Česko a řada dalších zemí aktuálně bojují s novou variantou koronaviru zvanou omikron. Ve světě se už ale objevila nová hrozba. Vědci varují před variantou BA.2. Aktuálně se šíří zejména v Dánsku a Švédsku. Proto se jí začalo říkat „skandinávská varianta“.
Nová koronavirová hrozba, kterou britští vědci označují jako „utajenou mutaci“ se podle odborníků šíří ještě mnohem rychleji než právě současná převládající varianta omikron. Konkrétně 1,5krát více. Samotný omikron už přitom patří mezi nejnakažlivější varianty od začátku pandemie.
Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci
Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.
„Vidíme, že BA.2 se šíří rychleji, což se projevilo ve všech regionech Anglie,“ uvedla pro deník Mirror Susan Hopkinsová z britské Agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). O variantě již dobře vědí i v USA. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se objevila již zhruba v polovině amerických států.
Ve Velké Británii zatím zaznamenali celkem 420 případů. BA.2 má ovšem své ohnisko v Dánsku a Švédsku, proto se pro ni vžilo označení „skandinávská varianta“.
V Dánsku se sice BA.2 šíří čím dál rychleji, místní experti z ní ale příliš velký strach nemají. „Nevidíme žádné rozdíly v počtech hospitalizací nebo úmrtí ve spojitosti s BA.2, takže to zatím není nic, co by nás znepokojovalo,“ říká dánský výzkumník Anders Fomsgaard pro místní média.
Varianta je i v Česku
„Skandinávská varianta“ se už dostala i do Česka. Podle dat Státního zdravotního ústavu byla nová verze za poslední týden sekvenována u 1,4 procenta výsledků. Ze 6 470 jde o 88 suspektních případů. Celogenová sekvenace v Česku podle SZÚ potvrdila 5 případů.
Prozatím je původ nové varianty záhadou. Britští vědci odhadují, že se jedná o subvariantu omikronu, která má ovšem svůj původ v Indii, ačkoliv omikron byl prvně detekován v Jihoafrické republice.
Český Státní zdravotní ústav je však jiného názoru. „Z fylogenetického hlediska se zřejmě jedná o subvariantu zcela nepříbuznou s omikronem,“ uvedl ústav v tiskové zprávě.
Nové příznaky omikronu
Britští vědci kromě toho odhalili také nové příznaky aktuálně převládající varianty omikron. Dlouhodobě se uvádí, že mezi typické příznaky nákazy koronavirem, které způsobuje právě omikron, patří například rýma, únava či bolesti hlavy a kloubů.
Mezi nově odhalené symptomy náleží také bolest zad či hlavy. „Ačkoliv je bolest zad běžná u většiny virových horeček, tak u pacientů s omikronem se v porovnání s variantou delta objevuje tento příznak častěji než ztráta čichu a chuti,“ sdělila deníku Mirror lékařka Ann Maryová.
Závratě a točení hlavy pak jako nový příznak omikronu přímo uvádí britská Národní zdravotní služba.