reklama

Zvířata nejsou hračky, přemýšlejte, než si je pořídíte, prosí záchranáři

Papoušci i pávi – v Plzni musí zvířecí záchranáři řešit všechno.
Zdroj: Pixabay

Pracovníci záchranné stanice v Plzni se během posledního měsíce museli vypořádat s desítkami případů, za kterými stáli nezodpovědní majitelé zvířat. Desítky papoušků, želvy, osmáci odhození v krabici – všechna tato zvířata zaměstnávají záchranáře. Těm ale pomalu dochází trpělivost.

reklama

„Málokdo si uvědomuje, že živé zvíře, a to i to nejmenší, je většinou obrovská starost, zodpovědnost a závazek,“ říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. Jen v červnu se spolu s kolegy zabýval deseti případy papoušků, kteří majitelům uletěli. Jeden z nich našel útočiště třeba na hřbitově. Příkladem nezodpovědnosti je kupříkladu chovatel, který nechal ve vlaku samici páva. V průběhu jediného měsíce záchranáři řešili na čtyřicet podobných případů.

Častým problémem jsou neoznačená zvířata, což se týká nejen ptáků. Pravděpodobnost, že se vrátí k majiteli, je tím pádem velmi malá.

Korela se usídlila u jednoho z náhrobků.
Korela se usídlila u jednoho z náhrobků.

Bez majitele je i rodinka osmáků degu, které někdo pohodil v krabici u autobusové zastávky. Podle Makoně jde o neomluvitelný způsob, jak se nechtěného mazlíčka zbavit. „Jelikož se opět jedná o neoznačená, neevidovaná a nikým nehledaná zvířata ze zájmového chovu, skončila rodinka u nás v ZSŽ a v registru opuštěných zvířat města Plzně. Podobné případy řešíme spolu s kolegy, kteří se na dané druhy specializují a dokáží najít nového zodpovědnějšího chovatele, což se jim už podařilo u nejednoho opuštěného nešťastníka. Na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že opuštění, vyhození či zbavení se zvířete je trestné,“ upozorňuje Makoň.

Rodinku osmáků někdo odhodil u autobusové zastávky.
Rodinku osmáků někdo odhodil u autobusové zastávky.

Osmáci v krabici však nejsou výjimkou. Záchranné stanice i městské útulky mají zkušenost například se zakrslými králíky, které lidé vyhodili do popelnice nebo je vypustili v parcích. Dalším zvířetem, které se svým majitelům po čase znelíbilo, je i želva nádherná. Ta je v současné době na seznamu invazních druhů. Lidé ji totiž ve snaze zbavit se odrostlého mazlíčka vypouštěli do rybníků a vodních nádrží, kde decimuje ekosystémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Ideální prezident republikánů? Trump končí, ale triumfovat může Pence
Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem
Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama