Někteří čeští senioři se odmítají nechat očkovat vakcínou od firmy AstraZeneca. Ta se v Česku používá teprve týden a někteří hejtmani tvrdí, že příliš nejde na odbyt. Informoval o tom web iHNed.cz.
„Nikdo ji nechce. Dostali jsme 4 500 dávek vakcíny AstraZenecy, zatím jsme udali necelou polovinu. Vozíme ji nyní do psychiatrických nemocnic a domů pečovatelských služeb, kde jsou i mladší lidé,“ popsal webu iHNed.cz hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Obdobně je na tom také Středočeský kraj. „Nelze říci, že zájem není, ale nesouhlas s touto vakcínou vnímáme,“ uvedl krajský koordinátor pro očkování Martin Polák.
Problémy s vakcínou AstraZeneca. Německo, Švédsko i Francie pozastavují očkování
Několik evropských zemí hlásí komplikace spojené s očkovací látkou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca proti COVID-19. Kvůli nežádoucím účinkům musely například dva severské regiony zastavit očkování tamních zdravotníků. Potíže s vakcínou mají i Francie či Německo.
Očkovat se touto vakcínou odmítají také senioři v Ústeckém kraji, nechtějí ji ani poskytovatelé sociálních služeb. „V terénu se nám nyní stává, že někteří poskytovatelé odmítají být očkováni dávkou AstraZenecy,“ informovala vedoucí krajského sociálního odboru Petra Lafková. Dodává, že prý denně čelí tlaku ze strany poskytovatelů sociálních služeb, kteří se ptají, kdy k ním očkovací tým dorazí. Očkování vakcínou firmy AstraZeneca zatím podle ní odmítlo jedno zařízení, časem jich ale může být více.
„Někteří senioři, kteří přišli do očkovacího centra, po zjištění, že jim bude podána AstraZeneca, látku odmítli a odešli,“ popsal mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf. „V takovém případě očkování dostane jiný zájemce,“ dodal mluvčí.
Pacienti, kteří očkování odmítli, se musí zaregistrovat na nový termín. Není však vyloučeno, že jim bude nabídnuta stejná vakcína znovu. „Stává se, že si to někteří rozmyslí. To už je ale pozdě a musí počkat na nový termín,“ doplnil Volf.
Blatný: Vakcína je spolehlivá
Senioři starší 80 let se bojí nechat očkovat touto vakcínou kvůli zprávám ze zahraničí. Některé evropské země totiž doporučily používání vakcíny jen u lidí mladších 65 let. Zdůvodnily to tím, že není k dispozici dostatek dat o účinnosti látky u starších lidí. Podle odborníků jde ale spíš o politické rozhodnutí. Vakcína se totiž testovala na malém vzorku lidí starších 65 let, nejsou proto přesná data o její účinnosti pro tuto věkovou skupinu.
Nečekané komplikace po očkování učitelů. Některé školy na Slovensku neotevřely
Slovensko začalo o víkendu očkovat učitele proti onemocnění COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. U několika pedagogů se však po podání první dávky projevily vedlejší účinky – měli horečku, bolelo je celé tělo a trpěli silnou únavou. Učitelé proto museli zůstat doma a některé školy se v pondělí neotevřely. Informoval o tom slovenský deník Nový čas.
Evropská agentura pro léčivé přípravky koncem ledna doporučila schválení vakcíny AstraZenecy, aniž by určila věkovou hranici pro její použití. Ustanovení převzala i Česká republika.
Podle agentury AFP má vakcína AstraZenecy účinnost 70 procent. Vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které se již v Česku používají, ji mají přes 90 procent.
Vakcína AstraZenecy se začala do Česka dovážet 6. února, v zemi už jsou v současnosti desítky tisíc dávek vakcíny. Podle dat ministerstva zdravotnictví ale zatím bylo využito jen asi 2 800 dávek. Důvodem je mimo jiné to, že se podle ministerstva lidé odmítají touto vakcínou nechat očkovat.
K situaci se vyjádřil také ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj není důvod použití vakcíny AstraZenecy nějak omezovat. Země, které používání omezují věkem, tak činí kvůli jejich vlastní očkovací strategii. „Není ani důvod očkování touto látkou odmítat. Vakcína je spolehlivá a chrání očkované před závažným průběhem nemoci a úmrtím,“ upřesnil Blatný. Ministerstvo zvažuje, že by vakcínou očkovalo také pedagogy. Od 1. března totiž vláda plánuje postupný návrat dětí do škol za podmínky pravidelného testování.