reklama

Klíšťata se přemnožila, nakažených prudce přibývá. Je jich až o třetinu víc než loni

Případů infekcí po přisátí klíštětem přibývá. Jenom na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jich je až o třetinu více než v loňském roce.

reklama

Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý pro CNN Prima NEWS zmínil, že denně zaznamenají 10 až 15 nových případů s infekčními nemocemi, které přenáší klíšťata. „Jedná se o záněty mozkových blan, mozku a ve třetině případů i obrnu lícního nervu nebo končetin,“ prohlásil.

Důvodem zvýšeného počtu těchto pacientů jsou podle primáře příznivé podmínky v uplynulých měsících. „Byla mírná zima. Na jaře a počátku léta bylo teplo a vlhko, proto se klíšťat pomnožilo mnohem víc než v jiných letech,“ vysvětlil Dlouhý.

K tématu

Dalším aspektem je podle něj i to, že Češi zůstávali doma a nejezdili do zahraničí, odkud si v jiných letech přiváželi různé infekce. „Letos si infekce přinesou více z českých lesů a hájů,“ doplnil primář.

Léčba infekčních onemocnění není krátkodobou záležitostí. Například borelióza se léčí infuzemi antibiotik dva až tři týdny. U klíšťové encefalitidy lék neexistuje. „Zde je pouze podpůrná léčba, například při řešení otoků mozku. U obou infekcí se také koná rehabilitace. Především u obrn je dlouhotrvající,“ doplnil primář.

Před klíšťaty se mohou lidé chránit především očkováním. Pokud jdou do přírody, tak by měli myslet na repelent a vhodné oblečení. Po návratu lékař doporučuje se co nejdříve prohlédnout a případné klíště odstranit. Čím dříve se tak stane, tím je riziko onemocnění menší.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama