Pardubická nemocnice v krizi (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Pardubický kraj vyhlásil kvůli stále se horšící koronavirové situaci stav hromadného postižení osob. Informaci potvrdil CNN Prima NEWS hejtman Martin Netolický (ČSSD). V regionu už nejsou pro pacienty s covidem volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách.
Netolický potvrdil, že Pardubický kraj bude v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem žádat o pomoc okolní kraje. Mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová ČTK řekla, že v nemocnicích je nyní 501 pacientů s covidem a 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.
Odvolali, co zakázali. Po jednodenním zákazu mohou zaměstnanci opět chodit do jídelen
Vláda den poté, co znemožnila konzumaci pokrmů v závodních jídelnách, své rozhodnutí opět změnila. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že u stolu bude moci být pouze jeden strávník a u dlouhých stolů budou povinné dvoumetrové rozestupy. Proti pondělnímu zavření se ohradili například odborář Josef Středula nebo neurobiolog Omar Šerý.
„Naše nemocnice vyčerpaly už veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek,“ sdělil Netolický.
O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od úterních 16:00 rozhodlo podle Semrádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která krajské nemocnice sdružuje. „Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly dnes v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče,“ uvedla mluvčí. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj.
Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob Zdroj: Profimedia.cz
Nemocnice na hraně technických a personálních kapacit
„Je to mimořádná situace. K 1. únoru jsme měli v našich nemocnicích 295 pacientů s covidem, teď jich je 501. Bohužel jsme se dostali na hranu technických a personálních kapacit. Veřejnost před dvěma týdny vyčítala hejtmanům, že vládu požádali o prodloužení nouzového stavu, jenže situace nám teď dala za pravdu,“ řekl Netolický pro CNN Prima NEWS.
Babiš by neměl řídit boj s covidem, říká bývalý koordinátor pro očkování
O počtech dávek vakcín proti koronaviru pro jednotlivé regiony rozhodoval sám premiér Andrej Babiš (ANO) a zdůvodňoval to politikou. Serveru Seznam Zprávy to řekl bývalý národní koordinátor očkování proti nemoci COVID-19 Zdeněk Blahuta. Babiš chce podle něj o všem rozhodovat sám a své požadavky někdy prosazuje i přes odpor ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Premiér v reakci pro ČTK napsal, že Blahuta měl na starosti očkovací strategii, kterou ale vůbec nezvládl. Bývalý koordinátor podle něho lže a mstí se.
„Počet denních příjmů je v tuto chvíli kolem 70 a ten počet neodpovídá počtu pacientů odcházejících na doléčení do domova,“ uvedl Netolický. Podle něj je celá situace opravdu mimořádná, nemocnice v kraji ji dosud nezažily. V nemocnicích od pondělí pomáhá 26 krajských hasičů. Nemocnice trpí nedostatkem personálu, a to i kvůli jiným chorobám než COVID-19. Už před časem zastavily neakutní zákroky.
Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů už neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy už není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.
V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.