reklama

Pizingerová vzpomínala, jak se jí změnil život. O peníze prosí sponzory každý den

Nadační fond Kapka naděje letos slaví 20 let od svého založení. V neděli 20. prosince, kdy se koná slavnostní galavečer, tak zakladatelka Vendula Pizingerová připravila několik unikátních změn. Diváci se mohou těšit na zajímavé duety známých zpěváků či speciálně natočený příběh pěti špičkovými dokumentaristy. Pizingerová se v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS také svěřila, jak koronavirus ovlivnil chod fondu a jak nyní vzpomíná na jeho začátky. „Když jsem vešla na oddělení motolské hematologie a zapadly za mnou ty těžké dveře, tak se mi změnil život. A i když to nemělo dobrý konec, tak jsem mohla začít pomáhat.“

reklama

Při začátku nadačního fondu Kapka naděje stála těžká životní událost, kdy se Pizingerová musela vypořádat se smrtí své dcery Kláry, která zemřela na následky leukémie. Ztráta ji nakonec motivovala k tomu, aby začala zlepšovat podmínky v českých nemocnicích pro děti, které potkala stejná diagnóza jako její zesnulou dceru. „Měla jsem při pobytu v nemocnici možnost sledovat, co lékaři nebo děti potřebují. Proto jsem založila Kapku naděje, otočila jsem se a je to už dvacet let,“ vzpomínala Pizingerová.

Klíčovým momentem byla nová transplantační jednotka, kde Pizingerová s dcerou strávila hodně času. „Byl to zahrazený konec v motolské nemocnici, kde ani nebylo sociální zařízení. Sice byl vypracovaný projekt na rekonstrukci, ale chyběly finance. Díky nátlaku ministerstvo zdravotnictví uvolnilo peníze a Kapka naděje poprvé také něco podpořila, tentokrát částkou 20 milionů korun,“ vysvětlila start fondu Pizingerová.

Finance získávají z prodeje skleniček

Letos, po dvaceti letech od založení, se kvůli koronaviru musel celý fond přeorientovat na jiné projekty i partnery. „Někteří naši partneři nám nemohli letos pomoci, protože je covid poznamenal. Zároveň jsme letos vytvořili projekt s architektkou Evou Jiřičnou, kdy prodáváme její skleněný set karafy se skleničkami v jednom řetězci. Je to velmi příjemná spolupráce,“ uvedla Pizingerová a dodala, že díky prodeji setů má Kapka naděje nové finanční prostředky.

Před dvaceti lety si Pizingerová myslela, že oslovování partnerů je práce na dva až tři dny v týdnu. „Není to tak, že když děláte charitu, tak vám někdo nasype z rohu hojnosti. Občas je potřeba jim návrh donést na stříbrném podnose, aby s vámi začali spolupracovat. Oslovování a spolupráce s partnery je nyní mým denním chlebem,“ vysvětlila Pizingerová a zároveň poděkovala za pomoc svým kolegům, kteří její práci zastali v čase, kdy je doma s nedávno narozeným synem.

Kvůli koronaviru se zpozdily i mnohé dary, které Kapka naděje přislíbila různým nemocnicím, většinou se jednalo o přístroje z Číny. „V nemocnicích nyní pracují v omezeném rytmu, ale vše, co jsme slíbili, jsme dodrželi. Když covid maličko ustoupil, tak jsme navštěvovali i lidi v nemocnicích,“ popsala vliv koronaviru na chod nadace Pizingerová.

Tuto neděli se tak bude konat již speciální galavečer, který nese podtitul „Vánoce splněných přání a pomoci“. Celým večerem bude provázet moderátor CNN Prima NEWS Libor Bouček. Speciálně vystoupí i mnozí známí zpěváci, tentokrát se bude jednat o nevídané duety. Například zpěvačka a herečka ze seriálu Slunečná Eva Burešová si zazpívá s Václavem Noidem Bártou píseň, kterou složil přímo pro 20. výročí Kapky naděje.

Zároveň se mohou diváci těšit na speciálně vytvořený příběh, na kterém se podílelo pět dokumentaristů, a bude se dotýkat toho, jak lidé Kapce naděje pomáhají a podporují ji. Galavečer odstartuje ve 20:15 na stanici Prima. Zaslanou dárcovskou SMS může každý pomoci zlepšit život dětským pacientům s poruchou krvetvorby, nádorovým onemocněním a těm, jejichž léčba vyžaduje transplantaci kostní dřeně.

Tagy:

Zbytečná úmrtí na rakovinu plic. Až 85 procent nemocných přichází k lékaři pozdě

Rakovina plic patří mezi nejzávažnější karcinomy. Její zrádnost spočívá především v tom, že o sobě dlouho nedává vědět. Drtivá většina pacientů přichází k lékaři pozdě. Tento verdikt si z úst lékařů vyslechla i paní Petra, která s nemocí bojuje už dlouho. Její příběh zveřejňujeme při příležitosti Světového dne rakoviny plic, který letos připadá na první srpnový den.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou olympijské šampionky

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Alžběta se zbraní a rozmazlený Harry. Seriál o královské rodině nešetří břitkým humorem

Netrpělivě očekávaný seriál z pera Garyho Janettiho hlásí příchod. Od 29. července se svět kinematografie rozrostl o satirický animovaný seriál The Prince, který si bere na paškál celou královskou rodinu. Dvanáctidílným výtvorem provází nejmladší následovník britského trůnu, princ George. Hlas mu propůjčil sám tvůrce seriálu Janetti. Prince Harryho pak dabuje hvězda série Piráti z Karibiku Orlando Bloom.

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

reklama