Ukrajina je jen střelnice na zkoušení zbraní. Naše podpora je k ničemu, říká Paroubek

Jiří Paroubek

K VĚCI, Jiří Paroubek - 16.8. v 12:30

Česká podpora Ukrajině zatím k ničemu není. Konflikt není ničím jiným než střelnicí, kde se zkoušejí nové zbraně. Bylo by dobré se vrátit na začátek celé události. Tak se k ruské agresi na východě Evropy vyjádřil bývalý premiér i předseda ČSSD Jiří Paroubek v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Míní také, že pro Rusy se jedná o lokální válku a že Ukrajina „nemá co do činění se západními strukturami“.

Podpora veřejnosti v otázce Ukrajiny je podle Paroubka v oficiálních zprávách záměrně upravována. „Průzkumy veřejného mínění nejsou věrohodné. Nehraje to tak úplně do karet vládnoucím elitám či těm, kteří jsou, řekněme, za scénou. Otázkou je, zda jsou ta čísla pravá a dá se jim věřit. Lidé by byli rádi, kdyby se konflikt ukončil, jelikož jeho začátek znamenal raketový vzestup cen, což si dávají do souvislosti,“ pronesl.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Paroubek, Dostálová a nejistá budoucnost Zahradila? Kdo za rok zabojuje o europarlament

Bývalý premiér vyjádřil také svůj odmítavý postoj k pomoci Ukrajině. „Naše podpora prozatím k ničemu není. Jedná se jen o střelnici, kde si obě strany zkoušejí nové zbraně. Doplácejí na to jak vojáci obou stran, tak civilní obyvatelstvo. Žádná válka není dobrá a bylo by dobré se vrátit před začátek celého konfliktu,“ sdělil v pořadu K věci. Podle Paroubkova vyjádření si nejen státní představitelé nechtějí připustit, že na začátku stála snaha NATO se rozšířit do oblasti východu a ruská vojenská operace byla reakcí na tuto skutečnost.

„Do operace dali Rusové poměrně omezené kontingenty vojsk. Je potřeba říct, že je to pro ně lokální válka. Rusko nemá potenciál na to, aby se potvrdily scénáře některých politiků, tedy že půjde rovnou na nás,“ myslí si expremiér. Česko nemá být podle něj v přímém ohrožení válkou z toho důvodu, že Ukrajina nepatří do západních struktur.

Podporu a inovaci armády v reakci na ozbrojený konflikt v blízkosti našich hranic považuje Paroubek za „hysterické kroky“, které zavazují vládu k dlouholetým výdajům. „Americké stíhačky za 120 až 150 miliard, to je něco šíleného. Když někde přidáte, musíte jinde ubrat. Právě tou oblastí bude školství či zdravotnictví,“ míní.

Kola inflace se opět rozjedou

Bohatí, armáda i firmy. Vláda má možností mnoho, tvrdí experti. Nechce ale ztratit tvář

Možností konsolidace státního rozpočtu je mnoho, hlavním problémem ale zůstává politická vůle zásadní změny skutečně prosadit. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodovali bývalí politici a ekonomičtí experti. Například někdejší premiér Jiří Paroubek by hledal finance především v oblasti zdanění převodu dividend do zahraničí nebo zastropování výdajů armády. Vedle toho bývalý ministr financí za hnutí ANO Ivan Pilný upozornil, že by situaci do značné míry řešilo obnovení superhrubé mzdy. Politici však dle něj nechtějí ztratit tvář. Vláda by měla seznam 55 navrhovaných změn vedoucích k ozdravení rozpočtu představit krátce před polednem.

V případě navrženého konsolidačního balíčku nevidí Paroubek jediný důvod, proč vládu pochválit. Navržené progresivní zdanění, které by bylo zacíleno na nadměrné zisky některých firem, označil za pouhé „vytírání očí“, které by někoho mělo skutečně znepokojit. „Vše se uvidí v příštím roce. Myslím si, že se rozjedou zase kola inflace, tedy že se do konce roku stlačí na nějakých šest nebo sedm procent. Ale příští rok vlivem konsolidačního balíčku opět vyskočí nahoru,“ představil své prognózy bývalý premiér.

V podobném duchu se vyjádřil i k chystaným úpravám v důchodovém systému. „Vláda seniorům sice přidává, ale neprobíhá to v tempu inflace,“ nechal se slyšet. Problémem je podle něj také efektivnost navrhovaných opatření vzhledem k tomu, kdy dojde k jejich dopadům na státní rozpočet.

„Konsolidační balíček má řešit příští roky, ale vůbec neřeší letošní rok. Pro ten slibuje, že dodrží schodek státního rozpočtu ve výši 295 miliard korun. Nejsem přesvědčen o tom, že to zvládnou,“ tvrdí Paroubek.

Bývalý premiér představil v pořadu K věci také své plány spolupráce s KSČM a dalšími politickými subjekty v rámci voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok. Nejen o tomto tématu se dozvíte ve videu výše.

Tagy:
válka zbraň NATO Ukrajina Evropský parlament Jiří Paroubek Rusko Vláda ČR ruská invaze na Ukrajinu podpora Ukrajiny konsolidační balíček