Přibylo 1999 nakažených, PES zůstává na 71 bodech. Ve třetím stupni je jen Praha

Aktuální covidová statistika

V neděli testy v České republice odhalily 1 999 nakažených covidem, což je o 1 656 méně než v sobotu, ale o 887 víc než před týdnem. Pozitivních bylo 23 procent testů. Rizikové skóre PES v pondělí zůstává na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni. V pátém je pět krajů, pouze Praha je ve třetím. Reprodukční číslo zůstává na 1,2. Situace se tedy zázračně nezlepšila, jak v pátek upozorňoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V Česku v současné době opatření odpovídají třetímu stupni rizika, byť je rizikové skóre už devátý den ve čtvrtém stupni. Ministr zdravotnictví proto na pondělním jednání vládě navrhne přechod do čtvrtého stupně. Opatření by se tak zpřísnila, zatím ale není jasné od kdy.

V neděli bylo v nemocnicích 4 203 lidí s covidem, za den jejich počet stoupl o 92, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V těžkém stavu je 556 pacientů. S koronavirem v Česku zemřelo přes 9 600 lidí. V neděli do statistik přibylo 45 úmrtí, za prosinec zatím 1 150.

Laboratoře dosud odhalily přes 581 tisíc nákaz, téměř 506 tisíc se už vyléčilo. Aktuálně je v republice s potvrzenou nákazou 65 548 lidí, většina má lehký průběh.

Ve kterých krajích je nejhůř?

O víkendech se obvykle méně testuje. V sobotu laboratoře provedly téměř 16 tisíc testů, v neděli přes 8 500. V obou dnech byl ale podíl pozitivních testů kolem 23 procent. V pracovních dnech minulého týdne bylo denně testů více, v pátek i 28 tisíc.

V současné době se podle dat ministerstva zdravotnictví nákaza šíří nejvíce na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 506 případů covidu. Následuje Rychnovsko a Chrudimsko.

Skóre PES je k pondělku nejvyšší ve Zlínském kraji, kde dosáhlo 81 bodů. To odpovídá nejvyššímu, pátému stupni rizik, který je vymezen 76 až 100 body. V něm je pět krajů, vedle Zlínského se v něm drží Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Nově je v něm Ústecký kraj, Moravskoslezský se naopak vrátil do čtvrtého.

Tagy: