reklama

Přibylo 1999 nakažených, PES zůstává na 71 bodech. Ve třetím stupni je jen Praha

V neděli testy v České republice odhalily 1 999 nakažených covidem, což je o 1 656 méně než v sobotu, ale o 887 víc než před týdnem. Pozitivních bylo 23 procent testů. Rizikové skóre PES v pondělí zůstává na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni. V pátém je pět krajů, pouze Praha je ve třetím. Reprodukční číslo zůstává na 1,2. Situace se tedy zázračně nezlepšila, jak v pátek upozorňoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

reklama

V Česku v současné době opatření odpovídají třetímu stupni rizika, byť je rizikové skóre už devátý den ve čtvrtém stupni. Ministr zdravotnictví proto na pondělním jednání vládě navrhne přechod do čtvrtého stupně. Opatření by se tak zpřísnila, zatím ale není jasné od kdy.

V neděli bylo v nemocnicích 4 203 lidí s covidem, za den jejich počet stoupl o 92, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V těžkém stavu je 556 pacientů. S koronavirem v Česku zemřelo přes 9 600 lidí. V neděli do statistik přibylo 45 úmrtí, za prosinec zatím 1 150.

Laboratoře dosud odhalily přes 581 tisíc nákaz, téměř 506 tisíc se už vyléčilo. Aktuálně je v republice s potvrzenou nákazou 65 548 lidí, většina má lehký průběh.

Ve kterých krajích je nejhůř?

O víkendech se obvykle méně testuje. V sobotu laboratoře provedly téměř 16 tisíc testů, v neděli přes 8 500. V obou dnech byl ale podíl pozitivních testů kolem 23 procent. V pracovních dnech minulého týdne bylo denně testů více, v pátek i 28 tisíc.

V současné době se podle dat ministerstva zdravotnictví nákaza šíří nejvíce na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 506 případů covidu. Následuje Rychnovsko a Chrudimsko.

Skóre PES je k pondělku nejvyšší ve Zlínském kraji, kde dosáhlo 81 bodů. To odpovídá nejvyššímu, pátému stupni rizik, který je vymezen 76 až 100 body. V něm je pět krajů, vedle Zlínského se v něm drží Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Nově je v něm Ústecký kraj, Moravskoslezský se naopak vrátil do čtvrtého.

Tagy:
pozitivní test Ministerstvo zdravotnictví nově nakažení koronavirus Jan Blatný systém PES rizikové skóre čtvrtý stupeň

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama