reklama

Zvířata nejsou hračky, přemýšlejte, než si je pořídíte, prosí záchranáři

Papoušci i pávi – v Plzni musí zvířecí záchranáři řešit všechno.
Zdroj: Pixabay

Pracovníci záchranné stanice v Plzni se během posledního měsíce museli vypořádat s desítkami případů, za kterými stáli nezodpovědní majitelé zvířat. Desítky papoušků, želvy, osmáci odhození v krabici – všechna tato zvířata zaměstnávají záchranáře. Těm ale pomalu dochází trpělivost.

reklama

„Málokdo si uvědomuje, že živé zvíře, a to i to nejmenší, je většinou obrovská starost, zodpovědnost a závazek,“ říká vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň. Jen v červnu se spolu s kolegy zabýval deseti případy papoušků, kteří majitelům uletěli. Jeden z nich našel útočiště třeba na hřbitově. Příkladem nezodpovědnosti je kupříkladu chovatel, který nechal ve vlaku samici páva. V průběhu jediného měsíce záchranáři řešili na čtyřicet podobných případů.

Častým problémem jsou neoznačená zvířata, což se týká nejen ptáků. Pravděpodobnost, že se vrátí k majiteli, je tím pádem velmi malá.

Korela se usídlila u jednoho z náhrobků.
Korela se usídlila u jednoho z náhrobků.

Bez majitele je i rodinka osmáků degu, které někdo pohodil v krabici u autobusové zastávky. Podle Makoně jde o neomluvitelný způsob, jak se nechtěného mazlíčka zbavit. „Jelikož se opět jedná o neoznačená, neevidovaná a nikým nehledaná zvířata ze zájmového chovu, skončila rodinka u nás v ZSŽ a v registru opuštěných zvířat města Plzně. Podobné případy řešíme spolu s kolegy, kteří se na dané druhy specializují a dokáží najít nového zodpovědnějšího chovatele, což se jim už podařilo u nejednoho opuštěného nešťastníka. Na druhou stranu je však třeba zdůraznit, že opuštění, vyhození či zbavení se zvířete je trestné,“ upozorňuje Makoň.

Rodinku osmáků někdo odhodil u autobusové zastávky.
Rodinku osmáků někdo odhodil u autobusové zastávky.

Osmáci v krabici však nejsou výjimkou. Záchranné stanice i městské útulky mají zkušenost například se zakrslými králíky, které lidé vyhodili do popelnice nebo je vypustili v parcích. Dalším zvířetem, které se svým majitelům po čase znelíbilo, je i želva nádherná. Ta je v současné době na seznamu invazních druhů. Lidé ji totiž ve snaze zbavit se odrostlého mazlíčka vypouštěli do rybníků a vodních nádrží, kde decimuje ekosystémy.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama