
Gazdík poslal kontrolu na Cermat. Jeho zakázky se zdají předražené, vysvětluje
Je třeba využít služeb statika při stavbě rodinného domu? Na to se zeptá nejeden investor, který chce začít. A odpověď by měla být ano. Důkazy pro to předkládá v jednom z dílů pořadu CNN Prima NEWS Jak postavit dům odborník Ivo Petrášek.
V oboru se pohybuje 37 let, od roku 1984, ročně mu pod rukama „projde“ na 800 rodinných domů. V současné době pracuje také jako statik společnosti Wienerberger. V rozhovoru s moderátorem Liborem Boučkem upozorňuje na nebezpečí, která mohou nastat, pokud na stavbu rodinného domu nedohlíží statik.
Je skutečně třeba využít služeb statika při stavbě rodinného domu?
Samozřejmě, ale měl by na něj myslet hlavně projektant stavby. Trochu odskočím a řeknu, že ani za minulého režimu nebylo statiků dostatek. Dříve se tedy stavělo bez nich, ale poté, co došlo k několika haváriím, tak projektanti dostali strach a statici se začali volat ke stavbám rodinných domů. Přese mne projde ročně kolem 800 rodinných domů. Někdy jsou ty domy tak hrůzostrašné, že musím volat projektantovi a zjednat nápravu. Není přece možné stavět strop na příčku, když musí být na nosné zdi.
Jaký máte jako statik pohled na projektanty?
Radši se ani neptejte (smích). Někdy se ke mně dostanou od kolegů i takové výrazy, že by vraždili. Panuje zásada, že by projektant měl rok před nástupem do praxe pracovat pod statikem, aby viděl, jaké projekty dělat nemá.
Jak do spojení projektant–statik může zasáhnout investor? Má nutit projektanta, aby spolupracoval se statikem?
Jako první by se měl investor oprostit od myšlenek, kde ušetřit. Podle rakouské studie materiál na hrubou stavbu, tedy zdi, strop, krov, činí zhruba čtyři procenta z celkové ceny domu s nábytkem a vybavením. Nechci hodnotit projektanty podle ceny projektu, ale… Na něm by se šetřit nemělo. Vždyť již před 15 roky vyšla kuchyňská linka na 200 tisíc korun. Takže to zazlívám i projektantům, měli by investorům vysvětlit nutnosti a základy bezpečnosti, k čemuž patří statika.
Co si pod tou bezpečností představit?
Třeba to, aby byl dům a jeho střecha odolnější vůči venkovním vlivům. Vždy až na základě nějaké havárie se měnily normy. Třeba u nosnosti se sněhem. Po červnovém tornádu na jižní Moravě se ukázalo to, co tvrdím už roky, že střechy se musejí dělat jinak, pevněji, aby odolaly a nedocházelo k takovým katastrofám. Zvlášť když se dá očekávat, že takové jevy budou i u nás častější.
Panuje zásada, že by projektant měl rok před nástupem do praxe pracovat pod statikem, aby viděl, jaké projekty dělat nemá.
Jak se tedy připravit?
Investor by měl mít takovou smlouvu, aby v ní zaznělo, že chce, aby projekt byl dotažený až do konstrukčního řešení, tedy aby projektant garantoval, že v němu bude obsažená i tzv. statika. Často vidím projekty pro stavební povolení, ale bez statiky. Dokonce jsem se setkal i s tím, že u projektu podkroví nebyly okótované příčky, takže nikdo nevěděl, kam je postavit. A architekt mi k tomu řekl, že jde „pouze“ o projekt pro stavební povolení a tam to není třeba kótovat. To je ale na „zabití“. Investor si musí ohlídat, aby dostal takový projekt, podle kterého se dá doopravdy stavět.
Našel byste k tomu nějaký příklad?
Ale ano. Například kdyby projektant místo příčky 11,5 centimetru navrhl nosnou zeď v tloušťce 17 centimetrů se základy, tak to vyjde na malé tisíce korun. Ale když to neudělá, tak strop vyjde na 50 tisíc korun kvůli ocelovým průvlakům. V současnosti je takový trend, že se leccos schovává pod slovní spojení „projekt pro stavební povolení“. Jenže to není správně, protože v takovém případě jde jen o to, aby stavební úřad vydal stavební povolení. Ale už nezkoumá, jak je to se statikou.
Takový dům může spadnout. Ale stavební úřad za to nezodpovídá. Kolegové o nich říkají, že to jsou sběratelé razítek. Jakmile vidí kulaté razítko nebo razítka, tak jim to stačí a vydávají povolení. A bohužel jim stačí kulaté razítko na konstrukci pozemní stavby. Ale tam se nic neříká o statice. Pouze pokud na stavebním úřadu natrefíte na skutečného Stavaře s velkým S, který navíc projekt skutečně kontroluje, tak si dovolí říct, že se mu něco nezdá a vyžádá si také „statiku“.
Jaké jsou nejvýraznější omyly investorů?
Když až moc důvěřuje projektantovi. V tomto bych se držel známého důvěřuj, ale prověřuj. Investor by měl chtít od začátku vědět od projektanta, do jaké úrovně projekty dělá. Aby podle něj šlo skutečně stavět a stavbu bylo možné dokončit.
U starších rodinných domů ze třicátých či čtyřicátých let 20. století je velká pravděpodobnost, že budou mít dřevěné stropy. Což znamená, že jako první je třeba udělat průzkum, jestli dřevo není shnilé.
Myslí se v současnosti na statiku? Jak se za roky vaší praxe posunula?
Na statiku se myslí. Jsem rád, že mě ve Wienerbergeru poslouchají. Když jsem měl připomínky například k cihlám, tak na základě rozhodnutí ředitele se vše prověřovalo. Hodně pomáhá výpočetní technika. A také zpřísňování norem.
Jak moc opatrné nebo předimenzované bývají výpočty statiků?
Budu mluvit za sebe, takže já nic nepředimenzovávám. Opět záleží na ceně projektu. Pokud je levný, tak má statik dvě možnosti. Buď tzv. střelí od boku, nebo vše skutečně spočítá. Když počítá, tratí čas a tedy peníze. Pokud to chce mít rychle a levně, tak většinou vše pravděpodobně předimenzuje. Opět se potvrzuje, že je to penězích. Pokud jako statik budu mít čas a dostanu ho zaplacený, tak spočítám vše přesně, takže na investor nakonec ušetří, protože nebude muset platit zbytečný materiál.
Když člověk zvažuje vlastní bydlení, občas rekonstruuje starší stavby. Jak jsou na tom se statikou ty z minulého století?
U starších rodinných domů ze třicátých či čtyřicátých let 20. století je velká pravděpodobnost, že budou mít dřevěné stropy. Což znamená, že jako první je třeba udělat průzkum, jestli dřevo není shnilé. A pak také provést sondu především trámů, které jsou strčené do zdi, protože u starých domů bývají zdi vlhké, dřevo to může tzv. chytat a uhnívat.
Všechny díly "Jak postavit dům" najdete zde: https://cnn.iprima.cz/jak-postavit-dum
Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle zahraničních zpravodajských agentur dodal, že Čína si zahrává s ohněm. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření na podporu Tchaj-wanu za poslední desetiletí.
Ministerstvo školství poslalo kontrolu do Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Vadí mu jeho smlouva na tisk materiálů týkajících se přijímacích zkoušek na střední školy a maturit, informuje iDNES.cz.
Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.
Sledujeme on-line
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) v Partii na CNN Prima NEWS zopakoval, že ve svém regionu už nechce přijímat další romské uprchlíky z Ukrajiny. Podle něj nejde o žádný rasismus, ale důvodem jsou specifické potřeby, které tito běženci mají. Kraj na to ale nemá zejména personální kapacitu.
Jeden muž zemřel a další utrpěl vážná zranění při nedělním požáru rodinného domu v Kopřivnici na Novojičínsku. Příčinu požáru ještě policisté neznají, s největší pravděpodobností se ale na jeho zavinění nepodílel nikdo cizí. Při dohašování požáru se pak odpoledne zranil i jeden hasič, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.
Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.
Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.
Policisté z Litoměřicka pátrají po neznámém pachateli, který se vydává za bankéře. Ze svých obětí dokázal vylákat i desítky tisíc korun. Podobným podvodníkům v poslední době naletěli nejen senioři, ale také mladí a vysokoškolsky vzdělaní lidé.
Opičí neštovice se dál šíří západními zeměmi. Nákazu již potvrdily Velká Británie, Německo, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, USA, Kanada či Austrálie. Jak moc je třeba se tohoto virového onemocnění obávat?
V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.
Ukrajinské úřady zveřejnily záběry z ruského raketového útoku na kulturní dům ve městě Lozovaja v Charkovské oblasti. Masivní výbuch, který zaznamenaly bezpečnostní kamery, si vyžádal sedm zraněných včetně jednoho dítěte.
Přemýšlíte o tom, že byste kvůli drahému plynu a elektřině přešli na alternativní zdroje vytápění a ohřevu vody? Nabízejí se tepelná čerpadla, fotovoltaika i kotle na tuhá paliva. Odborníci ale radí, aby se lidé plynového kotle zbavovali jen v případě, že dosluhuje. Alternativy jako solární kolektory nebo tepelná čerpadla slouží spíše jako doplněk.
Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
V babyboxu v Českých Budějovicích v neděli někdo odložil novorozeného chlapečka. Dítě bylo zabalené v ručníku a je zdravé. Dostalo jméno Jaromír Jirsa, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím sedm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 238, z toho 130 dívek a 108 chlapců.
O češtině jako noční můře letošních maturit, jsme vám už v týdnu říkali. Ukázalo se, že za nižší úspěšností maturantů při zkouškách z mateřského jazyka stojí nejen pocovidový návrat do škol, ale i náročné testy. Mnoho studentů mělo například problém i s tím pochopit zadání některých otázek.
Opouští českou společnost zájem pomáhat ukrajinským uprchlíkům? Podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS chce 23 % Čechů, aby se utečenci začali na Ukrajinu vracet. Podle sociologa Jana Buriance mají Češi stále chuť lidem ohroženým boji na Ukrajině pomáhat. Zároveň si však jsou vědomi skutečnosti, že Česko není nafukovací.