Podstoupila náročnou operaci nádoru kosti. Díky moderní medicíně může zase chodit

Na agresivní druh primárního kostního nádoru přišli lékaři u šedesátileté Evy Klímové, jak ona sama říká, šťastnou náhodou.

Vznik specializovaných center

Eva Klímová (60) podstoupila náročnou a nákladnou operaci nádoru kosti, který měřil už dvacet centimetrů. Lékařům se podařilo zachovat jí všechny cévy i nervy a pacientka tak po půlročních potížích začíná opět chodit. Díky moderní a vysoce specializované medicíně se tak může vrátit do běžného života. Dříve ale takovou úspěšnost operatéři neměli.

Na agresivní druh primárního kostního nádoru přišli lékaři u Evy Klímové, jak ona sama říká, šťastnou náhodou. „Jednoho dne jsem šla od obvodního lékaře, přehlídla jsem obrubník a upadla jsem. A to byl ten šťastný moment, protože mě odvezli na traumačku do Budějovic. Tam zjistili, že ta moje kost je lehce štíplá a že se tam okolo ní cosi děje,“ vyprávěla CNN Prima NEWS pacientka.

Babiš: Musíme vystrašit lidi, aby mysleli na prevenci rakoviny

Česká republika se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zaměří na prevenci rakoviny, lidi je podle něj třeba trochu vystrašit. Vzniknout by měl národní program boje proti rakovině. Za 4,5 dne v tuzemsku na rakovinu zemře tolik lidí, jako zemřelo s koronavirem od začátku epidemie. Předseda vlády to v pátek řekl na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Paní Eva měla už před pádem delší dobu bolesti. Lékaři zjistili, že má vyhřezlou ploténku, tak se zaměřili na řešení problému se zády. „Jak popisovala paní, že ji bolela kyčel, vyšetřovala se záda. Záda bolí každého druhého, ale primární kostní nádor má jen velmi málo lidí v republice,“ sdělil lékař Jan Lesenský z oddělení onkologické ortopedie v Nemocnici Na Bulovce.

Že půjde o nádor kosti, se zjistilo právě tam. „Bujel tam nádor, který, já to řeknu laicky, žral tu kost,“ řekla pacientka Eva Klímová. „Ten nádor už se propojoval ven z kosti do oblasti zadku, kde měl průměr až 20 centimetrů. Takže byla potřeba poměrně velká, radikální operace, aby se ten nádor odstranil. Má nahrazenou stehenní kost tou drahou tumorózní endoprotézou,“ doplnil ji Jesenský.

Pacienti mají větší šanci na přežití

Dříve operatéři takovou úspěšnost, jakou mají dnes, neměli. „Řekněme ještě koncem osmdesátých let, pokud se pacient dožil toho stadia kostních metastáz, měl už velice krátkou prognózu přežití, která se pohybovala v řádu měsíců, někdy i týdnů. Především v posledních deseti letech se doba přežívání pacientů prodloužila na 15 až 20 let,“ sdělil dále Jesenský.

Ročně lékaři v České republice diagnostikují nádor pohybového aparátu až 700 pacientům. Snahou onkologických ortopedů je tyto pacienty léčit ve specializovaných centrech. Návrh jejich vzniku vyšel z popudu České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

„Já jsem pověřen za Českou společnost pro ortopedii a traumatologii jednáním i s kolegy, i s nadřazenými složkami – s ministerstvem a pojišťovnami. Doufám, že do tohoto budeme zahrnuti i my,“ řekl Tomáš Tomáš, přednosta Kliniky ortopedie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. O statut centra usilují i pražské nemocnice – Na Bulovce a v Motole.

Tagy: