reklama

Rektor Masarykovy univerzity: On-line výuka bude zčásti pokračovat i příští rok

Koronavirová pandemie se výrazně promítla do fungování vysokých škol. Přednášky, zkoušky i přijímací řízení probíhají on-line. Na některých školách by tento systém mohl doplnit kontaktní výuku i v příštím školním roce. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to moderátorce Martině Kuzdasové řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

reklama

Podle Bareše je při zkoušení nutné zajistit, aby studenti nepodváděli. „Učitel musí během zkoušení na dálku vidět okolí studenta, nebo jestli nedrží třeba knihu. Nesmí také dojít k delšímu výpadku spojení. Všechno ale probíhá překvapivě dobře, takže on-line výuka nebude už pouze doplňkem té kontaktní,“ uvedl Bareš.

Dodal, že poměr těchto dvou způsobů zkoušení a vyučování bude v příštím akademickém roce na jeho univerzitě minimálně na stejné úrovni. Příklad si prý bere z Ameriky, kde se k tomuto kroku uchýlila řada velkých škol, protože očekávají druhou vlnu koronavirové pandemie.

Slováci nemají při přijímačkách výhodu

Problémy ovšem nastaly v přípravách na přijímací řízení. Podle Bareše byla nejhorší nejistota, kterou měli studenti a rodiče ohledně konání maturit. Přijímací zkoušky nakonec Masarykova univerzita uskuteční pouze on-line.

„Budeme mít třeba interview doplněné motivačním dopisem. Někde ale budou i testy, takovou výjimkou budou například uchazeči na Fakultě sportovních studií, kde bude možné dělat testy tělesné zdatnosti,“ přiblížil rektor v pořadu Interview.

Bareš také dodal, že si nemyslí, že by Slováci hlásící se na české univerzity byli ve výhodě, jelikož měli díky zrušeným maturitám více času na přípravu. „Já věřím, že každý, kdo se chce dostat na vysokou školu, se nepřipravuje až po splnění maturity. Například můj syn se učil více než rok předem,“ řekl Bareš.

České univerzity mohou zakrnět

Důležitým tématem pro studenty jsou také výměnné pobyty. Masarykova univerzita se kloní k názoru, že studentské pobyty v zahraničí by měly pokračovat. „Nezáleží ale jen na nás. Třeba takové Španělsko ruší pobyty do konce roku a poté se prý uvidí,“ přiblížil situaci Bareš. Podle něj je fungování programů jako Erasmus+ nezbytné, protože české univerzity se musí poměřovat se světovou špičkou, jinak zakrní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama