Otcové ústavy se obrací v hrobě, zuří v Německu. Členka rady veřejnoprávní ARD hájila šaríu

Protest v Hamburku z minulého týdne, kdy islámští demonstranti požadovali chalífát, má pro mnohé překvapivé pokračování. Muslimka a zároveň členka vysílací rady veřejnoprávních stanic Khola Maryam Hübschová protestující nepřímo podpořila. To mnohé lidi šokovalo, odvolat ji z rady však nelze. Deník Bild Hübschovou v reakci na to označil za „ženu s extrémně fanatickými náboženskými názory“ a píše, že se „otcové základního zákona obrací v hrobě“.

„Naši otcové základního zákona (německá obdoba ústavy, která platí ve všech 16 spolkových zemích a klade důraz na lidská práva, pozn. red.) se obrací v hrobě. Žena s extrémně fanatickými náboženskými názory se zmocnila místa ve vysílací radě televizní stanice ARD – Hessischer Rundfunk (HR), stanice navíc přiznává, že s tím nemůže nic dělat,“ píše deník Bild ráznou kritiku.

ČTĚTE TAKÉ: Budeme ženy kamenovat a bičovat k smrti, hřímá Tálibán. Západ je podle hnutí zástupcem ďábla

Pozornost na sebe členka rady veřejnoprávního vysílání Hessischer Rundfunk a zastupitelka muslimské obce v Hesensku Hübschová strhla svým vyjádřením k proislámské demonstraci, k níž došlo před týdnem v Hamburku. Akce měla upozornit na údajné problémy s informováním o islámu v německých médiích, do povědomí veřejnosti se však dostala tím, že přítomní následně začali požadovat zřízení chalífátu – které by podle nich bylo řešením situace.

Muslimové musí dodržovat zákony

Na otázku v pořadu ARD, zda demonstraci nevnímá jako problém, sdělila, že nikoliv. Přímé podpory organizátorů akce se nedopustila, ve vysílání se však snažila chalífát a právo šaría obhájit. Hübschová je mimo jiné dcera německého spisovatele a levicového extremisty Paula-Gerharda Hübsche. Ten v šedesátých letech konvertoval k islámu.

„Pokud je muslim dobrý ke svým bližním, pokud se angažuje pro společné dobro, pokud dělá dobrovolnou práci, pak se řídí právem šaría,“ hájila své vyznání a pokračovala: „Muslimové musí dodržovat zákony země, ve které žijí. To je součástí práva šaría. Konstrukce, kterou předkládají politici, že existuje rozpor mezi právem šaría a státem, je výmysl.“

Deník Bild uvádí, že v radě „sedí žena, která je pro zrušení svobodného demokratického základního řádu“. Po zveřejnění debaty se na dotyčnou vysílací radu obrátilo několik lidí s tím, proč žena, která zastává chalífát a právo šaría, má místo v radě. Médium však navzdory kontroverzním výrokům své členky nemůže zasáhnout.

„Složení vysílací rady určuje ze zákona hesenský zemský parlament. Jmenování a nominace osob je výhradně záležitostí organizací uvedených v zákoně o HR,“ sdělil deníku mluvčí HR Christoph Hammerschmidt.

Důvodem je novela zákona o HR z roku 2016, kdy Zelení chtěli mít v Radě pro vysílání zástupce islámu. V důsledku toho podle Bildu se do dozorčího orgánu dostala s Erdoganem spojená islámská organizace DITIB, alevitská komunita a islamistická komunita Ahmadíja, kterou reprezentuje právě Hübschová.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Írán versus Izrael. Ze spojenců jsou zarytí nepřátelé, všechno změnila islámská revoluce

Výroky spojené s demonstrací však nejsou prvním incidentem, kdy na sebe členka rady negativně upozornila, připomíná německé médium. Stejně tak na sebe strhla v minulosti pozornost Ahmadíja. Konkrétně hesly, že vepřové maso dělá z lidí homosexuály, rozšiřováním misogynních brožur, v nichž požadovali, aby „ženy poslouchaly své muže“ a nosily závoje.

Tagy: