
Žloutenka odkládá dovolené
Českem se rychle šíří žloutenka typu A. Aktuálně je prokázáno 514 případů po celém Česku, a přestože je teprve květen, je to jen o 122 případů méně než za celý loňský rok. Nakazit se můžete ze špinavé kliky, tyče v tramvaji nebo madla nákupního košíku. Nemoc v období před dovolenými může dramaticky změnit rodinné plány. Dohled a omezení pro nemocného totiž platí až 50 dnů.
Nárůst případů potvrdila pro CNN Prima NEWS Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka. „Máme spoustu pacientů se žloutenkou typu A, a to jak dětí, tak dospělých,“ popsala.
K TÉMATU: Varování před lékem na srdce. České úřady kvůli závadě stahují problémovou šarži
Už dávno není pravidlem, že infekce se týká jen lidí bez domova nebo drogově závislých. Velmi citlivé k nákaze jsou aktuálně podle odborníků malé a předškolní děti.
Mezi nimi se virus hojně šíří. „Nejen kvůli tomu, že si třeba nemyjí tak poctivě ruce, ale i z toho důvodu, že se u nich málokdy projeví symptomy. Nemoc tak mohou volně šířit,“ vysvětlila mluvčí pražské hygieny Petra Batók.
Jak předejít nečekanému onemocnění?
Inkubační doba u žloutenky A se uvádí 15 až 50 dní. „Nejprve se mohou projevit příznaky podobné chřipce – únava, bolest kloubů, zvýšená teplota nebo průjem,“ vyjmenovala vedoucí lékařka očkovacího centra Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Markéta Geleneky.
Po setkání s nakaženým je nutná karanténa, kterou nařizuje hygiena. Lidé tak podle Batók nesmějí navštěvovat bazény či sauny. „Děti třeba nesmějí na hromadné akce, jako jsou tábory, soustředění nebo škola v přírodě,“ upozornila mluvčí.
Předejít zkaženému létu se dá očkováním. Odborníci apelují – čím dříve, tím lépe. Očkování se skládá ze dvou dávek. První se aplikuje ve zvolený den a druhá, posilovací, se doporučuje podat za 6 až 12 měsíců od prvního podání vakcíny.
Doživotní platnost vakcíny
Přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Milan Trojánek pro CNN Prima NEWS uvedl, že o vakcínu je větší zájem. „Pokud se osoba nechá očkovat a následně přeočkovat, má celoživotní ochranu,“ vysvětlil.
Žloutenka typu A nepatří do povinného vakcinačního schématu od narození. Pojišťovny na ni přispívají, a to většinou kolem 1000 korun.
„Pokud by se potvrdil případ nákazy v rodině nebo ve školním zařízení, hygiena může stanovit očkování úzkého kruhu,“ řekl také Trojánek.
Nemoc může mít i prudký průběh vedoucí až k jaternímu selhání. Riziko se týká především lidí starších padesáti let nebo případně těch, kdo trpí nějakými chronickými jaterními potížemi.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kvůli long covidu skončila učitelka na vozíku. Nyní jediné specializované centrum v Česku končí