Americký prezident Joe Biden během pár týdnů v úřadě změnil řadu migračních opatření ve prospěch přistěhovalců, což motivuje tisíce lidí z Latinské Ameriky, aby se vydaly k hranicím USA. Republikáni i mnozí občané už bijí na poplach, že Bidenův přístup může způsobit neřízený imigrační příval.
Hned první den v Oválné pracovně vydal Biden pokyn k zastavení stavby zdi na hranicích Mexika a Texasu – symbolu administrativy jeho předchůdce Donalda Trumpa. Demokratický prezident tím dostál svému předvolebnímu slibu, že chce být vůči migrantům mimořádně shovívavý.
V polovině února Biden přišel s revoluční myšlenkou, že žadatelé o americký azyl, kteří se kumulují na severu Mexika, mohou na půdu Spojených států vstoupit ještě před tím, než úřady vyřídí jejich žádost. Podle listu The Guardian už prvních 25 tisíc žadatelů o azyl přešlo hranici USA 19. února. Ačkoli to neznamená plně otevřené hranice, řada přistěhovalců to tak může vnímat.
Přijímat víc uprchlíků a ukončit válku v Jemenu. Biden představil cíle své diplomacie
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek představil novou zahraniční politiku své země. Mimo jiné zmínil, že se Spojené státy již nebudou podrobovat Rusku a že se zasadí o ukončení války v Jemenu tím, že přestane podporovat operace Saúdské Arábie. Biden chce také přijmou více než sto tisíc uprchlíků.
Zdaleka nejvíce ale šokoval Biden konzervativní republikány svým návrhem, kterým chce vyjít vstříc ilegálním migrantům. Americký prezident totiž plánuje umožnit udělení občanství všem 11 milionům přistěhovalců, kteří žijí v USA bez dokladů. Imigranti, kteří nemají záznam v trestním rejstříku a žili v USA už během roku 2020, budou mít během několika let nárok na trvalý pobyt a později i na americké občanství. Takový je Bidenův plán, informoval o něm deník New York Times.
Americké úřady mohou z rozkazu Bidena znovu začít vydávat zelenou kartu (identifikační kartu legálního občana USA, který nemá americkou státní příslušnost). Jejich vydávání pozastavil Trump v minulém roce, čímž chtěl chránit pracovní místa v zemi zasažené koronavirovou pandemií.
Bidenova politika otevřené náruče ale narazila u mnohých republikánů na tvrdý odpor a na poplach bijí i experti. „Pouhé úvahy o legalizaci pobytu milionů cizinců v USA jsou signálem pro miliony dalších lidí, kteří chtějí ilegálně vkročit do Ameriky a počkat si na svou zelenou kartu,“ varovala pro New York Times Lora Riesová z vlivného think-tanku Heritage Foundation, který podporuje konzervativní a převážně republikánskou politiku.
Americký prezident se také zavázal k tomu, že pozastaví deportace ilegálních migrantů. Podle webu PolitiFact ale úřady za Bidenovy administrativy deportovaly přes 20 tisíc lidí.