INTERVIEW, Martin Bareš - 10.6. v 17:30
Koronavirová pandemie se výrazně promítla do fungování vysokých škol. Přednášky, zkoušky i přijímací řízení probíhají on-line. Na některých školách by tento systém mohl doplnit kontaktní výuku i v příštím školním roce. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to moderátorce Martině Kuzdasové řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.
Podle Bareše je při zkoušení nutné zajistit, aby studenti nepodváděli. „Učitel musí během zkoušení na dálku vidět okolí studenta, nebo jestli nedrží třeba knihu. Nesmí také dojít k delšímu výpadku spojení. Všechno ale probíhá překvapivě dobře, takže on-line výuka nebude už pouze doplňkem té kontaktní,“ uvedl Bareš.
Z každého matematik nevyroste. Maturity zvyšují počty neúspěšných, říká expert
Minulý týden zasedli maturanti po celém Česku do lavic, aby vyplnili písemnou část maturitní zkoušky. Studenti, kteří budou maturovat z počtů, museli projít didaktickým testem z matematiky. Podle pondělních výsledků ho nesplnilo 17,5 procenta studentů. Podle experta na vzdělávání Bohumila Kartouse za to zčásti může také koronavirová pandemie.
Dodal, že poměr těchto dvou způsobů zkoušení a vyučování bude v příštím akademickém roce na jeho univerzitě minimálně na stejné úrovni. Příklad si prý bere z Ameriky, kde se k tomuto kroku uchýlila řada velkých škol, protože očekávají druhou vlnu koronavirové pandemie.
Slováci nemají při přijímačkách výhodu
Problémy ovšem nastaly v přípravách na přijímací řízení. Podle Bareše byla nejhorší nejistota, kterou měli studenti a rodiče ohledně konání maturit. Přijímací zkoušky nakonec Masarykova univerzita uskuteční pouze on-line.
„Budeme mít třeba interview doplněné motivačním dopisem. Někde ale budou i testy, takovou výjimkou budou například uchazeči na Fakultě sportovních studií, kde bude možné dělat testy tělesné zdatnosti,“ přiblížil rektor v pořadu Interview.
Bareš také dodal, že si nemyslí, že by Slováci hlásící se na české univerzity byli ve výhodě, jelikož měli díky zrušeným maturitám více času na přípravu. „Já věřím, že každý, kdo se chce dostat na vysokou školu, se nepřipravuje až po splnění maturity. Například můj syn se učil více než rok předem,“ řekl Bareš.
České univerzity mohou zakrnět
Důležitým tématem pro studenty jsou také výměnné pobyty. Masarykova univerzita se kloní k názoru, že studentské pobyty v zahraničí by měly pokračovat. „Nezáleží ale jen na nás. Třeba takové Španělsko ruší pobyty do konce roku a poté se prý uvidí,“ přiblížil situaci Bareš. Podle něj je fungování programů jako Erasmus+ nezbytné, protože české univerzity se musí poměřovat se světovou špičkou, jinak zakrní.