Korupce se stala neodmyslitelnou součástí fotbalu. Autoři dokumentární minisérie FIFA: Pod povrchem se rozhodli odhalit nemilou pravdu o světové fotbalové asociaci (FIFA). Čtyřdílná série provádí diváka fungováním organizace od 70. let 20. století až po současnost a ukazuje temnou stránku zákulisních bojů o moc ve fotbale. Novinka byla navíc relevantní v kontextu katarského mistrovství, jehož konání provázela řada pochybností.
Dokument, který může mnohým převrátit chápání fotbalu. Nebo doplnit střípky těm, kteří už o mnohých špinavostech tušili. Streamovací společnost Netflix nasadila sérii právě těsně před startem mistrovství světa a nikoliv náhodou. Jednou z hlavních náplní FIFA je právě pořádání světového šampionátu, jež se koná jednou za čtyři roky. V uvedené dokumentární sérii se ale divák moc nepodívá na hru na zeleném pažitu, ale spíše na bitvu mezi funkcionáři v zákulisí. Právě jejich činy v předchozích letech o několika kontroverzních šampionátech vypoví nejvíc.
GLOSA: Dnes se cítím jako Argentinec. Messimu zlato nesmírně sluší, škoda, že je z Kataru
V Kataru se mistrovství světa nikdy nemělo hrát. A organizace FIFA si stále zaslouží být vláčená bahnem za to, že toto umožnila. Ale fakt, že se tak intenzivně celý šampionát kritizoval ještě před startem, až to leckoho otravovalo, pořadatelům vlastně pomohl. Obraz už nemohl být horší a fotbalové dění ho spolu s organizací mohlo jen vylepšit. Na mundial 2022 se tak nebude vzpomínat jen jako na akci, za niž položily život možná až tisícovky dělníků, ale také jako na událost, na které se Lionel Messi konečně dočkal. Podle všeho po nejvíce strhujícím finále v historii.
Pomalu končící mistrovství v Kataru vzbudilo negativní emoce i u široké veřejnosti. Země, kde vládnou extrémně vysoké teploty a pro fotbal tam skutečně není dobré podnebí, porazila ve volbě o konání USA, které nabízely daleko lepší podmínky. Během přípravy mistrovství byla porušována lidská práva dělníků na stavbách stadionů či nového metra.
Příběh téměř detektivní
Americká dokumentární série z dílny Netflixu obsahuje především rozhovory a svědectví mnoha lidí, kteří se během několika desetiletí dostali s organizací po pracovní stránce do kontaktu. Mezi nimi jsou státní zástupci, hráči i fotbaloví manažeři, včetně samotného Seppa Blattera, bývalého prezidenta FIFA. V seriálu tvůrci odkrývají nejen podivné machinace s penězi, ale také ovlivňování výběru země, která bude šampionát pořádat. Dramatičnost rozhovorům s osobnostmi ze světa fotbalu dodává vizuální zpracování dokumentu. Díky neutrálnímu prostředí, ve kterém respondenti přinášejí svědectví o svých zkušenostech ze zákulisí federace, se může divák nerušeně soustředit na jednotlivé příběhy.
OBRAZEM: Jak Messi s Argentinou konečně ovládl svět. Nejinfarktovější možnou cestou
Fotbal je krásná hra. Jestli na to někdo zapomněl, finále mistrovství světa v Kataru mu to připomnělo nejlepším možným způsobem. V dobrém smyslu bláznivý zápas mezi Argentinou a Francií (4:3 po penaltách) nakonec Lionelu Messimu přinesl poslední zbývající kousek puzzle do jeho bohaté skládačky. Podívejte se v galerii, jak se geniální hráč narozený před 35 lety ve městě Rosario stal poprvé světovým šampionem.
Je dobře, že tvůrci v čele s režisérem Danielem Gordonem oslovili širokou škálu sportovních expertů. Někteří z nich včetně Blattera zarytě tvrdí, že uplácení ve FIFA nikdy nebylo. Jiní ovšem podvody a nečestné jednání s penězi přiznávají. Možná došlo i k ovlivnění výběru pořadatelství světového šampionátu v Kataru. To ovšem v seriálu tamní emír důrazně popírá. Co dokumentu chybí, jsou názory „obyčejných“ fanoušků, protože fotbal se hraje především pro ně.
Dobové záběry, které byly použity ze všemožných archivů národních televizí, prolínají již zmíněné rozhovory. Ačkoli jde o dokument, díky dobrému střihu je tempo snímku akční a udržuje diváka v napětí po všechny čtyři zhruba hodinové díly. Tomu napomáhají i svědectví sportovních žurnalistů, kteří svou investigativní prací dokazují, do jaké míry ve FIFA skutečně bují organizovaný zločin.
Blatterův názor nelze brát vážně
Fascinující je vyšetřování a následné obvinění vrcholných činitelů FIFA. To začalo, když v roce 2015 do budov společnosti vtrhli pracovníci FBI a CIA poté, co ve světové fotbalové organizaci odhalili korupci a řízený zločin. Do role hlavního „zloducha“ snímku je stavěn právě Sepp Blatter, který byl z korupce obviněn a poslán k soudu.
MS ve fotbale 2022
V dokumentu dostal spoustu prostoru před kamerou k očištění svého jména. To se mu přesto nepodařilo. V rozhovorech se často obhajuje a například tvrdí, že je bytostně přesvědčen o sobě jako o člověku, který by nevzal v životě žádný úplatek. Snaží se z celé korupční aféry vyjít jako nevinný člověk, který má dobré úmysly. Divák má ale spíše pocit, že Blatter trpí poruchou mesiášského komplexu a nevidí si na špičku nosu.
Po zhlédnutí minisérie FIFA: Pod povrchem divák stojí před následují hypotézou: pokud máte peníze a moc, můžete si koupit i pořádání fotbalového mistrovství světa. Čtyřdílný dokument přesvědčivě dokládá spojení politiky a sportu. Navenek to ale fotbaloví funkcionáři popírají. Kdekdo si nyní klade otázku, zda lze tuto organizaci vést skutečně eticky. Bude to chtít ještě mnoho let práce na nápravě a opětované získání důvěry fanoušků, kterou kvůli korupčním aférám organizace FIFA ztratila.
Text je součástí mediálního projektu Generace 20 studentek a studentů Vyšší odborné školy publicistiky ve spolupráci se CNN Prima NEWS.