Protest v Hamburku z minulého týdne, kdy islámští demonstranti požadovali chalífát, má pro mnohé překvapivé pokračování. Muslimka a zároveň členka vysílací rady veřejnoprávních stanic Khola Maryam Hübschová protestující nepřímo podpořila. To mnohé lidi šokovalo, odvolat ji z rady však nelze. Deník Bild Hübschovou v reakci na to označil za „ženu s extrémně fanatickými náboženskými názory“ a píše, že se „otcové základního zákona obrací v hrobě“.
„Naši otcové základního zákona (německá obdoba ústavy, která platí ve všech 16 spolkových zemích a klade důraz na lidská práva, pozn. red.) se obrací v hrobě. Žena s extrémně fanatickými náboženskými názory se zmocnila místa ve vysílací radě televizní stanice ARD – Hessischer Rundfunk (HR), stanice navíc přiznává, že s tím nemůže nic dělat,“ píše deník Bild ráznou kritiku.
ČTĚTE TAKÉ: Budeme ženy kamenovat a bičovat k smrti, hřímá Tálibán. Západ je podle hnutí zástupcem ďábla
Pozornost na sebe členka rady veřejnoprávního vysílání Hessischer Rundfunk a zastupitelka muslimské obce v Hesensku Hübschová strhla svým vyjádřením k proislámské demonstraci, k níž došlo před týdnem v Hamburku. Akce měla upozornit na údajné problémy s informováním o islámu v německých médiích, do povědomí veřejnosti se však dostala tím, že přítomní následně začali požadovat zřízení chalífátu – které by podle nich bylo řešením situace.
Muslimové musí dodržovat zákony
Na otázku v pořadu ARD, zda demonstraci nevnímá jako problém, sdělila, že nikoliv. Přímé podpory organizátorů akce se nedopustila, ve vysílání se však snažila chalífát a právo šaría obhájit. Hübschová je mimo jiné dcera německého spisovatele a levicového extremisty Paula-Gerharda Hübsche. Ten v šedesátých letech konvertoval k islámu.
Islámská výzdoba v Německu, města nasvícením oslaví ramadán. V Rakousku muslimové narazili
Kolín nad Rýnem je po Frankfurtu nad Mohanem dalším německým městem, které se na období ramadánu rozzáří bohatou světelnou výzdobou, píše deník Bild. Němci dosud zdobili osvětlením města převážně o křesťanských Vánocích.
„Pokud je muslim dobrý ke svým bližním, pokud se angažuje pro společné dobro, pokud dělá dobrovolnou práci, pak se řídí právem šaría,“ hájila své vyznání a pokračovala: „Muslimové musí dodržovat zákony země, ve které žijí. To je součástí práva šaría. Konstrukce, kterou předkládají politici, že existuje rozpor mezi právem šaría a státem, je výmysl.“
Deník Bild uvádí, že v radě „sedí žena, která je pro zrušení svobodného demokratického základního řádu“. Po zveřejnění debaty se na dotyčnou vysílací radu obrátilo několik lidí s tím, proč žena, která zastává chalífát a právo šaría, má místo v radě. Médium však navzdory kontroverzním výrokům své členky nemůže zasáhnout.
„Složení vysílací rady určuje ze zákona hesenský zemský parlament. Jmenování a nominace osob je výhradně záležitostí organizací uvedených v zákoně o HR,“ sdělil deníku mluvčí HR Christoph Hammerschmidt.
Důvodem je novela zákona o HR z roku 2016, kdy Zelení chtěli mít v Radě pro vysílání zástupce islámu. V důsledku toho podle Bildu se do dozorčího orgánu dostala s Erdoganem spojená islámská organizace DITIB, alevitská komunita a islamistická komunita Ahmadíja, kterou reprezentuje právě Hübschová.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Írán versus Izrael. Ze spojenců jsou zarytí nepřátelé, všechno změnila islámská revoluce
Výroky spojené s demonstrací však nejsou prvním incidentem, kdy na sebe členka rady negativně upozornila, připomíná německé médium. Stejně tak na sebe strhla v minulosti pozornost Ahmadíja. Konkrétně hesly, že vepřové maso dělá z lidí homosexuály, rozšiřováním misogynních brožur, v nichž požadovali, aby „ženy poslouchaly své muže“ a nosily závoje.