Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel vstoupila na území Gazy. Její pozemní jednotky s tanky zahájily v posledních 24 hodinách okolo hranice lokální operace. Smyslem akce je vyčistit pohraniční oblast od teroristů palestinského hnutí Hamás. Při útoku Hamásu údajně zemřela Slovenka, která má i izraelské občanství. V Praze přistál poslední repatriační let z Izraele. Izraelská armáda využila podle analýzy webu The Washington Post v boji bílý fosfor. Izraelci rovněž v pátek ráno vyzvali přes milion Palestinců, aby se přesunuli z Pásma Gazy na jih enklávy, informoval mluvčí OSN Stéphan Dujarric.
Izraelská armáda skrze svého mluvčího Daniela Hagariho informovala, že obrněná vozidla a pěchota čistí oblast v Pásmu Gazy blízko izraelské hranice od teroristů. Podle něj jich několik zabili. The Times of Israel také informuje, že došlo ke zneškodnění buňky Hamásu, která pálila protitankové střely na izraelské území. „Jednotky také objevily důkazy, které jim mohou pomoci najít pohřešované osoby,“ řekl Hagari.
Při útoku radikálního palestinského hnutí Hamás v Izraeli zemřela Slovenka, který má také izraelské občanství. Informovala o tom slovenská televize Markíza na svém webu. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Wlachovský tuto informaci nevyloučil ani nepotvrdil.
ČTĚTE TAKÉ: Hamás jí zabil manžela. Filmařka se o jeho smrti dozvěděla při rozhovoru pro televizi
Na Izrael z palestinského Pásma Gazy nadále ozbrojenci odpalují rakety. Drtivou většinu z nich sestřeluje izraelská protivzdušná obrana. Podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) ale ve městě Sderot v pátek dopadlo sedm raket, zranění hlášeni nebyli a město je podle televize Channel 12 ze 70 procent evakuováno. Terčem opakovaného raketového ostřelování je podle ToI také Aškelon.
V Praze zhruba v 10:40 přistál během pátku šestý, poslední repatriační let z Izraele. Vyplývá to z informací serveru globe.adsbexchange.com, na kterém je možné sledovat leteckou dopravu. Dohromady se šesti lety do Česka vrátilo 228 lidí, kteří v zemi uvázli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. Do Izraele naopak některými z repatriačních letů dorazilo 73 osob, informovalo ministerstvo zahraničí.
Podle analýzy organizace Human Rights Watch vypovídá video, které bylo pořízeno ve středu během útoku na přístav v Gaze, o užití bílého fosforu v boji ze strany Izraelců. Kontroverzní chemická zbraň většinou slouží k označení cílů, ale může způsobit vážné zranění civilistům. Dva svědci podle organizace potvrdili na místě dusivý zápach, jenž je s touto zbraní spojen.
Na videu je zaznamenán rychlý útok izraelské armády, během něhož byly vystřeleny dva dělostřelecké granáty. Ve vzduchu dojde ke vznícení bílého fosforu a následně se vytvoří bílé čáry, které jsou doprovázeny hustým kouřem, připomíná web The Washington Post.
Výzva Izraelců k přesunu obrovské masy lidí by podle Reuters mohla být předzvěstí plánované izraelské pozemní ofenzivy. „OSN považuje za nemožné, aby se takový přesun uskutečnil bez ničivých humanitárních následků,“ sdělil podle webu The Jerusalem Post v prohlášení mluvčí Dujarric. „Spojenci důrazně apelují na to, aby byl jakýkoli takový příkaz, pokud bude potvrzen, zrušen a zabránilo se tak tomu, co by mohlo již tak tragickou situaci změnit v katastrofální,“ dodal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hamás pašoval do Gazy zbraně dlouhé roky. Experti vysvětlují, proč to Netanjahu dovolil
Mluvčí rovněž uvedl, že příkaz izraelské armády se vztahuje také na všechny zaměstnance OSN a osoby ukryté v zařízeních organizace, včetně škol či zdravotnických zařízení.
Na vojenském letišti v pražských Kbelích přistály v noci ze čtvrtka na pátek čtvrtý a pátý repatriační let s Čechy, kteří uvázli v Izraeli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. Na palubě obou letů bylo dohromady 66 českých občanů.
Egypt dělá vše pro dosažení příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás z palestinského Pásma Gazy, uvedl podle Reuters prezident Abdal Fattáh Sísí. Představitel africké země také v projevu hovořil o utrpení lidí v Gaze. Podle AFP nicméně zároveň prohlásil, že by obyvatelé Gazy měli v oblasti zůstat. Výrok přitom přichází v době, kdy mnohé strany Egypt vyzývají, aby palestinským civilistům zajistil možnost bezpečné evakuace.
Následky izraelského útoku na město Gaza Zdroj: AP
Palestinský muž v troskách budovy, kterou ve městě Chán Júnis zasáhl izraelský nálet Zdroj: AP
Mrtví a zranění po izraelském úderu na město Gaza Zdroj: AP
Izraelský vrtulník střílí raketu směrem na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Pohřeb izraelského páru, který zavraždili teroristé z Hamásu během útoku na kibuc Be'eri Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Systém Železná kopule ničí rakety vypálené z Pásma Gazy směrem na Izrael Zdroj: AP
Palestinský muž truchlí nad ztrátou příbuzného, který zemřel po izraelském útoku Zdroj: AP
Palestinci prchající na jih Pásma Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Plakáty s lidmi, které unesli teroristé z hnutí Hamás v Izraeli, se objevily i v pražské židovské čtvrti. Zdroj: Tomáš Kačmár
CNN natáčela s izraelskou armádou přímo v Pásmu Gazy Zdroj: CNN
Rakety, které byly vypáleny z Gazy na Izrael. (5.11.2023) Zdroj: Getty Images
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: profimedia.cz
Izrael má k dispozici 1 570 tanků Merkava Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Izraelská armáda pálí směrem na Gazu (31. 10. 2023). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Uprchlický tábor Džabálija po izraelském útoku (31.10.2023) Zdroj: CNN
Izrael vybombardovala uprchlický tábor v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Útoky Izraele na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Při izraelských náletech v Pásmu Gazy bylo od soboty zabito 1 537 Palestinců, a to včetně 500 dětí a 276 žen. Zraněno bylo 6 612 lidí. Ve čtvrtek to uvedla agentura Reuters s odkazem na ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy.
Izraelská armáda tvrdí, že její nejnovější nálety v pásmu Gazy mají za cíl zničit síť tunelů, která po desetiletí sloužila jako operační centrum Hamásu. „Považujte pásmo Gazy za jednu vrstvu pro civilisty a jednu vrstvu pro Hamás,“ uvedl Jonathan Conricus, mluvčí Izraelských obranných sil, ve videozprávě zveřejněné na X (dříve Twitter). Dodal, že tunely, které byly vybudovány v průběhu let od roku 2007, kdy Hamás převzal moc v Gaze, sloužily Hamásu k přesunu zásob a k plánování a provádění operací proti Izraeli.
Rozsáhlost a význam tunelů zastírají hustě obydlené komunity na zemi nad nimi, z nichž mnohé nyní leží v troskách, řekl. „Je toho mnohem víc, než se na první pohled zdá. Izraelské letectvo zasahuje mnoho čtvrtí v Gaze. To, co děláme, je, že prioritně zasahujeme velitele, vysoké představitele Hamásu na všech úrovních,“ řekl.
Vybrali jsme pro vás