reklama

Podstoupila náročnou operaci nádoru kosti. Díky moderní medicíně může zase chodit

Eva Klímová (60) podstoupila náročnou a nákladnou operaci nádoru kosti, který měřil už dvacet centimetrů. Lékařům se podařilo zachovat jí všechny cévy i nervy a pacientka tak po půlročních potížích začíná opět chodit. Díky moderní a vysoce specializované medicíně se tak může vrátit do běžného života. Dříve ale takovou úspěšnost operatéři neměli.

reklama

Na agresivní druh primárního kostního nádoru přišli lékaři u Evy Klímové, jak ona sama říká, šťastnou náhodou. „Jednoho dne jsem šla od obvodního lékaře, přehlídla jsem obrubník a upadla jsem. A to byl ten šťastný moment, protože mě odvezli na traumačku do Budějovic. Tam zjistili, že ta moje kost je lehce štíplá a že se tam okolo ní cosi děje,“ vyprávěla CNN Prima NEWS pacientka.

K tématu

Paní Eva měla už před pádem delší dobu bolesti. Lékaři zjistili, že má vyhřezlou ploténku, tak se zaměřili na řešení problému se zády. „Jak popisovala paní, že ji bolela kyčel, vyšetřovala se záda. Záda bolí každého druhého, ale primární kostní nádor má jen velmi málo lidí v republice,“ sdělil lékař Jan Lesenský z oddělení onkologické ortopedie v Nemocnici Na Bulovce.

Že půjde o nádor kosti, se zjistilo právě tam. „Bujel tam nádor, který, já to řeknu laicky, žral tu kost,“ řekla pacientka Eva Klímová. „Ten nádor už se propojoval ven z kosti do oblasti zadku, kde měl průměr až 20 centimetrů. Takže byla potřeba poměrně velká, radikální operace, aby se ten nádor odstranil. Má nahrazenou stehenní kost tou drahou tumorózní endoprotézou,“ doplnil ji Jesenský.

Pacienti mají větší šanci na přežití

Dříve operatéři takovou úspěšnost, jakou mají dnes, neměli. „Řekněme ještě koncem osmdesátých let, pokud se pacient dožil toho stadia kostních metastáz, měl už velice krátkou prognózu přežití, která se pohybovala v řádu měsíců, někdy i týdnů. Především v posledních deseti letech se doba přežívání pacientů prodloužila na 15 až 20 let,“ sdělil dále Jesenský.

Ročně lékaři v České republice diagnostikují nádor pohybového aparátu až 700 pacientům. Snahou onkologických ortopedů je tyto pacienty léčit ve specializovaných centrech. Návrh jejich vzniku vyšel z popudu České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

„Já jsem pověřen za Českou společnost pro ortopedii a traumatologii jednáním i s kolegy, i s nadřazenými složkami – s ministerstvem a pojišťovnami. Doufám, že do tohoto budeme zahrnuti i my,“ řekl Tomáš Tomáš, přednosta Kliniky ortopedie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. O statut centra usilují i pražské nemocnice – Na Bulovce a v Motole.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama