Podle všeho byl nalezen původní Bondův Aston Martin DB5. Jeho cena je astronomická

Neoddělitelný souputník Jamese Bonda se sice v sérii objevil vícekrát, jen jeden kus Astonu Martin DB5 byl ale tím prvním. Donedávna byl považován za ztracený, nyní se ale objevil a jeho cena by prý měla atakovat 25 milionů dolarů, tedy skoro 550 milionů korun.

Slavné artefakty vyrobené pouze v jediném exempláři nebo s ojedinělým příběhem jsou obvykle považovány za nejcennější. A nedej bože, když prostě zmizí z povrchu zemského. Takto se (až na podruhé) podařilo odcizit Zlatou Niké, původní trofej pro fotbalové mistry světa, neznámo kam se vypařil také čtvrtý exemplář jednoho z nejdražších aut všech dob, Bugatti Type 57 SC Atlantic La Voiture Noire. Mezi nesmírné ztráty se donedávna řadil také Aston Martin DB5, se kterým Sean Connery jezdil coby James Bond v proslulém Goldfingerovi. Teď se zdá, že by tento titán mezi automobilovou šlechtou mohl být přece jen vydán u pomyslného okénka „Nálezy.

Vyzbrojit, odzbrojit a znovu vyzbrojit

Ve skutečnosti existovaly až čtyři exempláře typu DB5, které Aston Martin zapůjčil štábu. Dva sloužily k natáčení a dva k reklamním účelům. Jen jeden však byl vybaven zázračnými technologiemi, díky nimž filmový hrdina zdolal všechny překážky. Vzpomeňme výsuvné kulomety, řezač pneumatik, katapultovací sedadlo, kouřovou clonu či rozprašovače vody a oleje. Po skončení natáčení vrátil štáb všechny DB5 britské automobilce, která je uvedla do původního stavu a prodala.

Majitel, který koupil právě model původně vybavený filmovými specialitami, si však dobře uvědomil sběratelský potenciál tohoto auta, proto neváhal obnovit jeho filmovou podobu a podle dobových dokumentů vrátil na palubu všechny zbraňové a taktické technologie. Později auto prodal.

Takto DB5 střídal majitele několikrát až do roku 1986, kdy ho za 250 tisíc dolarů, což by v dnešních cenách činilo asi 650 tisíc dolarů, koupil v aukci jistý Anthony V. Pugliese, kalifornský realitní magnát a vášnivý sběratel památek popkultury a showbyznysu. Od té doby stál Bondův „Goldfinger DB5“ v jeho garáži. Pugliese neváhal a vzácný solitér dal pojistit na 16násobek tehdejší hodnoty. To vyvolalo podezření na snahu o pojistný podvod.

Na stopě zločinu

Obavy z možného pojistného podvodu zesílily poté, co v noci z 18. na 19. června 1997 auto náhle zmizelo z hangáru na letišti Boca Raton na Floridě, kde bylo garážováno. Pachatelé šli na jistotu. Přestože se ve stejném prostoru nacházela i jiná cenná vozidla, jejich zájmu se „těšil“ jen Bondův Aston Martin. Zloději prořízli plot a dveře hangáru otevřeli bez násilí. Filmový speciál byl v perfektním stavu, takže ujeli přímo s ním. Jedinými stopami, které po nich zůstaly, byly stopy pneumatik.

A protože vyšetřovatelé nezjistili žádnou souvislost mezi Pugliesem a tím, co se odehrálo, pojišťovna mu vyplatila 4,2 milionu dolarů. Zároveň vypsala odměnu 100 tisíc dolarů pro toho, kdo by vyšetřovatele přivedl na stopu a pomohl odcizené vozidlo najít.

Odměna se postupně zvyšovala, protože raketovým tempem rostla i cena filmového Astona. Některé teorie tvrdily, že vozidlo bylo nákladním letadlem odesláno do zámoří. Do děje se zapojil i Christopher Marinello, výkonný ředitel Art Recovery International, známý jako „lovec uměleckých děl“. V srpnu loňského roku, po 24 letech, oznámil, že má indicie, které ukazují, že vozidlo by se mohlo nacházet na Blízkém východě. Nakonec oznámil, že vozidlo našel, že výrobní číslo se shoduje, že je součástí soukromé sbírky a že je přesvědčen, že současný majitel netuší, že vozidlo pochází z trestné činnosti.

Happy end?

Pokud se skutečně prokáže pravost nalezeného exempláře DB5, nového majitele jeho vykoupení rozhodně nepřijde lacino. Odhadovaná cena tohoto „svatého grálu“ Jamese Bonda se dnes odhaduje na více než 25 milionů dolarů! To zároveň vysvětluje, proč byla pojišťovna ochotna investovat obrovskou částku do jeho vypátrání. „Myslím si, že bychom měli vynaložit maximální úsilí na diskrétní a důvěrnou diskusi o tom, jak očistit pověst tohoto ikonického vozidla,“ řekl Marinello ve starším rozhovoru pro The Telegraph. Svatá pravda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.