reklama

Podvod s respirátory v Rakousku: Vyrábějí se v Číně, ale nesou označení Made in Austria

Domovní prohlídky, výslechy a obvinění provázejí v Rakousku skandál kolem respirátorů firmy Hygiene Austria. Ty sice nesou označení „Made in Austria“, tedy vyrobeno v Rakousku, ale z velké části pocházejí z Číny. Obchodní řetězce jako Spar, Hofer nebo Rewe je odstranily z prodejen.

reklama

Vyšetřovatelé Úřadu pro ekonomiku a korupci zadrželi a vyslechli na 50 lidí nejen kvůli podvodům s respirátory, ale také kvůli podezření na nelegální zaměstnávání cizinců. Celý případ se podařilo zdokumentovat až po více než dvou měsících, neboť první respirátory „Made in Austria“ z Číny dorazily do Rakouska již před koncem loňského roku.

„Respirátory se nakoupily v Číně, ale jako dodací adresa byla uvedená Ukrajina. Nakonec skončilo asi 20 milionů respirátorů ve sklepě a v hale firmy Palmers ve Wiener Neudorfu,“ popsal deníku Österreich člověk obeznámený s případem.

Zástupci Palmers, současného spolumajitele Hygiene Austria, mezitím přiznali, že „využívali čínské výrobce k uspokojení veliké poptávky po respirátorech FFP2“.

A jak vše probíhalo? Zástupci dvou zaměstnaneckých agentur a jedné bezpečnostní firmy pracovali ve směnném provozu v halách ve městečku vzdáleném 15 kilometrů od centra Vídně. „Zboží z Číny se ve sklepě a v jedné vedlejší hale přebalovalo a měnily se etikety. Pracovalo na tom kolem 150 lidi, spíše nepřihlášených, a byly placeni načerno,“ citoval deník Österreich jednoho ze svědků. Vedoucí jedné ze zaměstnaneckých agentur se odmítl vyjádřit.

To však udělal anonymně jeden z nájemných dělníků pro nezávislý rakouský zpravodajský magazín ZackZack.at. „Pokud bych měl být čestný, přiznám, že bych raději používal respirátory z Číny než ty skutečně vyrobené v Rakousku. Ty vznikaly v hrozných hygienických podmínkách,“ nastínil najatý pracovník.

Chválil je i kancléř Kurz

Přitom má jít o stejné výrobky společnosti Hygiene Austria, které ještě na začátku letošního roku rakouský kancléř Sebastian Kurz vyzdvihoval a dával za vzor. Dokonce existují snímky ze dne, kdy Kurz s tehdejší ministryní práce Christine Aschenbacherovou navštívil výrobní haly ve Wiener Neudorfu. Jenže ty neměly nic společného s těmi, kde se nakonec „pracovalo“. Ano, měl to být plán, jak dodat Rakušanům čisté, vysoce kvalitní respirátory vlastní výroby. Jenže…

„… u nás bylo všechno špinavé od oleje. Ale při těch penězích bylo všem jedno, jestli ty stroje zůstanou čisté. Nebyla k tomu motivace a šéfové se o to nezajímali,“ doplnil načerno placený zaměstnanec. Mělo jít o použité levné stroje z Číny, které se dají v tamním internetovém obchodě koupit za 12 tisíc eur, zhruba 320 tisíc korun.

Skandál kolem rakouských respirátorů z Číny dokresluje skutečnost, že tyto masky neprošly testem. Deník Kronen Zeitung získal protokol o zkoušce, podle níž respirátor FFP2 nesplňuje předepsanou hodnotu parametru dechového odporu, protože uniklo příliš mnoho vydechovaného vzduchu. Místo povolené hranice 300 paskalů byl výsledek 324,6. „Tyto respirátory jsme necertifikovali,“ uvedl zástupce patentového úřadu. Číslo 2 233 navíc podle něj označuje, že certifikát pochází z Maďarska.

Společnost Hygiene Austria nabízela ještě v pátek na svých internetových stránkách respirátor FFP2 s označením CE za 2,09 eur (zhruba 55 korun) a zřetelnou informací „Made in Austria“. To by mohlo mít podle Kronen Zeitung právní dopady. Na rozdíl od přesvědčení mnoha spotřebitelů není tento pojem právně jasně definovaný a není spojený s žádnou kontrolou kvality. Zákon proti nekalé soutěži však přinejmenším stanoví, že o původu zboží nelze poskytnout žádné zavádějící informace. A ani podle rozsudku Nejvyššího soudu nestačí takzvané „minimální ošetření“ k používání „Made in Austria“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Znásilněná Nela předčasně ukončila sbírku. Už jsem vše vykřičela, říká

Do světa vykřičela vše, co chtěla. Nyní se chce třicetiletá Nela Moravcová soustředit hlavně na svou budoucnost. Dívka si před čtyřmi lety prošla hotovým peklem. Stala se obětí brutálního znásilnění svým sousedem Jiřím Meindlem. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna, kvůli čemuž skončila na invalidním vozíku. Teď se mladá žena snaží se svými zdravotními problémy poprat a postavit se zpět na nohy. K tomu jí měla dopomoci sbírka, Nela ji však předčasně ukončila.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama