armáda uvedla, že výstřel z jejího tanku v neděli omylem zasáhl egyptskou pozici poblíž hranice Egypta s palestinským Pásmem Gazy a Izraelem. Informovala o tom agentura Reuters. Mluvčí egyptské armády řekl, že členové pohraniční stráže utrpěli lehká zranění, když je zasáhly střepiny granátu vypáleného z izraelského tanku. Izraelská armáda vyjádřila politování a uvedla, že incident je předmětem vyšetřování.

Do palestinského Pásma Gazy zatím vjelo přes hraniční přechod Rafáh z Egypta 54 nákladních vozů s humanitární pomocí. Agentuře Reuters to řekla Juliette Toumaová z Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Jednalo se o druhý konvoj s pomocí, který se v posledních dnech do enklávy dostal. První konvoj 20 nákladních vozů byl do Gazy vpuštěn v sobotu.

V Pásmu Gazy se zhoršuje humanitární krize a místní obyvatelé podle humanitárních organizací dodávky pomoci nutně potřebují. Státníci i mezinárodní organizace v posledních dnech žádali, aby přechod zůstal otevřený. Mnozí také zdůrazňovali, že pomoc je určena civilistům a nesmí ji zabavit Hamás, který v Gaze vládne.

Tagy: