Pekarová Adamová reaguje na Zemana kvůli státním vyznamenáním
Bohužel jsem si to neověřila, vzala zpět šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) svá slova o tom, že prezident Miloš Zeman odmítl vyznamenat jedenáct osobností, které mu za dolní komoru Parlamentu navrhla. Podle zjištění rádia Frekvence 1 je totiž hlava státu vyznamenat chtěla, ony ale ocenění převzít z jeho rukou odmítly.
„Bohužel jsem si neověřila a ani nemohla příliš ověřit, že tolik osobností odmítlo z rukou Miloše Zemana převzít státní vyznamenání, které si podle mě jednoznačně zaslouží,“ řekla CNN Prima NEWS Pekarová Adamová.
Zároveň se ale pustila do současné hlavy státu. „Pevně věřím, že příští prezident už bude důstojný a od něj si ocenění, která si zaslouží, převezmou,“ podotkla. Šéfka Sněmovny se se Zemanem do sebe navážejí pravidelně. Prezident o ní například v květnu v Partii řekl, že je „prokletím české politiky“. Na konci října ji také stejně jako šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nepozval na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad.
Pekarová nemluvila pravdu. Navržené osobnosti Zeman vyznamenat chtěl, ony však odmítly
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pátek na Facebooku napsala, že prezident Miloš Zeman odmítl vyznamenat osobnosti, které mu za Sněmovnu navrhla. Podle zjištění rádia Frekvence 1 se má však celá věc jinak. Zeman je vyznamenat chtěl, ony ale ocenění převzít z jeho rukou odmítly.
Pekarová Adamová v pátek na Facebooku napsala, že prezident odmítl vyznamenat osobnosti, které mu za Sněmovnu navrhla. „Miloš Zeman se dlouhodobě mstí svým politickým oponentům. Není to přijatelné chování pro prezidenta, ale to už nějak zvládneme. Že neudělil státní vyznamenání lidem, které jsme za Sněmovnu navrhli – kteří zachraňují životy, starají se o druhé nebo nás brání před zjevným nebezpečím – je smutné,“ uvedla a přidala jména.
Šlo podle ní o Radima Lískovce z Hrušek nebo Jakuba Mrákavu z Moravské Nové Vsi, kteří vedli dobrovolné hasiče při zásahu po řádění ničivého tornáda, ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku nebo sestru boromejku Veritas Holíkovou, která dlouhodobě pečovala o Václava Havla a byla s ním do posledních chvil. „Přesto je prezident Zeman odmítl ocenit,“ doplnila předsedkyně Sněmovny. Svůj příspěvek v sobotu ze sociálních sítí smazala.
Vyznamenání jsme odmítli
Podle rádia Frekvence 1 se totiž má celá věc jinak. Většina zmíněných osobností totiž vyznamenání z rukou prezidenta nechtěla. „Prezident mne vyznamenat chtěl, ale já jsem od Miloše Zemana vyznamenání odmítla,” napsala stanici sestra Veritas.
„Vyznamenání jsem odmítl,“ nechal se slyšet Jakub Mrákava, velitel dobrovolných hasičů Moravské Nové Vsi. Hrad kvůli navrženému vyznamenání kontaktoval také šéfa hasičů z Hrušek Radima Lískovce. „Nezúčastnil se, pro mne to ale byla velká pocta,“ napsal stanici Jaroslav Bolfík, starosta Sboru dobrovolných hasičů v Mikulčicích.
Podle zjištění webu Seznam Zprávy medaili in memoriam neobdržel ani navržený básník Jan Zábrana. I jeho rodinu podle zjištění Frekvence 1 Hrad kontaktoval a také ona vyznamenání převzít odmítla.
„Postup probíhá tak, že Poslanecká sněmovna dává návrh prezidentovi, který jej může a nemusí akceptovat. Kontaktování osobností pak už dělá ale samotný Hrad,“ dodala Pekarová Adamová v sobotu pro CNN Prima NEWS.