Drobné podnikatele pobouřily výroky předsedy vlády Andreje Babiše o štědrých vládních kompenzacích za zavřené provozovny. Tvrdí, že pomoc je nedostatečná a žádat o ni je komplikované. Společně s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou se shodují, že daleko efektivněji by fungovaly náhrady počítané podílem tržeb z minulých let.
„Že jsme dostali od vlády víc peněz, než kolik bychom vydělali? No jo, já už se pod jejich návalem dusím. Nevím, co s těmi bankovkami mám dělat, už mě nudí si těmi Masaryky neustále připalovat doutníky,“ řekl CNN Prima NEWS s ironií v hlase David Mořkovský, majitel malého krámku s papírnictvím ve Frenštátě pod Radhoštěm.
Přiznává sice, že kompenzace od státu získal, ale nikoli pro sebe samého. „Jako jednatel a zároveň zaměstnanec svého eseróčka mám smůlu. Stát mi uhradil jen část mezd zaměstnanců, ale jinak nemám na nic nárok. Podnikám ve vlastním objektu, musím hradit také fixní náklady jako elektřinu, leasingy a podobně. Nic z toho mi stát nenahradí,“ dodal.
Nenahradí mu ani zhruba 100 tisíc korun, za které na podzim pořídil diáře a kalendáře na rok 2021. „To je prakticky neprodejné. Když zbydou věci na Vánoce nebo Velikonoce, dají se zpravidla podržet do dalšího roku, ale pokud nás vláda otevře v březnu, tak to už nikdo nebude chtít. Výrobci navíc spustili e-shopy, kde kalendáře začali prodávat za ceny, za které já nakupuji,“ vysvětlil Mořkovský.
Na prádelny se zapomnělo
Podobně smutný příběh zažívá také majitel čtyř malých prádelen v Praze Martin Blažek. „Za prádelny jsme nedostali vůbec nic. Respektive pořád jsme v módu, že když jsou zaměstnanci na překážkách, můžeme čerpat 60 procent na jejich mzdy. Jinak nemáme nárok na nic. Platy za minulý měsíc byly 100 tisíc a dostali jsme 60 tisíc. Platíme to ze svého. Beru doma manželce peníze, aby mi poslala peníze na výplaty pro mé zaměstnance,“ popsal pro CNN Prima NEWS.
Prádelny totiž vláda nechala otevřené, ale ty nemají komu prát, když jsou hotely, restaurace či wellness služby zavřené. „Čísla, která uvádí premiér, jsou úplně zcestná. Vůbec nechápu, jak na to přišel. Snaží se být nejlepší v Evropě, ale je to nesmysl. Laickou populaci to možná přesvědčí, ale většinu podnikatelů ne. Je to populistický výrok, nedává mi to logiku,“ konstatoval Blažek.
Musím brát prášky na spaní. Tržby klesly o 90 procent, říká majitel prádelny
Vláda zavřela, co se dalo. Prádelny však nechala otevřené. „Nemáme komu prát, takže ztráty jsou obrovské a na podpůrné programy nemáme nárok,“ popisuje pro CNN Prima NEWS majitel čtyř malých prádelen Martin Blažek. Aby měl na výplaty zaměstnanců, musel zrušit veškeré investice a vložit do firmy další peníze, než dojde na půjčky, kterým se zatím snaží vyhnout.
„Někdo se má dobře, jsou podniky, které dělají 80 procent obratu a berou dotace. Ale to je pár jedinců. Na restauraci, která jede v on-line prodeji, neuděláte nikdy takovou tržbu, jako když máte otevřenou hospodu,“ vysvětlil Blažek. Hospody fungující přes výdejová okénka prý neušpiní téměř žádné prádlo, a tak si jeho služby neobjednají.
Ani úředníci nevědí
Takových příběhů bychom v Česku mohli najít stovky, možná tisíce. Jeden takový sdílela na Twitteru také rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. „Pan premiér dostává dopisy o tom, jak jsou podnikatelé nadšeni z pomoci. Sdílím dopis, co jsem dostala já,“ uvedla. Jde o příběh manželů, kteří začali před deseti lety dodávat speciální kosmetiku, která je určena pouze pro kosmetické salóny.
Popisují, že v důsledku jejich zavření přišli o veškeré tržby a že se nemohou domoci pomoci od státu. Narážejí při tom na byrokratické překážky a neschopnost úředníků jim říci, co vše mají dokládat, aby peníze dostali. Zatím byli schopni získat pomoc pouze v rámci programu Antivirus.
Negativní test jako vstupenka do kina či hospody. Havlíček poodkryl plán
Můžeme se těšit na film v kině a pivo v hospodě? Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) CNN Prima NEWS nastínil, jaká pravidla by mohla platit, až se čísla v Česku zlepší a země se přesune do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.
Nerudová to považuje za další z argumentů, proč je třeba změnit princip, na němž vládní podpůrné programy fungují. „Proto je třeba kompenzace tržeb nepřímo a přímo zasažených oborů,“ napsala na Twitter. S tím souhlasí také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Kompenzace stanovené na základě minulých tržeb by byly efektivní a rovné. Nezvýhodňovaly by ty, kdo se v současných programech vyznají nejlépe,“ řekl CNN Prima NEWS.
Ať si to premiér zkusí
Takový způsob by se zamlouval i Davidu Mořkovskému. „Samozřejmě, že by to bylo lepší. Hlavně by to byla skutečná pomoc. Kdybych neměl našetřeno, nebo kdyby své povolání nemohla vykonávat ani manželka, nevím, z čeho bychom žili,“ řekl.
Pan premiér dostává dopisy o tom, jak jsou podnikatelé nadšeni z pomoci. Sdílím dopis, co jsem dostala já. Jde o nepřímo zasažený obor, na nějž žádný Covid program nepamatuje. Pouze Antivirus. Proto je třeba kompenzace tržeb nepřímo a přímo zasažených oborů. @ProuzaTomas pic.twitter.com/4SjTQi8jnU
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) January 12, 2021
A co vlastně podnikatele zvedlo ze židlí? Předseda vlády Andrej Babiš ve svém nedělním „Čau lidi“ řekl, že mu živnostníci a majitelé firem píší, že dostali tolik podpory, kolik by možná ani nevydělali. „Já vám řeknu čísla. Mají kryté mzdy, odvody i nájemné. Kdo je OSVČ, ten má ještě kompenzační bonus. A nyní je navíc speciální bonus přes počet zaměstnanců. Takže hospoda v menším městě o pěti lidech, která platí nájemné 30 tisíc, dostane u nás kolem 270 tisíc měsíčně podporu,“ oponoval Babiš kritikům. Stejné hospody podle něj v Polsku dostávají 216 tisíc a v Rakousku 170 tisíc. Podnikatelé oslovení redakcí CNN Prima NEWS se shodli na tom, že by si svou pozici s předsedou vlády rádi vyměnili.