Vláda se rozhodla šetřit i ve školách a couvá od svého loňského programového prohlášení. V tom přislíbila 130 procent průměrné mzdy všem pedagogickým pracovníkům. Nyní tvrdí, že došlo k formulační chybě a místo pedagogických pracovníků hovoří už jen o učitelích.
Iveta Procházková pracuje ve školství 23 let, polovinu své profesní kariéry strávila jako asistentka pedagoga. „Správně bych se měla starat o konkrétní dítě, které mám na starosti, ale pomáhám víceméně celé třídě, když vidím, že je potřeba,“ svěřila se redakci.
Minulý rok jí a kolegům vláda slíbila 130 procent průměrné mzdy. Na začátku března v novém programovém prohlášení ale došlo ke změně – pedagogické pracovníky nahradilo slovo učitelé. „Byl to spíše formulační problém. Úmysl byl od počátku ten, aby se těch 130 procent týkalo jen učitelů,“ vysvětloval premiér Petr Fiala (ODS).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proměna gymnázií i pružnější systém. Budoucích středoškoláků skokově přibylo, co radí odborníci?
Slíbené peníze se tak nevztahují na asistenty pedagoga, speciální pedagogy nebo třeba školní psychology. Podle školských odborů tak vzniknou dvě kategorie pedagogických pracovníků. „Podle mě je to velmi nefér. Pedagogové jako skupina se tak rozděluje na lepší a na ty druhé kategorie,“ sdělil CNN Prima NEWS šéf odborářů František Dobšík.
Hraba: Rušit domácí úkoly je nesmysl. Učitelé často hodnotí jen poslušnost, oponovala Zitková
Domácí úkoly na základních školách by měly zůstat povinné, jinak dojde k ohrožení autority učitelů, domnívá se nestranický senátor Zdeněk Hraba. Odlišného názoru je programová ředitelka konferencí Vzdělání pro budoucnost Helena Zitková. Podle ní jsou úkoly užitečné, jejich vymáhaná povinnost je však problematická, stejně jako jejich hodnocení na standardní škále. Někteří učitelé prý navíc namísto nabytých znalostí oceňují známkami pouze poslušnost žáků, případně jejich rodičů. Debatu o změnách ve školství odstartoval plán ministerstva ke zrušení známek v prvních ročnících základních škol.
S návrhem, aby peníze měli garantované zákonem pouze učitelé, přišla skupina pěti koaličních poslanců v čele s Markem Výborným (KDU-ČSL). A opozice nebyla proti. „Návrh jsem podpořil na výboru na základě diskuze, předchozích jednání a argumentů,“ uvedl poslanec Lubomír Brož (ANO).
Podle Výborného si učitel zaslouží být hodnocen „o něco málo vyšším platem než další neučitelské pedagogické pozice“. Ale to už se podle ředitelů děje. „Je to zajištěno, protože jsou různé platové třídy, které zohledňují pedagogické pozice,“ reagovala Churáčková. Ministerstvo školství slibuje, že pro ostatní pedagogické pracovníky připraví nové tabulky.
„Beru to na vědomí a jen doufám, že se nic nezmění úplně podstatně,“ sdělil CNN Prima NEWS ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Ten totiž bude muset výši platů pro Ivetu a zbývajících 40 tisíc pedagogických pracovníků vyjednat s šéfem resortu financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).
Právě zkušení asistenti jsou ale podle ředitelů škol nesmírně důležití, zároveň je jich nedostatek. „Obávám se teď dalšího odlivu těchto pedagogických pozic,“ řekla pro CNN Prima NEWS ředitelka základní školy Eden Jana Churáčková.