reklama

Po prodělaném covidu nemusí protilátky klesat, ale růst. Dokazuje to česká studie

Množství protilátek proti COVID-19 nemusí u lidí, kteří nemoc prodělali, klesat, ale naopak růst. A to ve chvíli, kdy se opět dostanou do kontaktu s virem. Vyplývá to z rozsáhlé studie na 30 tisících lidech, která znovu otevírá debatu, jestli protilátky neuznávat jako doklad bezinfekčnosti.

reklama

Další důkaz, že protilátky po prodělaném covidu není radno podceňovat. Neobvykle rozsáhlá studie totiž ukázala, že u některých lidí časem neklesají, ale naopak rostou. „Zjišťujeme, že naše skupina, kterou takto sledujeme, velice významným způsobem dynamicky začala reagovat na tento virus, a tím pádem si začíná vytvářet paměťovou imunitní odpověď,“ popsal výzkumník, imunolog a garant studie PROSECO Vojtěch Thon.

Jinak řečeno – když si projdete covidem, při dalším setkání s virem se začnou protilátky tvořit rychleji a lépe. „Když se setkáte opakovaně s infekcí koronavirem, opět zvyšujete imunitní odpověď,“ vysvětlil Thon.

Hospitalizovaní jako důkaz

„Během dvou nebo tří dnů vám hladina protilátek vylétne nahoru, protože bojujete s aktivní infekcí,“ uvedl biochemik Zdeněk Hostomský. „Stojí za tím také buněčná imunitní odpověď, kterou získáváte vyšší ochranu pro člověka,“ doplnil Thon.

Průběžné závěry studie jsou vidět i v nemocnicích, kde se těžké stavy prakticky netýkají lidí, kteří si covidem prošli. Studie naznačuje, že samotná imunita po prodělaném covidu ke zvládnutí nemoci stačí. A vzorek lidí, na kterých se to zjišťovalo, nebyl zrovna malý.

„Sérologická studie na zjištění přítomnosti protilátek onemocnění COVID-19 probíhá od podzimu 2020 a celkem se do ní zapojilo 33 300 osob, z toho 91 procent tvoří klienti Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra,“ potvrdila mluvčí pojišťovny Jana Schillerová.

Propustka k normálnímu životu?

Nově se tak vrací do hry velké téma, zda by se opravdu protilátky neměly uznávat jako účinná obrana proti nemoci, a tudíž i propustka k normálnímu životu. „Na stole to určitě v této situaci není. V této situaci musíme dělat maximum pro to, abychom zvýšili proočkovanost u těch, kteří nemoc prodělali,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

„Otázka uznávání a neuznávání protilátek je otázkou těch, kteří něco chtějí uznávat. Jako vědci víme, že protilátky jsou naprosto zásadní,“ reagoval Thon.

Zároveň garanti studie zdůrazňují, že když se přirozené protilátky podpoří správně podanou jednou odsazenou dávkou vakcíny, ochrana před virem je téměř dokonalá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama