Do školy budou smět chodit jen testovaní na covid. Navrhuje to ministr školství Robert Plaga. Studenti, kteří se odmítnou podrobit testování, se nebudou moci zúčastnit prezenční výuky. Školy pro ně však nebudou muset zařizovat distanční výuku a absenci jim omluví. Zpátky do lavic se žáci mají vracet postupně od 1. března, testovat by se měli samostatně každé dva týdny pomocí antigenních testů.
„Základním smyslem zavedení plošného antigenního testování žáků je ochrana veřejného zdraví,“ informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Kvůli epidemii jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy, první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku.
Od 1. března by se měly do lavic vrátit také závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou pro návrat dětí do škol jsou antigenní testy, kterými se mají žáci testovat. Půjde o výtěr z nosu, který zvládnou studenti sami, případně za pomoci rodičů. „Rodiče se nemusí bát, že by děti musely podstupovat ve škole nepříjemný odběr z nosohltanu. Mělo by jít o šetrné vyšetření z kraje nosu,“ upřesnil ministr školství Robert Plaga.
Veškeré testy na koronavirus, které jsou v České republice nyní registrované, jsou však určeny jen pro použití zdravotníků. Antigenní testy tak nejdříve potřebují dostat výjimku pro samotestování bez asistence zdravotníků. V rámci pilotních projektů, které startují od března, by se mělo testovat dvakrát týdně.
Někteří rodiče nesouhlasí
S plošným testováním dětí ve školách ale nesouhlasí někteří rodiče. „Vnímám, že část rodičovské veřejnosti nebude mít zájem o testování svých dětí. Tam se bavíme o tom, že pokud tyto děti odmítnou být testovány, tak nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma,“ upřesnil Plaga. Neznamená to ale, že jim bude poskytována distanční výuka podle pravidel, která jsou v tuto chvíli jasná pro distanční výuku podle zákona,“ doplnil ministr.
Podle mluvčí ministerstva školství Lednové půjde automaticky o omluvenou absenci z prezenčního vzdělávání. „Školy budou instruovány, aby v rámci svých kapacitních možností těmto žákům poskytovaly podporu při vzdělávání,“ upřesnila mluvčí ministerstva školství.
Proti vzdělávání podmíněného antigenními testy se ohradila například Kateřina Valachová (ČSSD). „Téměř 50 procent dospělých na pracovišti porušuje karanténu a nedodržuje režimy. Ministr průmyslu Karel Havlíček navíc plánuje koncem února otevřít obchody. Nikde jsem neslyšela nic o povinném testování,“ řekla Valachová. „Zato děti budou muset být povinně testovány, jinak nebudou mít právo na školní docházku. To sice můžeme plánovat, ale myslím, že tyto kroky velice rychle ukončí Ústavní soud,” uvedla Valachová. Děti by tak podle ní ve školách měly přísnější pravidla, než lidé v obchodech, upozornil deník idnes.cz.
Rakouské testy nejsou dostatečně citlivé, tvrdí Prymula
Antigenní testy s výtěrem z přední části nosu používají například v Rakousku. Ministerstvo vnitra v úterý oslovilo dodavatele a výrobce šesti typů testů. Dodavatele vybere podle informace o ceně a harmonogramu dodávek. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bylo doporučeno několik typů těchto testů, konkrétní v jejich názvu či výrobci ale nebyl.
Podle Prymuly by se mělo v pilotních projektech vyzkoušet více různých testů a na základě jejich výsledků vybrat ty nejvhodnější. „Já si nejsem jist, jestli ty testy, které se používají v Rakousku, jsou dostatečně citlivé. Záchytnost u nich byla poměrně malá,“ řekl Prymula, který je nyní Babišovým poradcem. Podle něj se v Rakousku udělalo zhruba 470 000 testů a ty zachytily asi 180 pozitivních.
V některých školách se testování už tento týden zkouší. Například Olomoucký kraj zahájil ve spolupráci s Ústavem molekulární a translační medicíny (ÚMTM) testování studentů nejvyšších ročníků středních škol v Olomouci. Testování provádí studenti pomocí kloktacích testů. Vyzvedávají si kloktací sady, doma udělají odběr a vzorek pak přinesou do školy. „U kloktacího testu vidím problém v tom, že ti malí si asi úspěšně nevykloktají,“ upozornil Roman Prymula. Kloktací testy nedoporučuje ani ministerstvo zdravotnictví, podle kterého při nich může vznikat infekční aerosol.