reklama

Situace se ještě zhorší. Jsme svědky epidemie neočkovaných, varuje expert na covid

Spojené státy se potýkají s novou vlnou pandemie covidu. Za nárůstem nakažených stojí mutace delta, která se v zemi rychle šíří. Podle hlavního epidemiologa Anthonyho Fice se ale země nejspíše k tvrdým lockdownům už nevrátí. Nicméně varoval, že se situace může ještě zhoršit.

reklama

„Nemyslím si, že se dočkáme uzavírek. V zemi máme dostatečné procento naočkovaných lidí, abychom se nedostali do situace, v jaké jsme se ocitli minulou zimu. Bohužel však nedostatečné množství na to, abychom epidemii rozdrtili,“ řekl hlavní americký epidemiolog Fauci v pořadu This Week na televizní stanici ABC.

Situace se tak podle něj může ještě zhoršit. „Mezitýdenní přírůstek nakažených výrazně stoupl. Potřebujeme jediné a říkáme to stále dokola. V zemi máme 100 milionů lidí, kteří mají nárok na očkování, a přesto se nechtějí vakcinovat. Jsme svědky epidemie neočkovaných,“ uvedl Fauci.

V zemi bylo zatím naočkováno dvěma dávkami něco přes 50 procent z asi 330 milionů obyvatel. „Z hlediska nakažených, hospitalizací i úmrtí jsou neočkovaní lidé mnohem zranitelnější. Očkovaní jsou z velké části chráněni před závažným průběhem onemocnění. Naopak neočkovaní umožňují šíření epidemie, což má v konečném důsledku dopad na všechny,“ upozornil hlavní americký epidemiolog.

Kvůli mutaci delta hlásí vícero amerických států nejvyšší přírůstky ve statistikách nákaz za několik měsíců a stoupají i počty hospitalizovaných s koronavirem.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) proto minulý týden vydalo doporučení, aby všichni Američané začali nosit roušky nebo respirátory ve vnitřních veřejných prostorách, zejména tam, kde je větší koncentrace lidí. Týká se to i osob, jež mají obě dávky očkování proti covidu.

Nakazit se mohou i plně očkovaní

K vydání těchto pokynů vedla CDC také nová studie, podle které očkované osoby, které se virem přes vakcinaci nakazí, produkují při infekci variantou delta podobné množství viru jako neočkovaní, a mohou tedy SARS-CoV-2 snadno šířit. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

„Vakcíny jsou ve více než 90 procentech případů prevencí před těžkým průběhem nemoci. Mohou být každopádně méně účinné při potlačování samotné infekce či přenosu. To znamená, že virus se šíří navzdory vakcinaci,“ uvedlo ve svém prohlášení americké centrum.

Nové nařízení CDC okomentoval také hlavní epidemiolog. Podle něj opatření souvisí právě s šířením nákazy. „V případě, že se očkovaní skutečně nakazí, nebudou šířit virus na zranitelné osoby, třeba ve vlastní domácnosti, například na děti nebo osoby, které trpí jinými vážnějšími onemocněními,“ dodal Fauci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Válek o členovi z TSS: Kdyby dělal zkoušku z epidemiologie, tak vyletí

„Chránit se proti koronaviru musíme, covid není žádná chřipečka,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Reagoval tak na slova bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Jindřicha Rajchla (TSS), který zpochybnil efektivitu očkování. „Kdybyste dělal zkoušku z epidemiologie, letíte i na třetí termín,“ dodal Válek.

reklama