
Kyberzločinů přibývá raketovým tempem. Jak nenaletět falešným bankéřům?
Ofsajdy na mistrovství světa v Kataru budou pod drobnohledem umělé inteligence. (Ilustrační fotografie) Zdroj: Getty Images
Ofsajdy na mistrovství světa v Kataru budou pod drobnohledem umělé inteligence. (Ilustrační fotografie) Zdroj: Getty Images
Fotbalový šampionát v Kataru přinese samé novoty. Klimatizované stadiony, první ženskou rozhodčí, podzimní termín, zákaz sexu pro nesezdané páry, žádné pití alkoholu… A také poloautomatické posuzování ofsajdů.
Technologie spolupracující s lidským okem bude celému světu naservírovaná 21. listopadu, kdy turnaj v zemi v Perském zálivu začíná. Mezinárodní fotbalový orgán FIFA je rozhodnutý používat systém i poté.
Nepůjde o úplnou premiéru, ostatně nasadit revoluční novinku bez ozkoušení na největší akci by bylo poměrně riskantní. Oficiální test proběhl loni na Arabaském poháru a mistrovství světa klubů. Jak novinka, za kterou už před lety loboval bývalý kouč Arsenalu Arsène Wenger, funguje? Zjednodušeně rychle a velmi přesně.
Místnost s videem bude dostávat automatické upozornění, když dojde na ofsajdovou situaci. Bleskově se na obrazovce objeví přesný bod, odkud šla přihrávka, stejně tak systém během pár sekund narýsuje ofsajdovou čáru. „Operátoři“ u videa musí potvrdit to, co jim systém vygeneroval, a sdělí konečně rozhodnutí hlavnímu sudímu.
Doposud mohl VAR (video asistent rozhodčího) používat pouze vysílací kamery k tomu, aby posoudil, zda bylo postavení hráče v pořádku, nebo se nacházel v „zapovězené“ zóně. S poloautomatickou ofsajdovou technologií se na scéně objevují speciální kamery umístěné na střeše. Budou moci sledovat všech 22 hráčů a vypočítat jejich přesnou pozici na hřišti. Na každém fotbalistovi bude 29 datových bodů pokrývajících všechny možné části těla. Aktéry na trávníku tak lze označit za běhající vysílačky.
👇 FIFA's new semi-automated offside technology explained pic.twitter.com/0lKrGzFYs8
— Football Daily (@footballdaily) July 1, 2022
Rovněž bude do oficiálního míče od společnosti Adidas s názvem Al Rihla (v překladu „cesta“) zabudovaný senzor odesílající data 500krát za sekundu, což umožňuje neomylně vyhodnotit moment, kdy balon opouští kopačku přihrávajícího fotbalisty. Tedy okamžik, který rozhoduje o tom, zda je hráč nacházející se okolo linie tvořené posledním bránícím fotbalistou druhého týmu v ofsajdu, nebo nikoliv. Během krátké chvíle tak vznikne precizní animace. Mimochodem, běžné kamery zvládnou jednu sekundu rozsekat „jen“ na 50 snímků.
V české Fortuna lize je od příchodu video asistenta rozhodčího proces posuzování ofsajdu velmi zdlouhavý. Chybí takzvaná kalibrovaná čára, a tak si osoby sedící v přenosovém voze pouští danou situaci pořád dokola a snaží se rozpitvat, jestli gól měl platit, nebo šlo o ofsajd. Zabere to často několik minut. I v Premier League, kde kalibrovaná čára nechybí, se čeká poměrně dlouho, průměrně 70 sekund. Díky umělé inteligenci by na šampionátu v Kataru mělo být jasno do 20 až 25 sekund.
Není prostor pro jakékoliv překroucení či upravení pravdy. Vše, co se bude řešit na trase videooperátor–rozhodčí, bude promítáno na stadionech na velkoplošných obrazovkách a „poteče“ do televizního vysílání.
To, co bude vedle „goal line technology“ přezkoumávání penaltových situací či zákroků na potenciální červenou kartu zanedlouho k vidění na mistrovství světa, svádí k tomu říct si, že rozhodčí snad ani nejsou na hřišti třeba. Českými fanoušky neoblíbený bývalý sudí Pierluigi Collina, předseda rozhodcovské komise FIFA, však odmítá, že by se z jeho následovníků stávali nepotřební muži a nepotřebné ženy – protože Stéphanie Frappartová bude v Kataru průkopnicí, vůbec první sudí-dámou na chlapském MS.
„Slyšíme o robotických rozhodčích a podobné věci. Chápu, že se z toho dobře novinářům dělají tituly, ale tak to není,“ vykládal Collina. „Rozhodčí jsou při utkání stále zapojeni do rozhodovacího procesu, protože poloautomatický ofsajd dává odpověď pouze v případě, že míč zahraje hráč, který byl v ofsajdové pozici. Ale do jaké míry se daný fotbalista zapojil do akce, zůstává v gesci rozhodčího,“ pokračoval.
Tak či tak, katarský mundial bude přelomovou fotbalovou událostí, a to v mnoha ohledech.
Videa zasažených ruských vojáků nebo armádních vozidel se během války na Ukrajině na sociálních sítích objevují s železnou pravidelností. Jedno z posledních ukazuje, jak byl pomocí bezpilotního letounu zneškodněn nic netušící okupant. Pravost takových záběrů není v době válečného konfliktu možné nezávisle ověřit.
Tato věc je neodpustitelná, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k zákrokům policie na mítincích šéfa ANO Andreje Babiše. Zdůraznil, že celou věc řeší výhradně policejní prezident Martin Vondrášek bez zásahu šéfa resortu, i když by na tom on sám mohl získávat politické body.
Republikánská členka americké Sněmovny reprezentantů Lauren Boebertová v rozhovoru prohlásila, že obyvatelé Venezuely jedí psy kvůli tomu, že nemají zbraně. Zákaz útočných pušek v USA podle ní Američany donutí k tomu stejnému.
Sledujeme on-line
V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.
Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.
Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.
Zločinci se postupně přesunují na internet a kyberzločinů přibývá raketovým tempem. Obětí může být každý, stačí když si nedáte dostatečný pozor. CNN Prima NEWS bude postupně publikovat seriál, který odhalí nejčastější triky kybermafie a poradí, jak nenaletět. A začneme falešnými bankéři.
Honičku s neobvyklým koncem mají za sebou policisté v Liberci. Prchající řidič se jim rozhodl ztratit mezi auty v parkovacím domě u obchodního centra, nakonec ale s vozem havaroval do betonového pilíře.
Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.
V noci ze 7. na 8. srpna roku 2008 začala válka v Jižní Osetii, která se až v příliš mnoha děsivých detailech podobala současnému konfliktu na Ukrajině. I tehdy si Rusko nárokovalo dvě sporná území cizího státu. I tehdy se mluvilo o genocidě. Jenže zatímco současnou válku Západ jednotně odsoudil, při bojích v Gruzii si Evropa nechtěla Moskvu rozházet.
Kuriózní výjezd mají za sebou pardubičtí strážníci. Ženu na ulici napadla dvojice vikingů se sekyrou. Brzy se ale ukázalo, že nejde o opravdovou sečnou zbraň, ale o nafukovací hračku. Agresory posilněné alkoholem městská policie zpacifikovala. Skončili na pardubické záchytce.
Při sjezdu řeky Sjoa v Norsku zemřel český raftař, který se tam plavil s dalšími sedmi Čechy. Uvedla to místní policie. Ostatní Češi skončili v péči záchranářů. Neštěstí se stalo minulý týden na jedné z řek, které jsou velmi populární mezi vodáky z celého světa a kam v létě míří i řada turistů z Česka.
Nákaza krymsko-konžské krvácivé horečky se plíží do Evropy. Gruzínské úřady v období od ledna do května letošního roku zaznamenaly více než čtyři desítky případů nákazy, u které může úmrtnost dosáhnout až desítek procent. Choroba se rychle šíří také v Iráku, kde se nakazilo 273 lidí.
Na zákroku policisty v pražských Horních Počernicích, při kterém došlo na kopance i rány pěstí, není podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nic trestného. V současné chvíli je ale s policistou vedeno kázeňské řízení. Zákrok muže zákona ale pobouřil část veřejnosti.
Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.
Začátek týdne bude v Česku jasný až polojasný, ojediněle se mohou z rána objevit přeháňky. Teploty vystoupají až k 27 °C, koncem týdne se však vrátí tropické třicítky. Nadále je v platnosti výstraha před požáry. Kde platí?
U obce Veleň nedaleko Prahy boural v neděli večer motorkář. Přivolaní záchranáři mu už nemohli pomoct. Řidič motorky na místě nehody vážným zraněním podlehl.
Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.
Policie zveřejnila identikit muže, kterého minulý týden bez známek života vytáhli potápěči z Hranické propasti. Policii se nepodařilo odhalit jeho totožnost, a tak nyní žádá veřejnost o pomoc s identifikací.