K VĚCI, Alena Schillerová - 2.3. v 12:30
Plošné antigenní testování ve firmách se bude týkat také OSVČ, které v podnicích pracují jako externisté. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to potvrdila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zároveň uvedla, že vláda přehodnotí zákaz stravování v závodních jídelnách, které bude znovu za přísných podmínek umožněno.
„Otestován musí být každý zaměstnanec, než vkročí do kolektivu. Jsou tam výjimky, pokud v nedávné době prodělal covid, má test odjinud nebo má home office,“ sdělila vicepremiérka. Potvrdila také, že se povinné testování bude částečně týkat i OSVČ. „Pokud živnostník pracuje pro firmu, tak vstupuje na pracoviště a musí se také podrobit antigennímu testování,“ uvedla.
I živnostníci by měli mít testy hrazené pojišťovnou. „Zdravotní pojišťovny budou proplácet čtyři testy měsíčně v hodnotě 60 korun. Pokud je externista smluvně najat, musíme použít selský rozum a mělo by to být také uhrazeno,“ řekla ministryně financí.
Závodní stravování bude znovu umožněno
Schillerová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zároveň potvrdila, že bude znovu umožněné závodní stravování ve firmách, které přitom vláda v pondělí zakázala. Vrátí se však za přísných hygienických podmínek. „Opatření bylo vyhlášeno včera a vyvalovalo pobouření na vsi. Musíme nastavit nějaká pravidla a závodní stravování úplně nerušit,“ prohlásila.
„Dostali jsme tolik reakcí, že určitě budeme muset nastavit nějaká pravidla. Vrátíme to zpátky, nastavíme pravidla. Ozývaly se hodně nemocnice, provozy, továrny, takže probíhá debata,“ dodala. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) už mezitím na Twitteru uvedl, že vláda kvůli jídelnám přijala nové usnesení.
Schillerová zároveň věří, že kabinet prosadí návrh na příspěvek pro osoby v karanténě, který i kvůli některým poslancům hnutí ANO neprošel. Je ale otázka, zda by lidé v karanténě měli dostávat 370 korun denně ke standardní nemocenské (60 procent výdělku), nebo 100procentní nemocenskou, jak schválila vláda v pondělí.
„Dneska o tom byla velká debata na klubu. Uvidíme, jak se k tomu poslanci postaví. Já si myslím, že to vyvolá znovu velké vášně. Tento návrh, který paní ministryně předložila a prošel o jeden hlas, nemá podporu sociálních partnerů, nemá podporu zaměstnavatelů. Já jsem říkala: ,Pojďme udělat pragmatický krok. Pojďme dát do Parlamentu to, co projde,‘“ doplnila Schillerová. Větší podporu podle ní má příspěvek 370 korun denně a 60procentní nemocenská pro lidi v karanténě nebo izolaci.
Dodala zároveň, že nesouhlasí se 100procentním ošetřovným. „Pro mě maximálně 80 procent ošetřovného. A to už je na hraně. Zahýbalo by to zaměstnaností,“ vysvětlila.
Peníze jenom do června
Ministryně také potvrdila, že vláda počítá s podporou zasažených odvětví v nynější podobě maximálně do června. „Pokud by jela vládní pomoc v tomto rozsahu jako nyní, máme peníze tak do června tohoto roku. Věřím, že do té doby silně pohneme s vakcinací a podaří se epidemii dostat pod kontrolu a ekonomiku budeme otevírat. Pokud by se to nepodařilo, musela bych vázat výdaje rezortů. Musela bych zvážit i navýšení schodku,“ uvedla.
„Vstoupím do historie jako ministr financí s největšími schodky, ale umím s tím žít. Cesta, kterou se vydala tato vláda, je ta nejsprávnější. Stimulace ekonomiky, nalití peněz. Nechme to zhodnotit historii,“ dodala.