reklama

Rektor Masarykovy univerzity: On-line výuka bude zčásti pokračovat i příští rok

Koronavirová pandemie se výrazně promítla do fungování vysokých škol. Přednášky, zkoušky i přijímací řízení probíhají on-line. Na některých školách by tento systém mohl doplnit kontaktní výuku i v příštím školním roce. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to moderátorce Martině Kuzdasové řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

reklama

Podle Bareše je při zkoušení nutné zajistit, aby studenti nepodváděli. „Učitel musí během zkoušení na dálku vidět okolí studenta, nebo jestli nedrží třeba knihu. Nesmí také dojít k delšímu výpadku spojení. Všechno ale probíhá překvapivě dobře, takže on-line výuka nebude už pouze doplňkem té kontaktní,“ uvedl Bareš.

K tématu

Dodal, že poměr těchto dvou způsobů zkoušení a vyučování bude v příštím akademickém roce na jeho univerzitě minimálně na stejné úrovni. Příklad si prý bere z Ameriky, kde se k tomuto kroku uchýlila řada velkých škol, protože očekávají druhou vlnu koronavirové pandemie.

Slováci nemají při přijímačkách výhodu

Problémy ovšem nastaly v přípravách na přijímací řízení. Podle Bareše byla nejhorší nejistota, kterou měli studenti a rodiče ohledně konání maturit. Přijímací zkoušky nakonec Masarykova univerzita uskuteční pouze on-line.

„Budeme mít třeba interview doplněné motivačním dopisem. Někde ale budou i testy, takovou výjimkou budou například uchazeči na Fakultě sportovních studií, kde bude možné dělat testy tělesné zdatnosti,“ přiblížil rektor v pořadu Interview.

Bareš také dodal, že si nemyslí, že by Slováci hlásící se na české univerzity byli ve výhodě, jelikož měli díky zrušeným maturitám více času na přípravu. „Já věřím, že každý, kdo se chce dostat na vysokou školu, se nepřipravuje až po splnění maturity. Například můj syn se učil více než rok předem,“ řekl Bareš.

České univerzity mohou zakrnět

Důležitým tématem pro studenty jsou také výměnné pobyty. Masarykova univerzita se kloní k názoru, že studentské pobyty v zahraničí by měly pokračovat. „Nezáleží ale jen na nás. Třeba takové Španělsko ruší pobyty do konce roku a poté se prý uvidí,“ přiblížil situaci Bareš. Podle něj je fungování programů jako Erasmus+ nezbytné, protože české univerzity se musí poměřovat se světovou špičkou, jinak zakrní.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama