Návrat dodávek ruského plynu je podle kritiků ostudným, naopak ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček tvrdí, že navzdory tomu je Česko díky vládě premiéra Petra Fialy (ODS) konečně suverénní zemí, kterou nemůže Rusko vydírat. Také podle expertů z EGÚ Brno dodávky ruského plynu českou energetickou bezpečnost neohrozí.
„Ostudné. Spotřebitelé by měli vědět, jaký plyn odebírají. Do Česka opět začal proudit ruský plyn,“ napsal například na sociální síti X bývalý europoslanec Pavel Telička. „Dnes už teda plyn a ropa z Ruska nevadí?“ ptal se zase šéf pražského ANO Ondřej Prokop.
ČTĚTE TAKÉ: Česko opět dováží plyn z Ruska, potvrdil Síkela. Nejsme na něm závislí, odmítá slova Kovandy
Podle Křečka i malé množství ruského plynu však pořád znamená vítězství. „Když nastupovala vláda Petra Fialy, tak jsme z Ruska brali 97 procent zemního plynu. Nyní se bavíme o jednotkách procent. Zcela klíčová je skutečnost, že jsme se u zemního plynu stali suverénní zemí, která se obejde bez dodávek z Ruska. Díky tomu nás už Rusko prostřednictvím plynu nemůže vydírat,“ sdělil redakci CNN Prima NEWS Křeček.
Ruský plyn už nepotřebujeme. Získali jsme kapacitu v německém terminálu na LNG, řekl Fiala
Česká republika získala kapacitu v budovaném pevninském terminálu na LNG v Německu. Od roku 2027 v něm bude mít k dispozici čtvrtinu současné roční spotřeby. Na čtvrteční tiskové konferenci k energetické bezpečnosti to řekl premiér Petr Fiala (ODS). S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN) dali jasně najevo, že ruský plyn už nebude potřeba.
Jeho názor potvrzují i další experti. „Protože se nejedná o žádné strukturální opatření, ale pouze dočasnou iniciativu obchodníků, kteří takto reagují na obchodní příležitost, nemá tento dovoz plynu žádný vliv na naši energetickou bezpečnost. Obchodníci tento plyn nenakupují přímo v Rusku, ale na evropském trhu. Nejpravděpodobněji na Slovensku nebo v Maďarsku. Podobně se dovoz ruského plynu do Česka objevil na konci loňského roku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Michal Kocůrek, řídící konzultant EGÚ Brno
Spotřebitelům se levný plyn z Ruska do cen zřejmě příliš nepropíše. „Cena tohoto plynu může být pouze nepatrně levnější než aktuální ceny na českém trhu, aby se vyplatilo obchodníkům jej k nám dovézt. Pomáhá to pouze obchodníkům efektivně řídit své nákupní portfolio. Do koncových cen zákazníků se to však nijak nepropíše,“ dodal Kocůrek.
To, že se do České republiky znovu dováží ruský plyn, potvrdil o víkendu ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). „Ruský plyn (do ČR) dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu jsme si bez problémů vytvořili bez něj. Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2 procenta celkových dodávek za rok 2023,“ napsal Síkela na sociální síti X.
Ruský plyn do 🇨🇿 dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu jsme si bez problémů vytvořili bez něj. Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2… pic.twitter.com/RPR40AtAeM
— Jozef Síkela (@JozefSikela) November 25, 2023
Ministr reagoval na informace, které před tím zveřejnil ekonom Lukáš Kovanda. „Podle těchto informací od začátku letošního října plyn na hraniční stanici Lanžhot už neteče z Česka na Slovensko jako předtím, ale ze Slovenska do Česka. A to v objemu až 100 gigawatthodin denně. Znamená to tedy, že Česko bez výraznějšího zájmu médií obnovilo svůj dovoz ruského plynu. Výrazných až čtyřicet procent do Česka dováženého plynu je nyní právě ruského původu,“ napsal ekonom.
Informacemi o konkrétních dovozcích podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Srnky disponují operátor trhu OTE a provozovatel českých plynovodů Net4Gas. „Tyto údaje ale podléhají obchodnímu tajemství,“ řekl ČTK.
Síkela chce výjimku pro ruskou ocel
Český ministr průmyslu zároveň věří, že ČR získá výjimku na dovoz ruské oceli. Síkela to v pondělí uvedl v Bruselu před jednáním unijních ministrů obchodu. O prodloužení výjimky na dovoz ruské oceli do roku 2028 usiluje ostravská hutní společnost Vítkovice Steel. Prodloužení výjimky se řeší v rámci jednání o dvanáctém balíčku sankcí proti Rusku, který nedávno představila Evropská komise.
„Pevně věřím, že bude zachován přístup, že sankce by měly primárně škodit tomu, proti komu jsou určeny, a ne tomu, kdo je uplatňuje, a že v daném případě nám bude vyhověno,“ řekl Síkela.
Z oceli od ruské firmy NLMK se vyrábí tlusté plechy. Pokud by výjimka přestala platit, může to způsobit krizi v českém stavebnictví či automobilovém průmyslu, řekla nedávno mluvčí Vítkovice Steel Jana Dronská. Podle ministra Síkely je velmi málo dodavatelů, kteří tyto takzvané bramy vyrábějí. „Dodavatelé z Číny bramy nevyrábějí v odpovídající kvalitě a do určité míry je tam i velká nespolehlivost na straně dodávek,“ dodal český ministr s tím, že se hledají jiná řešení, ale žádné dobré nyní není na stole.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko získalo kapacitu v nově budovaném LNG terminálu v Německu