Newcastle United vyhrává Premier League i Ligu mistrů, v jeho týmu září třeba francouzská hvězda Kylian Mbappé. Střelený scénář? Možná ne. Tradičního, ale v posledních letech trápícího se klubu, se ujímá saúdskoarabský investiční fond. A z „Magpies“ by měla být rázem jedna z nejbohatších fotbalových značek světa. Majitelé mají více peněz než ti doposud bezkonkurečně nejzámožnější, kterým patří Paris-Saint Germain.
Vypadalo to, jako kdyby Newcastle něco vyhrál. A vlastně ano. Fanoušci klubu ze severu Anglie vyšli ve čtvrtek do ulic a s velkou vervou oslavovali, pivo teklo proudem, nechyběly dýmovnice. Ne kvůli tomu, že se klub v tabulce Premier League momentálně nachází až na předposledním místě.
Newcastle má krásný stadion, velkou tradici, ze které vyčnívají čtyři ligové tituly, byť poslední se urodil ve 20. letech minulého století. Ale poslední roky prožívají příznivci „strak“ spíše muka. Klub nebyl v ideální kondici, nenápadně přežíval v dolní polovině tabulky. Za posledních 12 let dokonce hned dvakrát spadl o soutěž níže.
Premier League club Newcastle has been acquired by Saudi Arabia's sovereign wealth fund for $400 million.
— Joe Pompliano (@JoePompliano) October 7, 2021
With $500 billion in assets, Newcastle's new owners have more money than all the other premier league clubs combined.
The fans seem pretty happy.pic.twitter.com/SXyvt0bOGr
Když anglická média v srpnu zveřejnila žebříček toho, jak jednotlivé fanouškovské tábory důvěřují majitelům klubů, Newcastle skončil vůbec nejhůře. Pouhopouhá tři procenta příznivců si myslela, že dosavadní vlastník Mike Ashley plní svoji úlohu se ctí. A to je co říct, protože například nevole fanoušků Manchesteru United nebo Arsenalu vůči vedení kvůli vstupu do bleskurychle zkrachovaného projektu jménem Superliga byla nemalá.
Nepopularita u Ashleyho byla obrovská i proto, že do klubu neinvestoval tolik, kolik by si všichni přáli. I kvůli tomu nastala čtvrteční euforie. 57letý Ashley konečně Newcastle pouští ze svých rukou. A na jeho místo přichází gigantický hráč. Klub prostřednictvím národního investičního fondu koupil korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán, který disponuje podle ostrovních médií jměním 320 miliard liber, tedy 9,5 bilionu korun. Newcastle by tedy nyní měl být zřejmě nejbohatší fotbalovou značkou na světě.
MS ve fotbale 2022
Pro lepší představu – katarští majitelé Paris-Saint Germain, které je považováno za vrchol fotbalového luxusu, pracují přibližně s 220 miliardami liber. Třetí nejbohatší majitele má Manchester City. Tedy klub, který v posledních letech díky financím z arabského světa zažívá nejúspěšnější éru v historii. V jeho případě jde „jen“ o 21 miliard liber.
Ambice jako City nebo PSG
Ashley si prý dokonce mohl vybírat, komu Newcastle United prodá. „Chtěl bych, aby se vědělo, že jsem dostal vyšší nabídku, než jakou jsem přijal. Bylo to od jiného renomovaného uchazeče, který věrohodně argumentoval. Ale vnímal jsem, že nabídka, kterou jsme přijali od současných nových majitelů, přinese Newcastlu United to nejlepší. Peníze nebyly jediným hlediskem,“ uvedl teď už bývalý majitel.
A jaká byla finální cena? 305 milionů liber.
Není divu, že fanoušci nyní mají velká očekávání. Doufají, že se zase konečně dočkají trofeje. Nutno říct, že ty jim při příchodu v roce 2007 sliboval i Ashley. A skutek utek. Newcastle získal jen dva poháry za vítězství ve druhé lize a návrat do Premier League.
⚫️ 𝗚𝗘𝗢𝗥𝗗𝗜𝗘𝗦 ⚪️ pic.twitter.com/82LOgieFmB
— Newcastle United FC (@NUFC) October 7, 2021
Nicméně Saúdové garantují skutečně velké investice. Tedy i nákupy hvězdných hráčů, a tím pádem snahu o nejvyšší mety. „Máme ambice jako Manchester City nebo PSG, co se trofejí týče. Samozřejmě. Ovšem zabere to nějaký čas. Jestli chceme za pět deset let vyhrát Premier League? Ano. Toto převzetí klubu je transformativní. Chceme tu vidět trofeje. Ale k tomu jsou potřeba investice, trpělivost a týmová práce,“ řekla podnikatelka Amanda Staveleyová.
Klub posledních 14 let jen přežíval
Právě ona je spojkou saúdskoarabského Public Investment Fund ve Velké Británii. A právě ona se stává jednou z hlavních osob newcastleského United.
Z velké události má radost i klubová legenda Alan Shearer. „Jediné, co se za posledních 14 let dělo, bylo to, že se škrtalo a přežívalo,“ prohlásil bývalý útočník, který v dresu Newcastlu vstřelil 206 gólů. „Neměli jsme žádné skutečné ambice, paběrkovali jsme, pohárové soutěže neexistovaly. Toto město a tento fotbalový klub a naši fanoušci si zaslouží víc,“ dodal.
Každá mince má ale dvě strany. Je takřka nezpochybnitelné, že „Magpies“ v dalších letech porostou. Leckomu ale vadí, že tento progres bude stát na Muhammadu bin Salmánovi. Nejvyššímu muži země, ve které jsou porušována lidská práva. Sám korunní princ například nařídil vraždu novináře Džamála Chášukdžího, ačkoliv to stát vytrvale popírá.
Už když se spekulovalo o tom, že by mohl Newcastle převzít zmiňovaný fond, panovaly obavy z toho, že klub bude přímo napojený na Saúdskou Arábii, což by bylo nepřípustné. Premier League si proto nechala vypracovat analýzu a ujišťuje, že na základě získaných poznatků nebude absolutní monarchie ovládat anglický tým. Proti obchodu protestovala i Amnesty International.
To ale komunitu United příliš nezajímá. Představuje si, čeho všeho může Newcastle v bližší či vzdálenější budoucnosti dosáhnout. První ráznou změnou, která nastane, je konec současného trenéra Stevea Bruce. 60letý kouč už naznačil, že je se svým odchodem smířený. Nový muž by měl vést klub na začátku bohaté éry už od příštího zápasu. Ten je na programu 17. října proti Tottenhamu.
Zatím není jasné, kdo lodivodem bude. Sázkové kanceláře nicméně favorizují někdejší ikonu Liverpoolu Stevena Gerrarda. Jak čeští fanoušci dobře ví, Gerrard nyní trénuje Glasgow Rangers. Mezi dalšími kandidáty se objevují bývalí kouči Chelsea Antonio Conte a Frank Lampard nebo Eddie Howe, který stál za premiérovým postupem Bournemouthu do nejvyšší anglické soutěže a několika pěknými lety v ní strávenými.