reklama

Vakcinolog Petráš: Když se do očkování vrhnou senioři, můžeme rozvolnit

Kdyby se starší populace vrhla do očkování, máme velkou šanci zmírnit protiepidemická opatření. Ta byla zavedena právě proto, abychom tyto lidi chránili, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS vakcinolog Marek Petráš. Upozornil však, že úplné uvolnění přijde až ve chvíli, kdy Česko dosáhne proočkovanosti mezi 50 až 70 procenty. Petráš v pořadu také zmínil alergické reakce na vakcínu, které se u určitých skupin lidí objevují častěji, než odborníci čekali.

reklama

Na začátku prosince Petráš uváděl, že ideální proočkovanost by měla nastat za tři až šest měsíců, vláda ale nyní mluví o září. Nová vládní strategie navíc posunula podávání vakcíny široké veřejnosti z dubna na léto. Podle vakcinologa je ale ke zmírnění opatření klíčové naočkovat starší populaci. „Kdyby se starší populace vrhla do očkování, máme velkou šanci zmírnit protiepidemická opatření, protože byla zavedena proto, abychom tyto lidi chránili,“ uvedl ve 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

Zároveň ale Petráš zdůraznil, že to neznamená, že se opatření uvolní. „To přijde až ve chvíli, kdy dosáhneme proočkovanosti mezi 50 až 70 procenty,“ podotkl. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by zdravotníci měli nejpozději do konce března naočkovat 600 tisíc lidí z prioritních skupin. Rychlost očkování podle něj ale závisí hlavně na rychlosti dodávek vakcín.

Blatný v úterý na tiskové konferenci představil očkovací strategii. Petráš však upozornil, že řadu věcí by pozměnil. „Například mi scházel aspekt, že jde o nové očkování. Věřím, že většina obyvatel by chtěla mít určitou důvěru bezpečnosti. Určitě by do této strategie také patřil systém hlášení nežádoucích příhod, nějakým způsobem ho zjednodušit zejména pro starší generaci, která není schopná přes počítač zadávat svá data do systému státního ústavu,“ vysvětlil vakcinolog.

Mohl by dojít materiál, kterým se aplikují vakcíny

Zároveň také varoval před problémem, který by v souvislosti s očkováním mohl nastat. Podle Petráše je potřeba zajistit více materiálu, kterým se aplikují vakcíny. „Ať už jsou to injekční stříkačky, nebo jehly. Dozvěděl jsem se z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, že není dostatek tohoto materiálu. Teď aktuálně je k dispozici, ale mohlo by se stát, že v blízké době by mohl chybět,“ zdůraznil.

K tématu

Petráš byl přizván Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí do pracovní skupiny pro covid, v pořadu tak popsal, jaké má očkování hlavní nežádoucí účinky. „Co se týká dokumentovaných nežádoucích účinků, které se prokázaly během klinického hodnocení, tak ty se skutečně stále objevují. Nicméně nepředstavují zásadní hrozbu, jsou překonatelné a lze většinou použít analgetika k jejich zmírnění. Zpravidla navíc patří mezi přechodné účinky,“ uklidnil Petráš.

Vzácně se objevují vážné alergické reakce

Zároveň uvedl, že nad rámec klinického hodnocení se však ukázalo, že se vzácně objevují vážné alergické reakce. „Objevují se nadmíru častěji, než jsme obvykle zvyklí. Jedná se zejména o anafylaktoidní reakce, které pravděpodobně způsobují dvě pomocné látky,“ vysvětlil vakcinolog.

Podle něj se tak hledá klíč, kdo by neměl být očkován. „Mohou to být jedinci, kteří mají lékovou alergii. Tedy ti, kteří už v minulosti měli alergii na podávaný lék, případně vakcínu. Také tam patří jedinci s těžkou potravinovou alergií,“ upřesnil Petráš s tím, že se ale během měsíce, kdy se očkování ve světě podává, informace postupně upřesňují.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama