Klíšťata se přemnožila, nakažených prudce přibývá. Je jich až o třetinu víc než loni

Přisáté klíště

Infekcí po přisátí klíštětem přibývá

Případů infekcí po přisátí klíštětem přibývá. Jenom na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jich je až o třetinu více než v loňském roce.

Primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý pro CNN Prima NEWS zmínil, že denně zaznamenají 10 až 15 nových případů s infekčními nemocemi, které přenáší klíšťata. „Jedná se o záněty mozkových blan, mozku a ve třetině případů i obrnu lícního nervu nebo končetin,“ prohlásil.

Důvodem zvýšeného počtu těchto pacientů jsou podle primáře příznivé podmínky v uplynulých měsících. „Byla mírná zima. Na jaře a počátku léta bylo teplo a vlhko, proto se klíšťat pomnožilo mnohem víc než v jiných letech,“ vysvětlil Dlouhý.

Klíště upoutalo Jaroslava na dlouhé měsíce na lůžko. Chraňte se, počasí klíšťatům přeje

Sezóna klíšťové encefalitidy je v plném proudu. Onemocnění, které přenášejí klíšťata, může postihnout každého z nás. Už loni se v České republice nakazilo 774 lidí, což je nejvíce za posledních osm let. Údaje sleduje Státní zdravotní ústav a varuje, že onemocnění po přisátí klíštěte i letos výrazně přibývá. Počasí navíc tomto hmyzu letos vysloveně hraje do karet.

Dalším aspektem je podle něj i to, že Češi zůstávali doma a nejezdili do zahraničí, odkud si v jiných letech přiváželi různé infekce. „Letos si infekce přinesou více z českých lesů a hájů,“ doplnil primář.

Léčba infekčních onemocnění není krátkodobou záležitostí. Například borelióza se léčí infuzemi antibiotik dva až tři týdny. U klíšťové encefalitidy lék neexistuje. „Zde je pouze podpůrná léčba, například při řešení otoků mozku. U obou infekcí se také koná rehabilitace. Především u obrn je dlouhotrvající,“ doplnil primář.

Před klíšťaty se mohou lidé chránit především očkováním. Pokud jdou do přírody, tak by měli myslet na repelent a vhodné oblečení. Po návratu lékař doporučuje se co nejdříve prohlédnout a případné klíště odstranit. Čím dříve se tak stane, tím je riziko onemocnění menší.

Tagy: