reklama

Pizingerová vzpomínala, jak se jí změnil život. O peníze prosí sponzory každý den

Nadační fond Kapka naděje letos slaví 20 let od svého založení. V neděli 20. prosince, kdy se koná slavnostní galavečer, tak zakladatelka Vendula Pizingerová připravila několik unikátních změn. Diváci se mohou těšit na zajímavé duety známých zpěváků či speciálně natočený příběh pěti špičkovými dokumentaristy. Pizingerová se v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS také svěřila, jak koronavirus ovlivnil chod fondu a jak nyní vzpomíná na jeho začátky. „Když jsem vešla na oddělení motolské hematologie a zapadly za mnou ty těžké dveře, tak se mi změnil život. A i když to nemělo dobrý konec, tak jsem mohla začít pomáhat.“

reklama

Při začátku nadačního fondu Kapka naděje stála těžká životní událost, kdy se Pizingerová musela vypořádat se smrtí své dcery Kláry, která zemřela na následky leukémie. Ztráta ji nakonec motivovala k tomu, aby začala zlepšovat podmínky v českých nemocnicích pro děti, které potkala stejná diagnóza jako její zesnulou dceru. „Měla jsem při pobytu v nemocnici možnost sledovat, co lékaři nebo děti potřebují. Proto jsem založila Kapku naděje, otočila jsem se a je to už dvacet let,“ vzpomínala Pizingerová.

Klíčovým momentem byla nová transplantační jednotka, kde Pizingerová s dcerou strávila hodně času. „Byl to zahrazený konec v motolské nemocnici, kde ani nebylo sociální zařízení. Sice byl vypracovaný projekt na rekonstrukci, ale chyběly finance. Díky nátlaku ministerstvo zdravotnictví uvolnilo peníze a Kapka naděje poprvé také něco podpořila, tentokrát částkou 20 milionů korun,“ vysvětlila start fondu Pizingerová.

Finance získávají z prodeje skleniček

Letos, po dvaceti letech od založení, se kvůli koronaviru musel celý fond přeorientovat na jiné projekty i partnery. „Někteří naši partneři nám nemohli letos pomoci, protože je covid poznamenal. Zároveň jsme letos vytvořili projekt s architektkou Evou Jiřičnou, kdy prodáváme její skleněný set karafy se skleničkami v jednom řetězci. Je to velmi příjemná spolupráce,“ uvedla Pizingerová a dodala, že díky prodeji setů má Kapka naděje nové finanční prostředky.

Před dvaceti lety si Pizingerová myslela, že oslovování partnerů je práce na dva až tři dny v týdnu. „Není to tak, že když děláte charitu, tak vám někdo nasype z rohu hojnosti. Občas je potřeba jim návrh donést na stříbrném podnose, aby s vámi začali spolupracovat. Oslovování a spolupráce s partnery je nyní mým denním chlebem,“ vysvětlila Pizingerová a zároveň poděkovala za pomoc svým kolegům, kteří její práci zastali v čase, kdy je doma s nedávno narozeným synem.

Kvůli koronaviru se zpozdily i mnohé dary, které Kapka naděje přislíbila různým nemocnicím, většinou se jednalo o přístroje z Číny. „V nemocnicích nyní pracují v omezeném rytmu, ale vše, co jsme slíbili, jsme dodrželi. Když covid maličko ustoupil, tak jsme navštěvovali i lidi v nemocnicích,“ popsala vliv koronaviru na chod nadace Pizingerová.

Tuto neděli se tak bude konat již speciální galavečer, který nese podtitul „Vánoce splněných přání a pomoci“. Celým večerem bude provázet moderátor CNN Prima NEWS Libor Bouček. Speciálně vystoupí i mnozí známí zpěváci, tentokrát se bude jednat o nevídané duety. Například zpěvačka a herečka ze seriálu Slunečná Eva Burešová si zazpívá s Václavem Noidem Bártou píseň, kterou složil přímo pro 20. výročí Kapky naděje.

Zároveň se mohou diváci těšit na speciálně vytvořený příběh, na kterém se podílelo pět dokumentaristů, a bude se dotýkat toho, jak lidé Kapce naděje pomáhají a podporují ji. Galavečer odstartuje ve 20:15 na stanici Prima. Zaslanou dárcovskou SMS může každý pomoci zlepšit život dětským pacientům s poruchou krvetvorby, nádorovým onemocněním a těm, jejichž léčba vyžaduje transplantaci kostní dřeně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama