reklama

Přibylo 1999 nakažených, PES zůstává na 71 bodech. Ve třetím stupni je jen Praha

V neděli testy v České republice odhalily 1 999 nakažených covidem, což je o 1 656 méně než v sobotu, ale o 887 víc než před týdnem. Pozitivních bylo 23 procent testů. Rizikové skóre PES v pondělí zůstává na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni. V pátém je pět krajů, pouze Praha je ve třetím. Reprodukční číslo zůstává na 1,2. Situace se tedy zázračně nezlepšila, jak v pátek upozorňoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

reklama

V Česku v současné době opatření odpovídají třetímu stupni rizika, byť je rizikové skóre už devátý den ve čtvrtém stupni. Ministr zdravotnictví proto na pondělním jednání vládě navrhne přechod do čtvrtého stupně. Opatření by se tak zpřísnila, zatím ale není jasné od kdy.

V neděli bylo v nemocnicích 4 203 lidí s covidem, za den jejich počet stoupl o 92, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V těžkém stavu je 556 pacientů. S koronavirem v Česku zemřelo přes 9 600 lidí. V neděli do statistik přibylo 45 úmrtí, za prosinec zatím 1 150.

Laboratoře dosud odhalily přes 581 tisíc nákaz, téměř 506 tisíc se už vyléčilo. Aktuálně je v republice s potvrzenou nákazou 65 548 lidí, většina má lehký průběh.

Ve kterých krajích je nejhůř?

O víkendech se obvykle méně testuje. V sobotu laboratoře provedly téměř 16 tisíc testů, v neděli přes 8 500. V obou dnech byl ale podíl pozitivních testů kolem 23 procent. V pracovních dnech minulého týdne bylo denně testů více, v pátek i 28 tisíc.

V současné době se podle dat ministerstva zdravotnictví nákaza šíří nejvíce na Havlíčkobrodsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 506 případů covidu. Následuje Rychnovsko a Chrudimsko.

Skóre PES je k pondělku nejvyšší ve Zlínském kraji, kde dosáhlo 81 bodů. To odpovídá nejvyššímu, pátému stupni rizik, který je vymezen 76 až 100 body. V něm je pět krajů, vedle Zlínského se v něm drží Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Nově je v něm Ústecký kraj, Moravskoslezský se naopak vrátil do čtvrtého.

K tématu

Tagy: pozitivní test Ministerstvo zdravotnictví nově nakažení koronavirus Jan Blatný systém PES rizikové skóre čtvrtý stupeň

Další hlavní zprávy

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama