Pirátský sjezd v kostce: Dobrá nálada a odhodlání. Jurečka bez potlesku i kritika vlády

Ivan Bartoš obhájil post předsedy Pirátů

Víkendové setkání pirátského fóra v brněnském kulturním centru Sono se neslo ve velmi dobré náladě. Nejmenší vládní strana chce do nadcházejících voleb vlétnout s velkou vervou. I přes existenci různých vnitrostranických frakcí působí pirátský tým zvenčí nebývale odhodlaně a sjednoceně. Sobotní jednání kromě jiného obsahovalo i ostrou kritiku koaličních partnerů. Opět se připomněl kroužkovací masakr se Starosty z roku 2021. Zdravice od ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se obešla bez potlesku.

Kdo čekal, že se sobotní volba nového vedení Pirátů neobejde bez verbální bitky mezi provládní a levicovější frakcí, byl na omylu. Členové nejmenší vládní strany dorazili do brněnského kulturáku s dobrou náladou a očividným zájmem představit nové vize.

„V médiích se píše o tom, že máme ve straně dvě vnitrostranická křídla. Jenže kdo má dvě křídla, ten může létat. Chci Piráty silnější,“ pronesla během své řeči europoslankyně Markéta Gregorová, která s Ivanem Bartošem – nutno říct, že ve velmi přátelském duchu – svedla souboj o post předsedy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přečkali jsme velmi silné bouře. Spolupráce s vámi si vážím, vzkázal Fiala Pirátům

Vicepremiér křeslo šéfa obhájil, Gregorovou pak její spolustraníci zvolili 2. místopředsedkyní. Pravou rukou Bartoše se nově stala poslankyně Klára Kocmanová. Celé místopředsednické kvarteto nyní tvoří ženy. Nová krev a výrazné zastoupení něžného pohlaví ve vedení by mohly zapůsobit především na mladší voliče.

Zdá se, že Piráti jsou skutečně dobře naladěni. Jejich odhodlání se jim vzhledem k několikerým volbám, které nás v blízké budoucnosti čekají, bude jistě hodit. Naopak ostrá kritika často mířila na adresu koaličních partnerů z vlády.

Vzpomínka na kroužkovací masakr

Třeba europoslanec Mikuláš Peksa si rýpl do premiéra Petra Fialy (ODS), který na fóru vystoupil v sobotu ráno. „Jakkoliv oceňuji přínos toho pána (Fialy), co tady mluvil na začátku, bohužel musím konstatovat, že je nejméně populárním premiérem v historii samostatné České republiky. Vláda, jíž jsme součástí, bohužel nefunguje úplně dobře,“ řekl Peksa.

Náznaky, že jsou Piráti zrnkem zlata v jinak špatně fungujícím kabinetu, zazněly hned v několika projevech. Exposlanec Mikuláš Ferjenčík, který stejně jako Peksa neúspěšně kandidoval na místopředsedu, připomněl kroužkovací křivdu, k níž došlo u koalice PirSTAN v posledních sněmovních volbách.

Výsledek 33 křesel pro STAN a 4 křesla pro Piráty Ferjenčík okomentoval následovně: „Vyčítám Starostům, jak naložili s těmi mandáty, které nám ukradli. Místo aby modernizovali vzdělávání, tak vystřídali tři ministry (na resortu školství).“

VIDEO: Smrtící debata o euru teď nedává smysl, řekl Vondra. Fiala se vymlouvá na kritéria, míní Gregorová

Zatímco Fiala se na akci dostavil osobně, předsedové dalších stran pětikoalice poslali zdravici na dálku přes video. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si vysloužil poměrně slušný potlesk, reakce na vzkaz šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) už byly o poznání slabší.

Když domluvil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), nastalo v sálu hrobové ticho. Aplaus přišel až zhruba o minutu později, co na pódium přišel ministr zahraničí Jan Lipavský, aby představil svou dvouletou práci na svém resortu.

Jak dlouho pirátské sebevědomí vydrží, ukáží již v červnu evropské volby. Na podzim budou následovat volby krajské a senátní.

Tagy: