reklama

Vytvoří se kolektivní imunita, ale musíme překonat aktuální krizi, uvedl imunolog

U nákazy COVID-19 funguje paměťová odpověď, mohla by se tak vytvářet kolektivní imunita. Člověk bude mít protilátky, kterými bude chráněný a infekci nebude přenášet dál. Tak budou chránění i lidé kolem něj, uvedl imunolog z výzkumného centra RECETOX při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity Vojtěch Thon. Thon zmínil studii, která zkoumá, zda a jak dlouho jsou lidé svým imunitním systémem chráněni proti koronaviru.

reklama

Postupně během roku a půl budou člověku odebírány tři vzorky. Začíná se nyní na podzim, za půl roku bude odebrán další vzorek a za další půlrok jiný. Tak zjistíme, jakým způsobem se v populaci, ale především u daného člověka může vyvíjet paměťová odpověď, která v případě COVID-19 funguje,“ popsal výzkum Vojtěch Thon v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS.

Organismus podle něj dokáže reagovat nejen na větší virovou nálož, ale v podstatě se ji snaží zvládat. „A je to jedna z možností, kdy člověk může vytvářet i silnější imunitní odpověď, a tím pádem možná i do budoucna déle trvající reakci na daný infekční virus tak, aby byl potenciálně i proti němu chráněn v případě, že se s ním setká opakovaně,“ vysvětlil.

Češi musí překonat aktuální fázi krize

V začátku studie se lidé začali pohybovat už ve druhé desítce procent pozitivních s paměťovými protilátkami. „Pokud se dostáváme už do desítek procent a to bude stále stoupat, a bohužel nám to ukazují čísla pozitivního záchytu viru, tak bude chráněn nejen člověk sám, ale tím, že nebude přenášet infekci dále, bude ochráněná celá společnost,“ zdůraznil imunolog s tím, že ve studii mohou částečně zjistit i to, jak dlouho protilátky v těle člověka vydrží.

Mohla by se tak vytvářet komunitní imunita. Podle Thona by se mohlo tedy v dobré obrátit, že se lidé setkávají s infikovanými, aniž by chtěli. Češi podle něj však musí překonat aktuální fázi krize. „To bude nějakou dobu trvat, ale do nižších čísel se dostáváme již nyní. I to je další z faktorů, který v konečném důsledku pomůže celou situaci zvládnout v pozitivním slova smyslu tak, abychom byli aktivně chráněni,“ upřesni Thon.

V současné době ale imunolog nemůže mluvit o signifikantním vzorku populace, ten totiž bude vytvořen až ve studii jako takové. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vytvořila podmínky a prostředky k tomu, aby ve studii byly vyšetřeny desetitisíce lidí. Očekávají, že se do ní může přihlásit až 30 tisíc lidí, což už jsou podle imunologa skutečně velká čísla.

Lidé se vzácně mohou nakazit několikrát

Když u člověka nebudou zjištěny protilátky, nemusí to podle Thona navíc být tak, že není chráněný. Může mít totiž buněčnou imunitu, která ho ochrání. Poměrně vzácně se navíc lidé mohou setkávat i se znovunakažením. „Je otázka, jestli se jedná o kmen viru, který je částečně odlišný, nebo o daleko větší virovou nálož, kdy organismus, který už byl částečně chráněn, nemohl být chráněn absolutně,“ vysvětlil.

V USA nebo v Nizozemsku ale vědci zaznamenali horší průběh při opakované infekci. I k těmto případům podle imunologa může dojít. Záleží však na celkové dynamice rozvoje imunitního systému. „Ale to, že dojde k reinfekci, je spíše výjimečné ve smyslu, že by nakažený měl těžší průběh onemocnění,“ dodal Thon.

Kdyby opatření nebyla tak tvrdá, jsme na tom hůře

Podle něj v Česku aktuálně není přímo logaritmický nárůst počtu nově nakažených, křivka se oplošťuje. „Vypadá to, že opatření fungují. Kdyby nebyla tak tvrdá, jsme na tom mnohem hůře. Kdyby se zabránilo kontaktům absolutně, opatření by zabrala rychleji a lépe, ale k tomu přímo nedošlo. Určité kontakty ještě stále jsou,“ vysvětlil.

Dodal, že inkubační doba viru je pět až šest dnů, takže určité prodlení v projevení účinnosti opatření na křivce je naprosto očekávatelné, proto ho nepřekvapilo, že za středu přibylo rekordních 15 729 nově nakažených.

Podle Thona o tvrdém lockdownu musí rozhodnout vládní činitelé, ale měla by stačit doporučení lidem, aby jejich přístup podpořil minimalizaci rizika. „A to je to, co je v rámci komunikace daleko důležitější než nějaká nařízení,“ myslí si Thon. Tímto způsobem totiž fungují například severské státy, konkrétně Švédsko, kde řadu věcí dokázali zvládnout a v současné době jim nenarůstají úmrtí na nějakou vyšší mez.

Plošné testování znamená selhání trasování

Plošné testování podle imunologa vychází z toho, když se patřičným způsobem nepodařila zajistit forma trasování, že by se dohledaly kontakty. „Je to svým způsobem selhání trasování. Protože máme různá omezení už více než týden, tak by plošné testování už tolik nepřineslo,“ vysvětlil.

Zároveň zdůraznil, že je tedy lepší se v současné době orientovat na kritická místa, kde je skutečně zásadní pro jednotlivce, aby neonemocněli. „Je třeba zacílit tak, aby to bylo naprosto konkrétní a nenakazili se koronavirem ti, kteří mají například už nějakou nemoc,“ dodal imunolog Vojtěch Thon.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Vojtěchem Thonem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama