Pracovníci záchranné stanice v Plzni se během posledního měsíce museli vypořádat s desítkami případů, za kterými stáli nezodpovědní majitelé zvířat. Desítky papoušků, želvy, osmáci odhození v krabici – všechna tato zvířata zaměstnávají záchranáře. Těm ale pomalu dochází trpělivost.
„Málokdo si uvědomuje, že živé zvíře, a to i to nejmenší, je většinou obrovská starost, zodpovědnost a závazek,“ říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. Jen v červnu se spolu s kolegy zabýval deseti případy papoušků, kteří majitelům uletěli. Jeden z nich našel útočiště třeba na hřbitově. Příkladem nezodpovědnosti je kupříkladu chovatel, který nechal ve vlaku samici páva. V průběhu jediného měsíce záchranáři řešili na čtyřicet podobných případů.
Častým problémem jsou neoznačená zvířata, což se týká nejen ptáků. Pravděpodobnost, že se vrátí k majiteli, je tím pádem velmi malá.
Bez majitele je i rodinka osmáků degu, které někdo pohodil v krabici u autobusové zastávky. Podle Makoně jde o neomluvitelný způsob, jak se nechtěného mazlíčka zbavit. „Jelikož se opět jedná o neoznačená, neevidovaná a nikým nehledaná zvířata ze zájmového chovu, skončila rodinka u nás v ZSŽ a v registru opuštěných zvířat města Plzně. Podobné případy řešíme spolu s kolegy, kteří se na dané druhy specializují a dokáží najít nového zodpovědnějšího chovatele, což se jim už podařilo u nejednoho opuštěného nešťastníka. Na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že opuštění, vyhození či zbavení se zvířete je trestné,“ upozorňuje Makoň.
Osmáci v krabici však nejsou výjimkou. Záchranné stanice i městské útulky mají zkušenost například se zakrslými králíky, které lidé vyhodili do popelnice nebo je vypustili v parcích. Dalším zvířetem, které se svým majitelům po čase znelíbilo, je i želva nádherná. Ta je v současné době na seznamu invazních druhů. Lidé ji totiž ve snaze zbavit se odrostlého mazlíčka vypouštěli do rybníků a vodních nádrží, kde decimuje ekosystémy.