Djokovič se začal připravovat na tenisový turnaj
Komplikace s vpuštěním srbského tenisty Novaka Djokoviče na australskou půdu mají další rozměr. Ze strany srbských médií totiž stále častěji zaznívá přesvědčení, že australské úřady se tenisové světové jedničce mstí za Djokovičův postoj vůči těžařskému gigantu Rio Tinto. Ten totiž má v Srbsku těžit lithium. Zmiňováno je i spojení australského premiéra Scotta Morrisona s těžební společností.
Vazby australského premiéra Scotta Morrisona a jeho kabinetu s australsko-britskou společností Rio Tinto by mohly být hlavní, nikoli však jedinou příčinou všech potíží, kterými si nejlepší světový tenista Novak Djokovič v roce posledních dnech prochází. Takto hledá politicko-byznysové pozadí na případu Djokovič srbský portál Republika.rs.
KOMENTÁŘ: Austrálie předvedla cirkus. Djokovič teď vyhrál, ale dlouhodobě bude poraženým
U lidí, kteří se nehrnou do očkování po hlavě, se tenista Novak Djokovič stal šampionem šampionů. „Hrdina, který chtěl zůstat svobodný a nepodlehl tlaku.“ U těch s kladným vztahem k vakcinaci pohořel. „Na kurtu skvělý hráč, ale mimo něj totální ignorant.“ Ve vyvolání obdivu, či naopak posílení nenávisti vůči hvězdnému Srbovi sehrála kardinální roli Austrálie a její totální chaos.
Server Nova.rs pak připomíná protesty, které v Srbsku vypukly loni poté, co těžařský gigant Rio Tinto oznámil, že chce v údolí řeky Jadar nedaleko města Loznica v severozápadní části Srbska těžit lithium a nerostné suroviny. Ty zřejmě nejmasivnější proběhly loni v prosinci, kdy v srbské metropoli Bělehradě vyšly do ulic tisícovky lidí. A právě tenista Novak Djokovič se na stranu demonstrantů již několikrát postavil.
Projekt za 52 miliard na odpis
O co jde? O údolí řeky Jadar se těžaři zajímají nejméně od roku 2004. Tehdy zde američtí a srbští geologové objevili do té doby neznámý minerál šedobílé barvy s obsahem sodíku a lithia. Mezinárodní mineralogická asociace jej o dva roky později uznala jako nový nerost a podle místa nálezu získal označení jadarit.
Poté přišly další geologické průzkumy a první investice ze strany společnosti Rio Tinto. V roce 2017 došlo k podpisu memoranda o porozumění mezi těžařskou společností a srbskou vládou s tím, že těžba lithia a dalších nerostů by zde mohla začít v roce 2023 a na plné obrátky by se měl důl rozjet do roku 2029.
Věděl, že je nakažený, přesto se na akci objímal s dětmi. Djokovič řeší další skandál
Vypadá to, že tenista Novak Djokovič přece jen bude moct po několikadenní kauze nastoupit na Australian Open a obhajovat loňský titul. Jeho právní tým před soudem předložil dokument, který ukazuje, že neočkovaná světová jednička byla na COVID-19 pozitivně testována 16. prosince 2021, a splnila tak podmínky pro udělení zdravotní výjimky pro start na grandslamu. Zároveň je ale jasné, že se Djokovič po zjištění, že ho „napadl“ vir SARS-CoV-2, rozhodně nezachoval příkladně.
Projekt Jadar by se tak stal jedním z nejvýznamnějších na světě. Podle odhadů společnosti Rio Tinto by se zde mohlo těžit ročně kolem 58 tisíc tun uhličitanu lithného, 160 tisíc tun oxidu boritého a 255 tisíc tun sulfátů sodíku. Důl by byl v provozu 40 let a pracovalo by v něm kolem tisícovky lidí, dva tisíce pracovních míst by vzniklo v souvislosti s budováním projektu, do něhož je Rio Tinto připraveno investovat 2,4 miliardy dolarů (téměř 52 miliard korun).
Premiér pod vlivem těžařské lobby
Jenže ze strany srbské vlády nyní znějí hlasy, že by se celý projekt mohl odpískat. S odkazem na prohlášení premiérky Any Brnabičové to uvedla agentura Reuters. Brnabičová o víkendu pronesla, že důvodem jsou prosincové protesty. „Pracovali jsme na tom se vší transparentností a naslouchali jsme lidem,“ cituje Reuters Brnabičovou.
Srbové kvůli plánu na těžbu lithia v údolí řeky Jadar vyšli do ulic. A chtějí, aby britsko-australská těžařská společnost Rio Tinto odešla ze země. Zdroj: Profimedia.cz
Srbové kvůli plánu na těžbu lithia v údolí řeky Jadar vyšli do ulic. A chtějí, aby britsko-australská těžařská společnost Rio Tinto odešla ze země. Zdroj: Profimedia.cz
Vláda ale také chce pro jakékoli rozhodnutí požehnání od srbského prezidenta Aleksandra Vučiče, který se už dříve nechal slyšet, že bude záležet na výsledcích environmentálních studií a místního referenda. Situace se společností Rio Tinto v tomto ohledu zkomplikovala jen pár dní před koncem roku 2021, protože zastupitelstvo města Loznica nechce těžbu v plánované lokalitě povolit. A Rio Tinto krátce na to oznámilo, že další rozvoj projektu pozastavuje.
Srbská média se proto pustila do spekulací, že Novak Djokovič se mohl stát obětí přetahované mezi Austrálií a Srbskem právě kvůli projektu Jadar. A důkazem má být skutečnost, že pro australského premiéra Scotta Morrisona jako šéf úřadu vlády pracuje John Kunkel. Ten podle svého profesního životopisu zveřejněného na síti LinkedIn působil v letech 2016 až 2018 jako hlavní poradce oddělení pro vztahy s vládou právě u společnosti Rio Tinto. Předtím šest let zastával pozici zástupce výkonného ředitele největší australské těžařské asociace Minerals Council of Australia. Má jít tedy o vlivného zástupce těžařů, který využil Djokovičových trablů na cestě za obhajobou triumfu na Australian Open.