Co všechno zdražilo?
Inflace v Česku stále hledá svůj strop. V lednu ceny stouply meziročně takřka o desetinu a v porovnání s prosincem došlo k růstu cenové hladiny o 4,4 procenta. Tak vysokou meziměsíční inflaci Češi zažili naposledy v lednu 1993, tedy téměř před třiceti lety. Které položky zdražily nejvíce? Podívejte se v krátkém přehledu.
K vůbec největšímu cenovému skoku došlo u energií. Elektřina v lednu 2022 byla pro domácnosti o 38,6 procenta dražší než v prosinci 2021. Cena zemního plynu z měsíce na měsíc stoupla o 31,3 procenta. V meziročním vyjádření pak tyto komodity zdražily přibližně o pětinu.
Ceny rostou nejrychleji za třicet let. Nejvíce zdražily energie, paliva nebo potraviny
Lednová meziměsíční inflace vyskočila na 4,4 procenta, což je nejvíce od ledna 1993. V meziročním srovnání pak ceny v Česku vzrostly téměř o desetinu. Takové zdražování Češi nepamatují od července 1998. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
„Toto zvýšení spotřebitelských cen bylo částečně ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu. Dopad této změny na meziměsíční úhrnný přírůstek indexu spotřebitelských cen v lednu představoval podle orientačního propočtu ČSÚ zvýšení o 1,4 procentního bodu,“ uvedl Český statistický úřad. Přitom ještě v prosinci statistici spočítali, že elektřina i plyn zlevňovaly, což bylo způsobené právě dočasným prominutím daně z přidané hodnoty.
Brambory o čtvrtinu dražší
Poměrně výrazně zdražovaly také potraviny. V meziročním i meziměsíčním srovnání se to týkalo především brambor, za které nyní Češi dají asi o čtvrtinu více než v porovnání s loňským lednem i prosincem. Dvouciferným tempem rostly také ceny bílého pšeničného pečiva nebo chleba. Za kilový bochník dnes dáme v průměru přes 30 korun, loni to bylo o čtyři koruny méně.
Nejvíce v lednu zdražily energie a některé druhy potravin. Zdroj: Profimedia.cz
O čtrnáct procent zdražilo také máslo, skoro o pětinu cukr, sýr eidam, o více než 23 procent stoupla cena hladké pšeničné mouky. Naopak ke zlevnění došlo u vepřového masa, které je letos o 0,6 procenta lacinější než před rokem. Podobně zlevnil také půllitr lahvového piva.
Inflace kulminuje v únoru
Podle ekonomů ale inflace v lednu neřekla poslední slovo. „Míra inflace za měsíc leden vykázala úroveň 9,9 procenta v meziročním vyjádření. Za únor tak zřejmě vykáže dvoucifernou hodnotu, přičemž od března bude pozvolna zmírňovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Za celý letošní rok pak očekává inflaci ve výši 8,7 procenta.
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil ale lednové číslo nevnímá jako vyloženě negativní zprávu. „Ačkoliv je lednový výsledek na české poměry znepokojivě vysoký a opět překonal velkou část odhadů, vzhledem k aktuální situaci jej lze paradoxně považovat spíše za důvod k opatrnému optimismu. V současném nebývale rozbouřeném inflačním prostředí totiž existovala reálná šance výrazného překvapení směrem nahoru, ke kterému nedošlo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.