reklama

Klíšťata se přemnožila, nakažených prudce přibývá. Je jich až o třetinu víc než loni

Případů infekcí po přisátí klíštětem přibývá. Jenom na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jich je až o třetinu více než v loňském roce.

reklama

Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý pro CNN Prima NEWS zmínil, že denně zaznamenají 10 až 15 nových případů s infekčními nemocemi, které přenáší klíšťata. „Jedná se o záněty mozkových blan, mozku a ve třetině případů i obrnu lícního nervu nebo končetin,“ prohlásil.

Důvodem zvýšeného počtu těchto pacientů jsou podle primáře příznivé podmínky v uplynulých měsících. „Byla mírná zima. Na jaře a počátku léta bylo teplo a vlhko, proto se klíšťat pomnožilo mnohem víc než v jiných letech,“ vysvětlil Dlouhý.

K tématu

Dalším aspektem je podle něj i to, že Češi zůstávali doma a nejezdili do zahraničí, odkud si v jiných letech přiváželi různé infekce. „Letos si infekce přinesou více z českých lesů a hájů,“ doplnil primář.

Léčba infekčních onemocnění není krátkodobou záležitostí. Například borelióza se léčí infuzemi antibiotik dva až tři týdny. U klíšťové encefalitidy lék neexistuje. „Zde je pouze podpůrná léčba, například při řešení otoků mozku. U obou infekcí se také koná rehabilitace. Především u obrn je dlouhotrvající,“ doplnil primář.

Před klíšťaty se mohou lidé chránit především očkováním. Pokud jdou do přírody, tak by měli myslet na repelent a vhodné oblečení. Po návratu lékař doporučuje se co nejdříve prohlédnout a případné klíště odstranit. Čím dříve se tak stane, tím je riziko onemocnění menší.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

Zahraničí

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost

Steve Gallant je odsouzený vrah, který se v listopadu 2019 zapsal do povědomí také jako hrdina. Při útoku na London Bridge se totiž s klem narvala jednorohého v ruce postavil do cesty teroristovi Usmanu Khanovi, který tehdy na mostě zavraždil dva lidi. Gallant tak pomohl zachránit další lidské životy. Nyní se může díky svému činu podívat o deset měsíců dřív na svobodu, píše server The Guardian.

reklama
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama