Ivan Bartoš obhájil post předsedy Pirátů
Víkendové setkání pirátského fóra v brněnském kulturním centru Sono se neslo ve velmi dobré náladě. Nejmenší vládní strana chce do nadcházejících voleb vlétnout s velkou vervou. I přes existenci různých vnitrostranických frakcí působí pirátský tým zvenčí nebývale odhodlaně a sjednoceně. Sobotní jednání kromě jiného obsahovalo i ostrou kritiku koaličních partnerů. Opět se připomněl kroužkovací masakr se Starosty z roku 2021. Zdravice od ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se obešla bez potlesku.
Kdo čekal, že se sobotní volba nového vedení Pirátů neobejde bez verbální bitky mezi provládní a levicovější frakcí, byl na omylu. Členové nejmenší vládní strany dorazili do brněnského kulturáku s dobrou náladou a očividným zájmem představit nové vize.
Ivan Bartoš, Klára Kocmanová a Markéta Gregorová na pirátském celostátním fóru Zdroj: Profimedia.cz
Markéta Gregorová a Ivan Bartoš na pirátském celostátním fóru Zdroj: Profimedia.cz
Ivan Bartoš a Petr Fiala na pirátském celostátním fóru Zdroj: Profimedia.cz
Předseda Pirátů Ivan Bartoš Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Markéta Gregorová a Ivan Bartoš Zdroj: CNN Prima NEWS
„V médiích se píše o tom, že máme ve straně dvě vnitrostranická křídla. Jenže kdo má dvě křídla, ten může létat. Chci Piráty silnější,“ pronesla během své řeči europoslankyně Markéta Gregorová, která s Ivanem Bartošem – nutno říct, že ve velmi přátelském duchu – svedla souboj o post předsedy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přečkali jsme velmi silné bouře. Spolupráce s vámi si vážím, vzkázal Fiala Pirátům
Vicepremiér křeslo šéfa obhájil, Gregorovou pak její spolustraníci zvolili 2. místopředsedkyní. Pravou rukou Bartoše se nově stala poslankyně Klára Kocmanová. Celé místopředsednické kvarteto nyní tvoří ženy. Nová krev a výrazné zastoupení něžného pohlaví ve vedení by mohly zapůsobit především na mladší voliče.
Experti: Jurečka není první, kdo si hraje na poloboha. Koho dostihly skandály z večírků?
Kauza ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s vánočním večírkem v době tragické střelby na filozofické fakultě dala vzpomenout na obdobné skandály jeho politických kolegů. Politologové Lukáš Valeš a Jan Kubáček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS připomněli, koho zábava stála politickou kariéru či post. Podle Valeše je ovšem Jurečkova kauza „bezkonkurenčně jednou z nejhorších za poslední tři volební období“. Kubáček na druhé straně přiblížil, jak si šéf KDU-ČSL může částečně zachránit pověst.
Zdá se, že Piráti jsou skutečně dobře naladěni. Jejich odhodlání se jim vzhledem k několikerým volbám, které nás v blízké budoucnosti čekají, bude jistě hodit. Naopak ostrá kritika často mířila na adresu koaličních partnerů z vlády.
Vzpomínka na kroužkovací masakr
Třeba europoslanec Mikuláš Peksa si rýpl do premiéra Petra Fialy (ODS), který na fóru vystoupil v sobotu ráno. „Jakkoliv oceňuji přínos toho pána (Fialy), co tady mluvil na začátku, bohužel musím konstatovat, že je nejméně populárním premiérem v historii samostatné České republiky. Vláda, jíž jsme součástí, bohužel nefunguje úplně dobře,“ řekl Peksa.
Náznaky, že jsou Piráti zrnkem zlata v jinak špatně fungujícím kabinetu, zazněly hned v několika projevech. Exposlanec Mikuláš Ferjenčík, který stejně jako Peksa neúspěšně kandidoval na místopředsedu, připomněl kroužkovací křivdu, k níž došlo u koalice PirSTAN v posledních sněmovních volbách.
Výsledek 33 křesel pro STAN a 4 křesla pro Piráty Ferjenčík okomentoval následovně: „Vyčítám Starostům, jak naložili s těmi mandáty, které nám ukradli. Místo aby modernizovali vzdělávání, tak vystřídali tři ministry (na resortu školství).“
VIDEO: Smrtící debata o euru teď nedává smysl, řekl Vondra. Fiala se vymlouvá na kritéria, míní Gregorová
Zatímco Fiala se na akci dostavil osobně, předsedové dalších stran pětikoalice poslali zdravici na dálku přes video. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si vysloužil poměrně slušný potlesk, reakce na vzkaz šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) už byly o poznání slabší.
Když domluvil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), nastalo v sálu hrobové ticho. Aplaus přišel až zhruba o minutu později, co na pódium přišel ministr zahraničí Jan Lipavský, aby představil svou dvouletou práci na svém resortu.
Jak dlouho pirátské sebevědomí vydrží, ukáží již v červnu evropské volby. Na podzim budou následovat volby krajské a senátní.