Země pro staré nemá budoucnost, komentoval důchody Křeček. Podle Pikory nám vlády lhaly

Ekonomové Vladimír Pikora a Štěpán Křeček

Co na to vaše peněženka, Vladimír Pikora, Štěpán Křeček - 11.10. v 17:55

Vlády nám ohledně důchodů lhaly, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom CFG Vladimír Pikora s tím, že příští kabinet se nevyhne diskuzím o odchodu do důchodu v 70 letech. Hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček namítl, že kdyby do důchodového systému směřovaly prostředky z jiných oblastí, země by chřadla a „nakonec by se zhroutila“.

Velké debaty o důchodech považuje Pikora za „úsměvné“. „Politici nám v tomto ohledu stále lžou. Za vlády Petra Nečase (ODS) se říkalo, že lidé mého ročníku (1977, pozn. red.) se důchodová reforma nedotkne. Jenže nic takového tu není a celá věc se mě týká,“ řekl ekonom.

K TÉMATU: Výběr ojetých vozů je složitější, zájem přesto roste. Na co dávat při koupi pozor?

Důchodovou komisi v době působení ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (SOCDEM) označil za zbytečnou. „Tvrdili, že lidé nebudou odcházet z pracovního trhu později než v 65 letech, což byl nesmysl. Nynější vláda hovoří o 67 letech. Připravme se na to, že příští kabinet bude muset parametry změnit, takže se bude diskutovat o hranici 70 let,“ upozornil Pikora.

Zdůraznil také, že se hospodářství dostane jednou na pomyslný okraj a „na důchody prostě nebude“. „Jakmile odejdou do důchodu Husákovy děti, všechno bude na dluh. Stávající řešení jsou přitom absolutně nedostatečná,“ dodal Pikora.

Pracovníci starší 65 let? Mají unikátní zkušenosti, firmy si je budou hýčkat, míní Nerudová

Česká společnost se učí zaměstnávat lidi starší 65 let, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS europoslankyně a ekonomka Danuše Nerudová (STAN). Reagovala tím na vládní návrh novely penzí, podle které by měli lidé narození po roce 1989 chodit do důchodu až v 67 letech. Podle ekonomky si budou zaměstnavatelé starší pracovníky hýčkat, protože mají hodně zkušeností.

Křeček podotkl, že čím později tento problém budeme řešit, o to dramatičtější budou řešení. Že by vláda mohla vzít prostředky z dopravy nebo školství, vnímá jako špatný scénář. „Dělali bychom tuto zemi jen pro staré a všechny prostředky směřovali do důchodů. Taková země nemá budoucnost – odchodem mladých lidí by postupně chřadla, takže by se vše nakonec zhroutilo,“ namítl ekonom.

„Bohužel sledujeme, že podobný populismus z opozice přímo stříká. Doufám však, že lidé si dají dvě a dvě dohromady a pochopí, že tuto neúprosnou situaci musíme řešit,“ poznamenal. Křeček současně věří, že pokud by příští vládu tvořila současná opozice, nezrušila by návrhy současného kabinetu zcela a hledala by v systému nějaké úspory.

„Pokud by byli zcela nezodpovědní, pak nastane pro další generace budoucích penzistů opravdové peklo,“ dodal.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Smrskflace i šuntflace. Výrobci nasadili na Čechy účinný trik, experti popsali největší extrémy

Tagy:
ekonomika politika zákon Štěpán Křeček důchody Vladimír Pikora vláda Co na to vaše peněženka Poslanecká sněmovna ČR starobní důchod