Jak se bránit při útoku žraloka? Prostě mu dejte pěstí do rypáku, radí expert

Populární turistickou egyptskou destinací Hurghada otřásla smrt Rakušanky a další ženy, které napadl žralok. V resortu Sahl Hasheesh proto zavedli třídenní zákaz vstupu do vody. Jak se bránit, když dojde ke střetu s predátorem? Podle odborníka pomůže rychlá reakce a jeden přesný úder.

Panika, křik, zoufalství. Turisté bezmocně sledovali, jak žralok napadl 68letou Elizabeth. Predátora se snažili rozptýlit, do vody jí ale na pomoc nikdo neskočil. Žena, které podle svědků žralok ukousl nohu i ruku, se dokázala zázračně dostat na břeh, kde se jí ujali záchranáři. Ti hned zahájili první pomoc, ovšem při převozu do nemocnice turistka zemřela na šok z bolesti, který pravděpodobně zapříčinil infarkt.

V neděli pak egyptské úřady informovaly o smrti ještě jedné ženy. I na ni měl zaútočit žralok, zhruba 500 metrů od místa, kde došlo k prvnímu ataku. Národnost druhé oběti zatím není známa. Stejně tak není jasné, zda útočil stejný žralok.

Omyl provozovatelů resortů

Útok se odehrál blízko pláže v takzvané bezpečné zóně. Ta ale podle dokumentaristy a odborníka na žraloky Stevea Lichtaga nezaručí, že do ní nezavítají predátoři. „Největší omyl, který dělají provozovatelé různých resortů, je, že vyčlení nějakou zónu bójky nebo pověšenými sítěmi, které ale nikdy nejdou na dno,“ prohlásil Lichtag.

„Je to oblast, kde sedí plavčík a je takzvaně hlídaná, ale to vůbec neznamená, že je to neprůstřelná vesta. Je to pouze oblast, kde sedí plavčík a dívá se na plavce, kdyby něco, ale to neznamená, že tam nezavítají ti, kdo do oceánu vlastně patří,“ zdůraznil.

Co radí dělat v situaci, kdy člověka predátor napadne? „V případě obrany proti žralokům je důležité zaměřit se na jeho rypec. Prostě dát žralokovi pěstí do rypáku, oni to opravdu nemají rádi,“ dodal Lichtag. Přesněji radí se při úderu zaměřit na obličej, žábry nebo oči žraloka.

Cestovatel a další expert na žraloky Richard Jaroněk pak nabádá především zachovat klid. „Měli byste s ním mít oční kontakt. Nedělat to, že byste rychle plavali pryč a zmateně se plácali. On se chce podívat, co se na té hladině děje,“ prohlásil.

Zákaz vstupu do vody

Letovisko Sahl Hasheesh je vyhledávaným místem turistů, včetně těch z České republiky. Pro všechny tam po útoku žraloka platí minimálně tři dny zákaz vstupu do vody. Guvernér omezil všechny aktivity u moře, včetně potápění, šnorchlování, windsurfingu a kitesurfingu. Do vod u Hurghady nesmějí vplouvat ani rybářské lodě.

Útoky žraloků na lidi pohybující se v mělkých vodách jsou poměrně vzácné. K vážnému incidentu došlo v africké dovolenkové zemi naposledy na podzim roku 2020. Tehdy v letovisku Šarm aš-Šajch napadl predátor 12letého ukrajinského chlapce i průvodce, dvojice poté musela podstoupit amputaci končetin. V roce 2018 podlehl útoku i Čech Petr ze Zlínska. Děsivý útok tehdy z mola sledovala i jeho manželka s dcerou.

Tagy:
žralok smrt Egypt Hurghada kousnutí Steve Lichtag žralok šedý útesový Sahl Hasheesh

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:23

Ovsjannikovová u soudu opět vyvázla pokutou za protest proti válce

21:48

Pokud svět nezastaví Rusko, spustí to podle Blinkena ve světě loveckou sezónu

21:29

Ukrajinský dron shodil bombu na skupinu ruských vojáků

20:55

Odběratel prý odmítl přijmout náklad první lodi, která vyplula z Oděsy

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Domácí zpravodajství

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

V rakouských Alpách se vážně zranili dva Češi. Po dalším turistovi pátrají záchranáři

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském Tyrolsku. Informovala o tom v pondělí agentura APA. Při cestě horolezci zřejmě uklouzli a spadli pět metrů do pukliny. Rakouské úřady stále pátrají po českém turistovi, který je v Rakousku nezvěstný od minulého týdne, uvedlo české velvyslanectví ve Vídni.