Značná část živnostníků má možnost ulevit si od papírování kolem povinných odvodů a ročně ušetřit až desetitisíce korun. Jedna paušální daň a jedna pravidelná měsíční platba jim, pokud zvolí tuto možnost, nahradí jak klasické daňové přiznání, tak i platby na sociální a zdravotní pojištění. Na přihlášení k paušální dani však zbývá pouze několik dní. Přinášíme odpovědi na nejzásadnější otázky kolem této novinky.
Pro koho je paušální daň určená?
Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do jednoho milionu korun. Daň zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Pro letošní rok paušální daň činí 5 469 korun za měsíc. Z toho 2 976 Kč činí platba na důchodové pojištění, 2 393 Kč na zdravotní pojištění a 100 korun záloha na daň. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.
Jak si paušální daň zařídit?
Drobní podnikatelé mohou oznámit vstup do paušálního režimu nejen osobně na podatelně finančního úřadu, ale také zasláním přes datovou schránku nebo poštou. Rozhodnutí o tom, že ji živnostník bude využívat, musí oznámit finančnímu úřadu do pondělí 11. ledna. Po tomto datu už totiž nebude možné se pro rok 2021 do systému paušální daně přihlásit. Znovu to podnikatel bude moci udělat zase až za rok.
Komu se paušální daň vyplatí?
Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani už totiž nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odčitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění. Někteří odborníci upozorňují, že po zvýšení slevy na poplatníka v daňovém balíčku, který platí rovněž od nového roku, je paušální daň výhodná ještě pro menší část OSVČ, než bylo původně zamýšleno.
Doslova „ternem“ může být paušální daň pro mnohé OSVČ, respektive živnostníky, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní výdajový paušál (třeba autoři textů apod.). „Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, ušetří díky přechodu na paušální daň na odvodech státu 7 001 korun měsíčně, čili 84 012 korun ročně. Pokud má jedno dítě, na které by jinak uplatnil slevu, pořád se mu přechod na paušální daň vyplatí, neboť měsíčně ušetří 5 734 korun. Pokud má dvě děti, ušetří 4 117 korun,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
Komu se naopak nevyplatí?
Paušální daň se nevyplatí například řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. „Ze živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, nepřesahujícími ovšem milionový limit, kteří zároveň nemají děti ani manželku,“ vysvětluje Kovanda.