reklama

Přibylo 1999 nakažených, PES zůstává na 71 bodech. Ve třetím stupni je jen Praha

V neděli testy v České republice odhalily 1 999 nakažených covidem, což je o 1 656 méně než v sobotu, ale o 887 víc než před týdnem. Pozitivních bylo 23 procent testů. Rizikové skóre PES v pondělí zůstává na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni. V pátém je pět krajů, pouze Praha je ve třetím. Reprodukční číslo zůstává na 1,2. Situace se tedy zázračně nezlepšila, jak v pátek upozorňoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

reklama

V Česku v současné době opatření odpovídají třetímu stupni rizika, byť je rizikové skóre už devátý den ve čtvrtém stupni. Ministr zdravotnictví proto na pondělním jednání vládě navrhne přechod do čtvrtého stupně. Opatření by se tak zpřísnila, zatím ale není jasné od kdy.

V neděli bylo v nemocnicích 4 203 lidí s covidem, za den jejich počet stoupl o 92, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V těžkém stavu je 556 pacientů. S koronavirem v Česku zemřelo přes 9 600 lidí. V neděli do statistik přibylo 45 úmrtí, za prosinec zatím 1 150.

Laboratoře dosud odhalily přes 581 tisíc nákaz, téměř 506 tisíc se už vyléčilo. Aktuálně je v republice s potvrzenou nákazou 65 548 lidí, většina má lehký průběh.

Ve kterých krajích je nejhůř?

O víkendech se obvykle méně testuje. V sobotu laboratoře provedly téměř 16 tisíc testů, v neděli přes 8 500. V obou dnech byl ale podíl pozitivních testů kolem 23 procent. V pracovních dnech minulého týdne bylo denně testů více, v pátek i 28 tisíc.

V současné době se podle dat ministerstva zdravotnictví nákaza šíří nejvíce na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 506 případů covidu. Následuje Rychnovsko a Chrudimsko.

Skóre PES je k pondělku nejvyšší ve Zlínském kraji, kde dosáhlo 81 bodů. To odpovídá nejvyššímu, pátému stupni rizik, který je vymezen 76 až 100 body. V něm je pět krajů, vedle Zlínského se v něm drží Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Nově je v něm Ústecký kraj, Moravskoslezský se naopak vrátil do čtvrtého.

K tématu

Tagy: pozitivní test Ministerstvo zdravotnictví nově nakažení koronavirus Jan Blatný systém PES rizikové skóre čtvrtý stupeň

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama