Česko sevře ledovka, neviditelná past na řidiče i chodce. Jak vzniká a jak jí čelit?

Ledovka nebo náledí, stejně upadnete

Česko v neděli sevře ledovka, varují meteorologové

Je takřka neviditelná, ale všudypřítomná a nebezpečná. Nemluvíme o žádné hrdince akčního filmu, ale o ledovce. Ta patří k nejzrádnějším zimním meteorologickým jevům, které dokážou překvapit jak řidiče, tak i chodce. Co byste měli vědět o ledovce, která první neděli v roce 2025 pořádně potrápí Česko?

Ledovka, která v neděli odpoledne sevře Česko, je hladká, průhledná vrstva ledu. Vzniká při mrznoucím dešti nebo mrholení, kdy se přechlazené kapky vody dostanou na povrch s teplotou pod bodem mrazu a okamžitě zamrznou.

Tento nebezpečný jev může způsobit jen vtipné uklouznutí, které se může stát virálním na sociálních sítích, ale také především nebezpečné dopravní nehody a úrazy.

I proto se vyplatí vědět, jak ledovka vzniká, jaké má vlastnosti – a jak se před ní můžete chránit.

Kombinace mrazu a deště

Ledovka se tvoří za specifických meteorologických podmínek. Teplý vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry může způsobit tání sněhových vloček na dešťové kapky. Když pak tyto kapky následně procházejí chladnější vrstvou vzduchu těsně nad zemí, mohou se podchladit pod bod mrazu, aniž by zmrzly.

Když dopadnou na povrch, který má teplotu nižší než 0 °C, hned zmrznou a vytvoří souvislou vrstvu ledu. Jde o nebezpečný proces, ledovka je totiž průhledná a téměř neviditelná.

VÝSTRAHA: Česku hrozí kalamita. Zima udeří naplno, extrémní ledovka a sněžení způsobí výrazné problémy

Druhy ledovky

Ledovka může mít různé podoby v závislosti na intenzitě srážek a teplotních podmínkách. Může se jednat o tenkou, téměř neviditelnou vrstvu ledu, která pokrývá silnice a chodníky a dělá z nich klouzající zrcadlo.

Pokud je mrznoucích srážek více, vrstva ledu je silnější a také těžší. Taková ledovka pak může lámat větve stromů a poškozovat elektrická vedení.

Bez ohledu na svou tloušťku je ledovka nebezpečná.

Dopravní nehody i nebezpečné úrazy

Ledovka výrazně zvyšuje riziko dopravních nehod. Automobily mohou na zledovatělé vozovce snadno dostat smyk, prodlužuje se brzdná dráha a snižuje ovladatelnost vozidla.

Chodci jsou vystaveni riziku pádů a zranění na kluzkých chodnících.

Ledovka může způsobit přerušení dodávek elektrické energie – pokud se poškodí vedení.

ČTĚTE TAKÉ: Běžkyně s kočárkem blokovala autobusy v Jeseníkách, ukazuje video. Klakson prý neslyšela

Jak se chránit před ledovkou? Opatrnosti není nazbyt

Před ledovkou se můžete chránit různými způsoby. V případě, že se vydáte na silnici, přizpůsobte rychlost jízdy aktuálním podmínkám, používejte zimní pneumatiky (ty byste měli používat od 1. listopadu do 31. března) a udržujte dostatečnou vzdálenost od ostatních vozidel.

Jako chodci vyrazte ven s kvalitní protiskluzovou obuví a při chůzi buďte opatrní. Jak se říká: spěchejte pomalu. Sledujte předpověď počasí a výstrahy meteorologů. O ledovce se můžete dozvědět předem.

Ledovka dokáže proměnit chodníky a silnice v nebezpečné kluziště. Abyste předešli pádům a nehodám, posypejte povrchy pískem nebo štěrkem, které zvyšují tření a snižují riziko uklouznutí.

Posypová sůl zase pomáhá rozpouštět led, ale její použití může mít negativní dopad na životní prostředí. Proto je vhodné zvážit ekologičtější alternativy, jako je například drcené kamenivo nebo popel.

Předpovídání ledovky

Meteorologové využívají k předpovědi vzniku ledovky různé modely a technologie. Sledují teplotní profily atmosféry, intenzitu srážek a další faktory, které mohou vést k tvorbě ledovky. Veřejnost je informována prostřednictvím výstrah a doporučení.

Ledovka a jiné zimní jevy: Rozdíly a souvislosti

I když všechny tzv. námrazové jevy představují riziko, je důležité umět rozlišovat mezi ledovkou, náledím a námrazou.

Náledí vzniká zmrznutím vody na povrchu při poklesu teploty pod bod mrazu, například po tání sněhu.

Námraza se tvoří zmrznutím drobných kapek mlhy nebo oblaků na povrchu s teplotou pod bodem mrazu.

Každý z těchto jevů má odlišné podmínky vzniku a může vyžadovat jiné způsoby, jak se proti nim chránit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko prožilo nejteplejší období za stovky let. Rok 2024 pokořil historické rekordy

Tagy: