reklama

Zvířata nejsou hračky, přemýšlejte, než si je pořídíte, prosí záchranáři

Papoušci i pávi – v Plzni musí zvířecí záchranáři řešit všechno.
Foto: Pixabay

Pracovníci záchranné stanice v Plzni se během posledního měsíce museli vypořádat s desítkami případů, za kterými stáli nezodpovědní majitelé zvířat. Desítky papoušků, želvy, osmáci odhození v krabici – všechna tato zvířata zaměstnávají záchranáře. Těm ale pomalu dochází trpělivost.

reklama

„Málokdo si uvědomuje, že živé zvíře, a to i to nejmenší, je většinou obrovská starost, zodpovědnost a závazek,“ říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. Jen v červnu se spolu s kolegy zabýval deseti případy papoušků, kteří majitelům uletěli. Jeden z nich našel útočiště třeba na hřbitově. Příkladem nezodpovědnosti je kupříkladu chovatel, který nechal ve vlaku samici páva. V průběhu jediného měsíce záchranáři řešili na čtyřicet podobných případů.

Častým problémem jsou neoznačená zvířata, což se týká nejen ptáků. Pravděpodobnost, že se vrátí k majiteli, je tím pádem velmi malá.

Bez majitele je i rodinka osmáků degu, které někdo pohodil v krabici u autobusové zastávky. Podle Makoně jde o neomluvitelný způsob, jak se nechtěného mazlíčka zbavit. „Jelikož se opět jedná o neoznačená, neevidovaná a nikým nehledaná zvířata ze zájmového chovu, skončila rodinka u nás v ZSŽ a v registru opuštěných zvířat města Plzně. Podobné případy řešíme spolu s kolegy, kteří se na dané druhy specializují a dokáží najít nového zodpovědnějšího chovatele, což se jim už podařilo u nejednoho opuštěného nešťastníka. Na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že opuštění, vyhození či zbavení se zvířete je trestné,“ upozorňuje Makoň.

Osmáci v krabici však nejsou výjimkou. Záchranné stanice i městské útulky mají zkušenost například se zakrslými králíky, které lidé vyhodili do popelnice nebo je vypustili v parcích. Dalším zvířetem, které se svým majitelům po čase znelíbilo, je i želva nádherná. Ta je v současné době na seznamu invazních druhů. Lidé ji totiž ve snaze zbavit se odrostlého mazlíčka vypouštěli do rybníků a vodních nádrží, kde decimuje ekosystémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Daně

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

Analýza: Mytologie superhrubé mzdy. Její zrušení nižší daně spíše nepřinese

V posledních týdnech si o svou pozornost opět řekla takzvaná superhrubá mzda. Terminus technicus, který se vžil pro označení celkových nákladů na práci, je s námi už přes 12 let a zůstane s námi dál. Politická debata, která dnes o superhrubé mzdě probíhá, je jen o způsobu, jakým se bude vypočítávat zdanění našich výdělků. A dokud o něm nebude finálně rozhodnuto, ani nemůžeme říci, kdo, zda a o kolik si v důsledku případné změny polepší.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Ledek, který vybuchl v Bejrútu, je sám o sobě nehořlavý, uvedl člen Akademie věd
reklama
reklama
Bejrútem otřásly dvě exploze, vyžádaly si 100 mrtvých a čtyři tisíce zraněných

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama