Pirk o zápase Slavie s Plzní: Co se děje na stadionech, svědčí o naší morálce

Tři červené karty, obviněný z rasismu a také zdramatizování boje o ligový titul. Nedělní zápas mezi Slavií Praha a Viktorií Plzeň nenabídl moc fotbalové krásy, přesto se o duelu vášnivě mluví napříč celou společností. Kardiochirurg Jan Pirk, dlouholetý fanoušek Slavie, řekl v Novém dni na CNN Prima NEWS, že Češi by si měli vzít příklad z Angličanů. Proč? Hráči se tam zkrátka nechtějí zabít.

Měla to být oslava fotbalového podzimu nejvyšší české soutěže. Vedoucí Plzeň jela do Prahy hájit čtyřbodový náskok na čele tabulky, jenže její plány vzaly za své už v 11. minutě, kdy dostal červenou kartu obránce Radim Řezník. Nekompromisní sudí Pavel Franěk nakonec poslal předčasně do sprchy také obránce Luďka Pernicu v 61. minutě a záložníka Johna Mosqueru o deset minut později.

Ano, Plzeň opravdu dohrávala v osmi lidech na trávníku. „Zápas byl vypjatý, ale bohužel to, co se děje na tuzemských stadionech, svědčí o naší morálce. Když se podíváte na Premier League (nejvyšší anglická soutěž, pozn. red.), rozhodčí za celý zápas odpíská čtyři až pět faulů. To je u nás za 10 minut. Fotbalisté jsou tam profíci a vědí, že i ten protihráč se tím živí. Hrají nepředstavitelně rychle, ale nesnaží se jeden druhého zabít. Měli bychom si vzít ponaučení,“ okomentoval nedělní klání kardiochirurg Pirk, mimo jiné velký fanoušek Slavie.

Oslabená Plzeň se dlouho dobře bránila, skóre ale otevřel v 65. minutě útočník Slavie Ondřej Lingr. Hřebíček do západočeské rakve pak v nastavení zatloukl bývalý útočník Plzně Michael Krmenčík. Skóroval a svou bujarou oslavou namíchl nejen plzeňské fanoušky, ale zejména hráče, včetně útočníka Jeana-Davida Beauguela či bývalého obránce Davida Limberského.

Navíc Kolumbijec Mosquera po zápase osočil asistenta trenéra „sešívaných“ Pavla Řeháka z toho, že od něj prý slyšel rasistickou nadávku „opice“. Zatímco Plzeň se za svého hráče postavila, Slavia nařčení odmítla a Řehák je ochotný se bránit i u soudu.

Zápas v Glasgow svědčí o degeneraci společnosti

V zápasech Pražanů ale rozhodně nešlo o první kauzu točící se kolem rasistických narážek. Jen vzpomeňme na duel 18. března ve skotském Glasgow, kde se hrála odveta osmifinále Evropské ligy mezi Rangers FC a Slavií. Po utkání se řešilo snad všechno, jen výhra a vydřený postup vršovického klubu do čtvrtfinále ze všeho nejméně. V závěru zápasu, který provázela surová hra domácích, se stoper Slavie Ondřej Kúdela vydal směrem k záložníkovi soupeře Glenu Kamarovi a pošeptal mu do ucha několik slov.

Kamara a jeho spoluhráč Bongani Zungu ihned upozorňovali hlavního rozhodčího z Izraele Orela Grinfeelda na to, že český stoper řekl rasistické „you're fuc*ing monkey“ (jsi zas*aná opice). Kúdela se spolu se Slavií bránil tím, že použil vulgární, ale ne rasisticky závadná slova „you're fuc*ing guy“ (jsi s*áč).

Frustrovaný Kamara pak po utkání neudržel nervy na uzdě a v útrobách stadionu Ibrox udeřil Kúdelu pěstí do obličeje. A výsledek? Finský záložník vyfasoval třízápasový distanc, Kúdela za urážku bez důkazů 10 utkání a přišel mimo jiné o mistrovství Evropy na přelomu června a července.

Rangers dostali tehdy pokutu v přepočtu 234 tisíc korun za nevhodné chování, především za hrubé a nesportovní zákroky. Nejvíce to pocítil brankář Slavie Ondřej Kolář, který si odnesl zlomeninu v oblasti čelní dutiny a od té doby musí chytat ve speciální helmě a v masce. Autorem brutálního zákroku kopačkou do Kolářovy tváře byl útočník Kemar Roofe. Ani ten nakonec nevyvázl bez potrestání. Nehrál čtyři utkání pod hlavičkou UEFA.

„To, co se dělo ve Skotsku, svědčí o degeneraci společnosti. Jestliže zákrok, který mohl zabít našeho brankáře, je hodnocený třetinovým trestem oproti tomu, že mu hráč Slavie možná oprávněně vynadal. Jestli se společností někdo nezatřese, špatně to dopadne,“ varoval Pirk při vzpomínkách na půl roku staré klání.

Tagy:
společnost rasismus Nový den FC Viktoria Plzeň SK Slavia Praha Jan Pirk fotbal sport Glasgow Rangers Kemar Roofe Ondřej Kúdela Glen Kamara