reklama

Platy učitelů by měly vzrůst o devět procent, slibuje školská tripartita

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se v pátek dohodl se zástupci školských odborů a zaměstnavateli na růstu platů učitelů pro příští rok o devět procent. Navýšení by tak mělo odpovídat tomu, na čem se Plaga loni domluvil s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Nepedagogům by se výdělky měly zvednout o nejméně sedm procent.

reklama

K tématu

„Shodli jsme se na tom, že devítiprocentní růst platů pedagogů je něco, s čím jdeme do rozpočtového vyjednávání. To je v podstatě naplněním vládního slibu,“ uvedl Plaga. Podle něj se podařilo navýšit nadtarifní složky již v minulých letech a nyní je třeba najít rovnováhu. „Moje představa rozhodně není, že by to mělo většinově směřovat do nadtarifních složek platů,“ zdůraznil Plaga.

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil téměř 39 tisíc korun hrubého měsíčně, což je o pět tisíc víc než průměrná mzda v Česku. Podle vládního slibu by měly platy pedagogů v příštím roce vzrůst v průměru na zhruba 47 tisíc korun hrubého měsíčně.

Co se týká nepedagogických školních zaměstnanců, školská tripartita se podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka shodla, že jejich platy porostou o nejméně sedm procent. Podle Plagy by to mělo stačit na navýšení výdělků do příštího roku zhruba na průměrných 26 tisíc korun, jak slíbila vláda. V prvním letošním čtvrtletí brali nepedagogové ve školách v průměru 21,5 tisíc korun.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama