Příslušníci tajné služby FSB zadrželi v ruském Jekatěrinburgu na Urale novináře Evana Gerškoviče, který přispíval do amerického prestižního listu The Wall Street Journal (WSJ). Moskva tvrdí, že Gerškovič působil v zemi jako špion a sbíral citlivá data. Pracovat měl podle Rusů pro americkou vládu.
„Gerškovič je podezřelý ze špionáže, kterou prováděl v zájmu americké vlády,“ uvedla v prohlášení ruská Federální služba bezpečnosti (FSB). Upozornila na to agentura Bloomberg.
Reportéra prý FSB zadržela při „pokusu získat tajné informace“. Podle ní shromažďoval pro americkou stranu informace o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku, které představovaly státní tajemství. Hrozí mu až 20 let odnětí svobody. Úřady už proti němu zahájily trestní stíhání.
„To, co dělal zaměstnanec amerického listu The Wall Street Journal v Jekatěrinburgu, nemá s novinařinou nic společného,“ uvedla na telegramu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Není to poprvé, co byly status zahraničního zpravodaje, novinářské vízum a akreditace zneužity cizinci v naší zemi k zakrytí (výzvědné) činnosti,“ dodala. Kreml podle agentury Reuters doplnil, že Gershkovich byl „chycen při činu“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Český bojovník exkluzivně. Drtí nás tu děla i korupce. Bulíř je idiot a jeho fandové bezmozci
Deník obvinění odmítl. „The Wall Street Journal důrazně odmítá obvinění ze strany FSB a žádá o okamžité propuštění našeho důvěryhodného a oddaného reportéra Evana Gerškovič. Vyjadřujeme solidaritu s Evanem a jeho rodinou,“ uvedl list.
Novinář žije asi šest let v Moskvě, z níž pokrývá pro WSJ dění v bývalých státech Sovětského svazu. Dříve pracoval také pro agenturu AFP, deník The New York Times a ruské internetové noviny The Moscow Times. Právě zdroje posledně jmenovaného média informovaly, že k zadržení Gerškoviče došlo zřejmě ve středu.
Ukrajinský šéf obrany prozradil, kdy začne protiofenziva. Zmínil počasí i nasazení Leopardů
Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí. V rozhovoru s estonskou stanicí ERR to řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Po sérii dílčích vítězství, kdy se Ukrajině na konci loňského léta a během podzimu podařilo osvobodit rozsáhlá území na severovýchodě a jihu země, se ukrajinské síly už téměř pět měsíců soustředí především na obranu, podotkla agentura Reuters.
Novinář byl v Jekatěrinburgu zrovna na pracovní cestě, měl psát článek o žoldnéřské Vagnerově skupině, která se podílí na ruské invazi na Ukrajinu. Agenti si pro pro něj údajně přišli do jedné z tamních restaurací.
„Marketingový expert Jaroslav Širšikov napsal ve čtvrtek, že Gerškoviče nejspíše zadrželi předchozí den. Bezpečnostní pracovníci údajně vstoupili do místní restaurace a odvedli neznámého muže se svetrem přes hlavu do mikrobusu,“ uvedl list The Moscow Times. Jekatěrinburský novinář Dmitrij Kolezov, který žije v zahraničí, pro web sdělil, že Gerškovič byl zadržen zřejmě kvůli povaze své práce.
Jaroslav Širšikov měl reportéra ve městě doprovázet a byl s ním i v době zatčení. Podle něj Američan přijel zkoumat vagnerovce právě do Jekatěrinburgu z toho důvodu, že zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin několikrát kritizoval místní úřady. „Evan o cestě nikde veřejně nepsal, s různými mluvčími se setkával v kuloárech,“ sdělil lokálnímu portálu 66.ru Širšikov.
Podle zdrojů portálu Meduza ze západních médií se rovněž vydal do města Nižnij Tagil, kde sídlí podnik Uralvagonzavod, který vyrábí armádní techniku.
Zatímco řada nezávislých novinářů z Ruska minulý rok uprchla po zavádění cenzurních opatření, zahraniční reportéři naopak v zemi pokračují ve své práci.
Američtí občané byli v Rusku zadrženi pro podezření z vyzvědačství opakovaně. Jedná se však zřejmě o první případ, kdy byl zatčen novinář oficiálně akreditovaný na ruském ministerstvu zahraničí, uvedla agentura DPA. Loni v září moskevský soud odsoudil novináře deníků Kommersant a Vedomosti Ivana Safronova k 22 letům vězení za údajnou spolupráci s českou rozvědkou.